Edukacja

Kredyt konsumencki – jak ograniczyć ryzyko, że zmarnuje nam życie?

kredyt-konsumencki

Jakiś czas temu napisał do Nas Pan Sebastian, autor książki „Kredyt konsumencki, jak ograniczyć ryzyko, że zmarnuje nam życie?” Poprosił o recenzję swojego dzieła. Początkowo zastanawialiśmy się, jak się za to zabrać, ale ostatecznie podjęliśmy próbę. Wiadomo nie od dziś, że nie to ładne co ładne, a co się komu podoba. Recenzja będzie subiektywnym podejściem do tematu i każdy może mieć na to własne spojrzenie. Zapraszamy do lektury recenzji, a także do przeczytania książki, tak żebyście mogli sobie samodzielnie wyrobić zdanie na jej temat.

O czym jest ta książka?

Książka szeroko opisuje zagadnienia związane z kredytem konsumenckim. Pokazuje alternatywę dla banków, porusza wątek RRSO, dziedziczenia długów, ukrytych kosztów kredytu, ubezpieczenia kredytu. W książce można znaleźć wiele szczegółowych wyliczeń całkowitego kosztu kredytu w zależności od okresu kredytowania i potencjalnych przedpłat. Autor opisuje także kwestie zaciągania kredytu przez Internet oraz korzystania z porównywarek kredytów.

Co w książce było fajne?

Autorowi nie można odmówić wiedzy merytorycznej. Wszystkie zagadnienia zostały opisane w dość wyczerpujący sposób. Laik niemający prawie żadnej wiedzy na temat kredytów po lekturze tej książki powinien czuć się wyedukowany. Na pewno atutem książki jest to, że opisywane zagadnienia były podparte liczbowymi przykładami, a w przypadku finansów to bardzo ważne. Różnica w koszcie kredytu wyrażona w procentach nie daje takiego poglądu na sprawę jak kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych wydane więcej w całym okresie kredytowania.

Co nam się nie podobało?

Zdajemy sobie sprawę, że książka dotyczyła kredytu konsumenckiego, natomiast to kredyt hipoteczny jest chyba najistotniejszym z kredytów. To kredyty hipoteczne zaciągane są na największe kwoty i na najdłuższe okresy. Powoduje to, że błędy przy zaciąganiu kredytów hipotecznych, a nie kredytów konsumenckich mogą być przysłowiowym gwoździem do trumny. Dlatego nie podobało nam się, że ten wątek nie został wyraźnie zasygnalizowany. Poza tym w dzisiejszych czasach ludzie nastawieni są na walory wizualne i estetyczne. Książka pod tym względem jest bardzo przeciętna. Poza prostymi tabelami nie ma ani jednego wykresu ani grafiki. Cała książka jest czarno-biała. Oczywiście nie ujmuje to w niczym treści, ale lepsza oprawa wizualna z pewnością ułatwia odbiór tematu, bo nie da się ukryć, że książka jest dość trudno przyswajalna. Mamy jednak świadomość, że sam temat jest złożony i trudny.

Czego nam zabrakło?

Tak jak już wspominaliśmy, przede wszystkim zabrakło nam nawiązania do kredytu hipotecznego oraz aspektów wizualno-graficznych. Poza tym pewnie można było się pokusić o większą liczbę anegdot, przykładów z życia wziętych itd. Książka w tego typu formie przypomina bardziej podręcznik dla studentów finansów, którzy muszą pewien materiał wykuć i zaliczyć. Czytelnik płacąc za taką treść chce zdobyć pewną wiedzę, ale mieć także chociaż odrobinę przyjemności z lektury.

Czy warto kupić tą książkę?

Jeśli ktoś nie ma za grosz wiedzy o finansach i kredytach, zaciąga pożyczki na zakup różnego rodzaju dóbr drugiej potrzeby to na pewno ta książka będzie dla niego wartościową lekturą. Koszt 35 zł będzie także świetną inwestycją i pozwoli sporo zaoszczędzić w przyszłości. W książce można znaleźć sporo informacji w stosunkowo niewielkiej objętości (ok 70 stron) – co jest niewątpliwą zaletą dla „zabieganych”. Pojawia się też sporo mało popularnych informacji, jak choćby te o bankach spółdzielczych, które zdecydowanie podnoszą wartość książki. Dodatkowym atutem są również arkusze kalkulacyjne, które autor przygotował i pomogą nam urealnić przykłady.

Naszym zdaniem książka jest wartościowa, choć nie odkrywcza, ale czy warto ją kupić? To już po tej recenzji musisz odpowiedzieć sobie sam.

Kredyt konsumencki, jak ograniczyć ryzyko, że zmarnuje nam życie? – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się w miarę obiektywnie przedstawić recenzję książki. Zdecydowanie popieramy wszelkie formy edukacji i poszerzania swoich horyzontów. Książka spełnia te kryteria. Czy jej cena jest adekwatna do walorów edukacyjnych? Tutaj można już polemizować. Dla jednego będzie to cena idealna a drugi będzie narzekał. Na pewno jednak taki wydatek może zaowocować oszczędnością w przyszłości. Tak czy inaczej wiedzy nigdy zbyt wiele, tym bardziej, że błędy przy zaciąganiu kredytów mogą naprawdę dużo kosztować. Warto więc być świadomym wszystkich konsekwencji zaciągania takich zobowiązań.

Artykuł zdecydowanie różnił się od tych, które dotychczas mieliście okazje czytać na blogu, dlatego zachęcamy do lektury innych naszych tekstów:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...