Oszczędzanie

Kredyt na zakup mieszkania

Kredyt na zakup mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania to jedna z ważniejszych potrzeb każdego człowieka. Doprecyzujmy nie musi to być mieszkanie własnościowe – chodzi tu o sam fakt możliwości korzystania z niego. Ceny mieszkań są jednak na tyle wysokie, że niewiele osób ma możliwość kupna mieszkania za gotówkę. Większość osób zmuszona jest wziąć kredyt na zakup mieszkania. W dzisiejszym artykule przedstawimy od A do Z kredyt na zakup mieszkania. Czy opłaca się taki kredyt? Ile kosztuje a także jakie kolejne formalności należy spełnić. Zapraszamy do lektury.

Ile kosztuje kredyt na zakup mieszkania?

Kredyt na zakup mieszkania to nic innego jak kredyt hipoteczny. Kredyty hipoteczne są najtańszymi kredytami na rynku. Najczęściej składają się z prowizji, marży banku i stawki bazowej. Stawka bazowa stopa WIBOR, która jest zależna od polityki NBP. Marże banków wynoszą od 1,5 do 2,5%. Prowizja to przeważnie około 1% wartości kredytu.

Czy kredyt na zakup mieszkania się opłaca?

Przeciwnicy kredytów powiedzą, że taki kredyt będzie nieopłacalny. Że biorąc 200 000 zł kredytu sprawi, że po 20 latach będzie trzeba oddać do banku 400 000 zł. Faktem jest, że kredyt kosztuje, ale daje też szansę posiadania własnego mieszkania już dzisiaj. To jest wielki atut, tym bardziej że gdzieś trzeba mieszkać i przykładowy najem także sporo kosztuje. Wydaje się, że zakup mieszkania na kredyt to dobre rozwiązanie. Trzeba tylko uzbierać środki na wkład własny i wybrać najkorzystniejszą ofertę banku.

Kredyt na zakup mieszkania od A do Z

Przedstawimy teraz najważniejsze czynności, jakie trzeba spełnić chcąc kupić mieszkanie na kredyt. Być może będzie to dla kogoś wydawało się skomplikowane, ale aż tak trudne nie jest. Trzeba jednak pamiętać, że kupno mieszkania na kredyt wymaga trochę czasu i trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż taka procedura może potrwać nawet 3 miesiące.

Znalezienie nieruchomości

Najważniejszym zadaniem związanym z kupnem mieszkania na kredyt jest znalezienie idealnego mieszkania. Trzeba wybrać wymarzone mieszkanie i dogadać się z właścicielem co do warunków transakcji. Nie ma większego znaczenia, czy jest to zakup z rynku wtórnego czy pierwotnego. Kolejnym krokiem będzie…

Podpisanie umowy wstępnej

Tutaj pojawia się pierwsza formalność a jednocześnie zobowiązanie. Podpisanie umowy wstępnej jest związane z zapłatą zadatku, który w przypadku wycofania się z transakcji przepada. Najczęściej zadatek to 5/10% wartości mieszkania. Dlatego warto wcześniej sprawdzić swoją zdolność kredytową i mieć pewność, że decyzja banku będzie pozytywna. W przeciwnym wypadku można stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Wniosek + decyzja kredytowa

Umowa wstępna pozwala złożyć w banku wniosek kredytowy. Wraz z umową dołączone są do niego informacje o zarobkach, zatrudnieniu i inne wymagane przez daną instytucję. Bank w ciągu kilku tygodni analizuje sytuację finansową i wydaje decyzję kredytową. Która jest pozytywna lub negatywna.

Podpisanie aktu notarialnego

Pozytywna decyzja kredytowa pozwala podpisać akt notarialny. W dniu jego podpisania należy dopłacić brakującą kwotę, aby mieć już zapłacony minimalny wkład własny. Najczęściej wkład własny do kredytu to 20% wartości nieruchomości. Dopełnienie tych 2 czynności pozwala przejść dalej.

Podpisanie umowy i uruchomienie środków

Mając akt notarialny można podpisać w banku umowę kredytową i czekać na uruchomienie środków. Przeważnie uruchomienie kredytu trwa kilka dni roboczych od spełnienia wszystkich warunków zawieszających. Wtedy sprzedawca mieszkania otrzymuje brakujące środki na swój rachunek, a mieszkanie ma nowego właściciela.

Kredyt na zakup mieszkania – podsumowanie

W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy zagadnienia związanie z zakupem mieszkania na kredyt. Przeanalizowaliśmy koszt kredytu a także od a do z przebrnęliśmy przez wszystkie formalności związane z tego typu transakcją. Jest to na pewno czasochłonny proces, ale nie jest to nic skomplikowanego. Każdy nawet bez zaawansowanej wiedzy ekonomicznej będzie w stanie bez problemu podołać formalnościom. Jakie jest Wasze zdanie na temat kupna mieszkania na kredyt? Jest to dobry pomysł? Opłaca się zaciągać tego typu zobowiązanie? Zachęcamy do dyskusji. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.
Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...