Gospodarka

Kredyt studencki – jak go otrzymać, kto może się o niego ubiegać?

KREDYT STUDENCKI

Studia to wyjątkowy okres w życiu. Nowe miasto, nowi znajomi i nowe perspektywy. Tylko skąd wziąć na to wszystko pieniądze? W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o tym, ile kosztują studia. Nie chcąc zabierać Wam frajdy z lektury napiszemy teraz tylko, że kwota może robić wrażenie. Oczywiście student może iść do pracy o tym, gdzie może pracować pisaliśmy tutaj. Czy są jakieś możliwości wsparcia? Czy można pozyskać pieniądze na studia wyłącznie od rodziców? Z pomocą przychodzi kredyt studencki. Opiszemy, jak otrzymać kredyt studencki, kto może go otrzymać oraz jakie dokumenty trzeba złożyć, aby się o niego ubiegać.

Czym jest kredyt studencki – jakie są jego warunki?

Kredyt studencki jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują możliwości finansowania swojej edukacji. Kredyt studencki jest kredytem celowym, dotowanym przez Państwo, które dopłaca do odsetek. Taki kredyt może być przeznaczony na cele związane z utrzymaniem w innym mieście, wynajem mieszkania, zakup pomocy naukowych, ale też wpłacony na lokatę bankową.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

Osobami, które mogą otrzymać kredyt studencki są studenci studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych, studiujący na uczelniach publicznych i niepublicznych. Warunkiem jest to, że rozpoczęli naukę przed 25 rokiem życia. Kredyt studencki dotyczy także doktorantów.

Jaki jest maksymalny dochód?

Oczywiście o kredyt studencki nie będą mogli ubiegać się najbardziej zamożni studenci. Dlatego ustalone zostały limity określające maksymalną wysokość miesięcznego dochodu na członka rodziny. Obecnie jest to kwota 2500 zł netto. Tak więc rodzina 2 + 2 z dochodami poniżej 10000 zł netto będzie kwalifikować się do kredytu. Wydaje się, że to kwota zapewniająca dostęp do kredytu także dla „klasy średniej”.

Wymagane dokumenty do kredytu studenckiego

Kredyt studencki nie jest przyznawany „z urzędu” trzeba więc złożyć stosowny wniosek. Poniżej lista dokumentów, które będą wymagane, aby ubiegać się o taki kredyt:

 • wniosek kredytowy złożony w banku kredytującym,
 • potwierdzenie dochodów rodziny,
 • zaświadczenie o tym, że się jest studentem (ewentualnie można być w trakcie rekrutacji na studia),
 • dokumenty potwierdzające zdolność kredytową poręczycieli kredytu.

Termin składania wniosków o kredyt studencki

Wnioski o kredyt studencki powinny zostać złożone w terminie od 15 lipca do 20 października. Okres jest na tyle długi, że każdy zainteresowany powinien zdążyć.

Poręczenie kredytu studenckiego

Zaciągnięcie każdego kredytu wymaga posiadania zdolności kredytowej, która będzie gwarantem dla Banku, że kredyt zostanie spłacony wraz z odsetkami. W przypadku studenta trudno o taką zdolność, więc kredyt musi być poręczony. Najczęściej poręczycielami są rodzice, wujkowie lub starsze rodzeństwo.

Jeśli ktoś ma problem ze znalezieniem poręczyciela może skorzystać z poręczenia BGK.

Kredyt studencki – na jaki okres?

Kredyt studencki udzielany jest na czas studiów – jednak maksymalnie na 6 lat. Dodatkowo po każdym semestrze należy potwierdzać swój status studenta. Wypłacany jest maksymalnie przez 10 miesięcy w roku akademickim. PS. zachęcamy do zapoznania się z tekstem, na ile lat wziąć kredyt hipoteczny.

Ile wynosi kredyt studencki?

Kwota transzy kredytu to 600 zł. W ciągu 5 lat studiów można więc otrzymać 30000 zł. W szczególnych przypadkach można wnioskować o podwyższenie lub obniżenie kwoty. Do odpowiednio 800 zł, 1000 zł oraz do 400 zł.

Jakie są koszty kredytu studenckiego?

Koszty kredytu studenckiego będą stanowić odsetki, które należy płacić w momencie rozpoczęcia spłaty. Nie są one wysokie, gdyż wynoszą połowę stopy redyskontowej weksli. Stopa ta wynosi 1,75%. Tak więc kredyt studencki oprocentowany jest na 0,875% w skali roku!!!

Co istotne w okresie studiów i 2 lata po ich zakończeniu kredytobiorca nie jest obciążany odsetkami. Płaci je Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bardzo dobre wyniki w nauce mogą być podstawą do umorzenia kredytu studenckiego. Aby móc na to liczyć trzeba skończyć studia w gronie 5% najlepszych studentów a następnie przesłać stosowne zaświadczenie z uczelni.

W jakim banku kredyt studencki?

Nie mamy tutaj dowolności. Nie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie kredyty studenckie. Chcąc się o niego ubiegać trzeba skorzystać z oferty:

 • PKO BP,
 • PEKAO SA,
 • SGB Bank SA,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości SA

Kiedy spłaca się kredyt studencki?

Obowiązek rozpoczęcia spłaty kredytu rozpoczyna się 2 lata po zakończeniu studiów. Liczba rat kredytowych to 2-krotność liczby wypłaconych transz. Kredyt można spłacić wcześniej, ale ze względu na niski koszt nie jest to opłacalne. W przypadku rezygnacji ze studiów kredyt rozpoczyna się spłacać od miesiąca następującego po dacie, kiedy należało przedstawić ważną legitymację studencką.

Ile osób korzysta z kredytu studenckiego?

Patrząc na koszty, potencjalne szanse i zagrożenia trzeba powiedzieć jednoznacznie, że z kredytu studenckiego korzysta bardzo mało osób. Jest to raptem około 5% studentów. Z czego to wynika? Prawdopodobnie ze zbyt małej świadomości. Nie jest to produkt, o którym mówi się powszechnie w mediach. Jest to duży błąd, ponieważ kredyt jest dość tani i może wymiernie pomóc. Na pewno lepiej korzystać z niego niż z chwilówek. Mamy więc nadzieję, że artykuły takie jak ten wpłyną pozytywnie na zainteresowanie kredytem studenckim. W każdym razie przeszkodą nie są na pewno warunki, które spełnia niewątpliwie więcej niż 5% studentów…

Czy opłaca się wziąć kredyt studencki?

Tak jak już pisaliśmy częściowo powyżej, kredyt studencki jest bardzo atrakcyjną ofertą. Tak naprawdę biorąc taki kredyt i wpłacając całą kwotę na lokatę będzie się na niewielkim plusie. PS. sami nie korzystaliśmy z kredytu studenckiego. Być może brakło nam w pewnym momencie większej świadomości ekonomicznej. Czy kredyt studencki ma jakieś minusy? W zasadzie największym minusem lub jak kto woli zagrożeniem jest niewłaściwe wydanie pieniędzy. Pewnym zabezpieczeniem jest to, że kredyt wypłacany jest w miesięcznych transzach. Jednak nadal środki mogą być przeznaczone na bieżącą konsumpcję i nie chodzi tutaj wcale o jedzenie. Pomijając ten aspekt to na pewno można zarekomendować ten produkt jako warty uwagi.

Podsumowanie

Jak sami mogliście się przekonać kredyt studencki jest bardzo przyjaznym rozwiązaniem i mając taką możliwość na pewno warto z niego skorzystać. Czytając artykuł mogliście się przekonać dla kogo jest kredyt studencki, jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby go otrzymać oraz ile wynosi kwota wsparcia. Dla przypomnienia przedstawimy jeszcze 5 najważniejszych punktów dotyczących kredytu.

 • kredyt studencki przeznaczony jest dla studentów i doktorantów,
 • kredyt wypłacany jest w miesięcznych transzach,
 • spłata kredytu rozpoczyna się 2 lata po ukończeniu studiów,
 • najlepsi studenci mogą liczyć na częściowe umorzenie kredytu,
 • wymogiem otrzymania kredytu studenckiego jest określony dochód na członka rodziny.

Korzystaliście z kredytu studenckiego? Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi tekstami dotyczącymi studiów:

Jaki kierunek studiów wybrać
Najlepsze kierunki studiów
Studia dzienne czy zaoczne

Studiujemy po to, żeby znaleźć dobrą pracę. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia u nas w Polsce? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...