Gospodarka

Krzywa Laffera

krzywa Laffera

Z wielkim prawdopodobieństwem można przyjąć, że bardzo dużo osób nie mających wykształcenia ekonomicznego nie będzie wiedziała, co to jest krzywa Laffera. Co ciekawe można też założyć, że większość z nich rozumie jej funkcjonowanie. W dzisiejszym artykule przedstawimy zależność pomiędzy stawką podatkową, a dochodami budżetowymi. Temat na pewno będzie ciekawy i spodziewamy się, że może wzbudzić pewne kontrowersje. Dlatego zapraszamy do lektury.

Co to jest krzywa Laffera?

Jest to koncepcja teoretyczna, która obrazuje zależność pomiędzy stawką podatkową, a wpływami budżetowymi z tytułu podatków. Jej nazwa pochodzi od nazwiska twórcy. Krzywa Laffera często jest przedstawiana jako argument za obniżeniem podatków. Zgodnie z kształtem krzywej podnoszenie podatków od 0% powoduje wzrost dochodów, aż do osiągnięcia progu, kiedy ludzie zaczynają szukać rozwiązań pozwalających uniknąć płacenia podatków.

Kształt krzywej Laffera

Krzywa Laffera nie ma jednego konkretnego kształtu. Zależy on od wielu czynników. Różne społeczeństwa reagują inaczej na zmiany stawek podatkowych. Kraje wysoko rozwinięte mające dużą gęstość zaludnienia i swobodę przepływu osób z pewnością będą charakteryzować się większymi możliwościami przeniesienia biznesu za granicę lub migracji zarobkowej. Przybliżony kształt krzywej Laffera przedstawia rysunek:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Laffera

Założenia krzywej Laffera

Krzywa Laffera opiera się na następujących założeniach:

  • zerowa stawka podatkowa oznacza, że budżet nie ma żadnych przychodów,
  • wzrost stawki podatkowej powoduje zwiększenie udziału budżetu państwa w dochodach firm,
  • wzrost stawki podatkowej powoduje zmniejszenie deklarowanego dochodu do opodatkowania – prowadzi to do optymalizacji podatkowej, wzrostu szarej strefy, przenoszenia działalności i do spadku motywacji do podejmowania działalności gospodarczej.

Lokalizacja działalności a krzywa Laffera

W zależności od lokalizacji występują różne podatki, a także pojawiają się inne możliwości. Doskonałym przykładem są tereny przygraniczne. Przedsiębiorcy lub konsumenci mieszkający przy granicy mają możliwość bezproblemowego korzystania z korzystniejszego dla siebie systemu podatkowego sąsiada chociażby podczas robienia codziennych zakupów.

Krzywa Laffera w krótkim i długim okresie czasu

Większość zagadnień ekonomicznych musi być analizowana w czasie. Podobnie jest z krzywą Laffera. Jej kształt różni się w zależności od perspektywy czasu. W krótkim okresie może się okazać, że wzrost podatków zwiększy wpływy, gdyż nikt z dnia na dzień nie odmieni swojego życia. Nikt nie wyprowadzi się z kraju ani nie zbuduje nowej fabryki w ciągu kilku tygodni. Dlatego w długim okresie może się okazać, że wzrost dochodów budżetowych będzie tylko chwilowy, a długofalowe skutki będą opłakane.

Co to jest krzywa Laffera – ciekawostka

Mówi się, że pierwszy raz krzywa została narysowana na serwetce w restauracji, podczas spotkania Arthura Laffera z przedstawicielem Białego Domu Dickiem Cheneyem. Świadkiem tego spotkania był dziennikarz i tak krzywa Laffera zasłynęła na całym świecie.

Krzywa Laffera w praktyce

Podatki w wysokości 0% będą oznaczały brak wpływów budżetowych, bo nie będzie tytułu do ich pobrania. Z drugiej strony podatki w wysokości 100% będą oznaczały brak wpływów, bo nikomu nie będzie się opłacało pracować tylko po to, aby zapłacić podatek. Trzeba więc szukać złotego środka, który zachęci do efektywnej pracy, ale też pozwoli czerpać dochody budżetowi. Teraz jeszcze w kilku zdaniach wyjaśnimy zależność dotyczącą wzrostu podatków i spadku wpływów budżetowych. Po prostu w przypadku wysokich podatków część firm wycofa kapitał z danego kraju i przeniesie go tam, gdzie to będzie korzystniejsze biznesowo. Oczywiście taka zmiana to koszty, więc podniesienie podatku o 1/2/3% niczego nie zmieni, ale każda kolejna podwyżka sprawi, że kolejne firmy zaczną to coraz poważniej rozważać. Może to także dotyczyć osób fizycznych, które zaczną pracować na czarno albo wyjadą do pracy za granicę. Możliwości jest mnóstwo, ale wszystkie w efekcie doprowadzą do spadku wpływów podatkowych.

Co to jest krzywa Laffera? – podsumowanie

Po przedstawieniu definicji pewnie zdaliście sobie sprawę, że rozumiecie co to jest krzywa Laffera i jak wpływa na dochody budżetowe. To wbrew pozorom zagadnienie bardzo istotne z punktu widzenia kształtowania polityki gospodarczej, ale i naszego codziennego życia. Można sobie przecież wyobrazić, że jakiś polityk wpadnie na pomysł podniesienia podatków. Doprowadzi to do tego, że w konsekwencji dochody budżetowe spadną, ale wcześniej wiele osób straci pracę albo przynajmniej zmniejszy się ich dochód rozporządzalny. Jakie Waszym zdaniem powinny być podatki? Uważacie, że są zbyt wysokie, czy może macie odmienne zdanie? Zachęcamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.
Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...