Edukacja

Książki o giełdzie, które warto znać

książki o giełdzie

Niezależnie od tego, czy jest się profesjonalnym traderem, który chce poprawić swoją skuteczność, czy też inwestorem-amatorem, który pragnie zdobyć pierwsze doświadczenia na giełdzie, dobre książki inwestycyjne dla każdego stanowić mogą podstawę edukacji. Właśnie z tego powodu przygotowaliśmy listę bestsellerów, autorstwa szanowanych profesjonalistów z inwestycyjnego świata. Znajdują się tutaj zarówno przewodniki dla początkujących, jak i bardziej szczegółowe pozycje omawiające konkretne tematy dogłębnie.  

Analiza price action: odwroty – analiza wykresu świecowego bar po barze podczas odwrotów

Analiza price action: odwroty

Analiza price action: odwroty to zdecydowanie jedna z najlepszych książek dotyczących tematu price action. Jej autor wyjaśnia bardzo szczegółowo logikę stojącą za każdym ruchem cenowym. Al Brooks bazuje, że każdy słupek na wykresie jest ważny, toteż poprawne odczytanie informacji, które niesie, może pomóc w efektywnym identyfikowaniu układów tradingowych o wysokim prawdopodobieństwie sukcesu.

Chociaż autor handluje głównie akcjami amerykańskimi, to jego metody i analizy mają zastosowanie na wszystkich głównych rynkach, w tym na rynku Forex, indeksów, towarów i kontraktów terminowych.

Powtórzenia określonych koncepcji w książce mogą wydawać się irytujące, choć z drugiej strony pomagają skutecznie przyswoić kluczowe zagadnienia.

Niezwykłe złudzenia i szaleństwo tłumów – spektakularne historie kryzysów finansowych

Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Niezwykłe złudzenia i szaleństwo tłumów autorstwa Charlesa Mackay’a to oryginalny przewodnik po psychologii behawioralnej. Pokazuje, jak manie, szaleństwa i przesądy rozprzestrzeniają się i następnie (ostatecznie) przemijają. Autor opisał między innymi historię „tulipanomanii”, spekulacyjnego szaleństwa oscylującego wokół wartości tulipanów w XVIII wieku. Holenderska „tulipanomania” była jedną z pierwszych baniek spekulacyjnych, jaka dosięgła Europę. Bańka w Holandii, Kompania Mórz Południowych czy Kompania Missisipi to trzy najbardziej spektakularne kryzysy, które zostały opisane przez autora w jego fascynującym studium psychologii grupowej. Ta praca jest prawdziwym klasykiem w badaniach nad historią ludzkiej łatwowierności. Można jeszcze dodać, że dzięki tej książce słynny inwestor Bernard Baruch oszczędził mnóstwo pieniędzy podczas krachu w 1929 roku. Mimo że pozycja ma już ponad 150 lat, wciąż stanowi doskonałe źródło wiedzy. 

Analiza techniczna rynków finansowych – biblia analizy technicznej

Analiza techniczna rynków finansowych

Analiza techniczna rynków finansowych obejmuje swoim zakresem wiele ważnych obszarów analizy technicznej i powinna stanowić jeden z fundamentów arsenału każdego tradera koncentrującego się na badaniu wykresów cenowych. Autor przedstawił w niej szeroki zakres tematów, takich jak teoria Dowa, formacje cenowe, formacje świecowe, średnie ruchome i wiele wskaźników, a także teorie fal i cykli Elliotta oraz międzyrynkowe korelacje. Czytanie tej książki przypomina uczestnictwo w wykładzie, podczas którego profesor szkicuje zarys i pokrótce nakreśla główne punkty, a następnie studenci muszą przestudiować wskazane przez wykładowcę teksty i uzupełnić swoją wiedzę na własną rękę! 

Najważniejsza rzecz w inwestowaniu to…?

Ebooki giełdowe Najważniejsza rzecz

Najważniejsza rzecz w inwestowaniu to…? autorstwa Howarda Marksa to zbiór komentarzy rynkowych i przemyśleń na temat inwestowania, które autor wysyłał w formie listów do akcjonariuszy swojej firmy. Marks to geniusz inwestujący w wartość, ze zdumiewającą stopą zwrotu na poziomie 20% rocznie w przeciągu ostatnich 25 lat. Jest prezesem i współzałożycielem Oaktree Capital, firmy zarządzającej ponad 120 miliardami dolarów. Sam Warren Buffett twierdzi, że wiadomości od Marksa zawsze czyta w pierwszej kolejności. Z tą pozycją trzeba się zapoznać. Warto jednak zaznaczyć, że czytelnik nie powinien sięgać po tę lekturę w poszukiwaniu taktyki lub mechaniki inwestowania. Celem publikacji nie jest wskazanie momentów transakcyjnych, a raczej nauczenie czytelnika myślenia o wartości w kategoriach koncepcyjnych. Marks wraca do podstaw i kładzie nacisk na kilka kluczowych zasad przetrwania na rynkach finansowych, i trzeba przyznać, że robi to dobrze.

Książka porusza takie tematy, jak psychologia inwestowania, asymetryczny związek między zyskami a stratami, szacowanie prawdopodobieństwa, cykle ekonomiczne i zarządzanie ryzykiem. Pokazuje różnice między grą przegranego a grą zwycięzcy lub różnice między giełdowym atakiem a obroną. Pozostaje zatem pytanie, czym jest ta „najważniejsza rzecz” w inwestowaniu? Sam autor na jednym ze swoich wystąpień na Talks at Google mówił, że za każdym razem, gdy był pytany o to „co jest najważniejszą rzeczą w inwestowaniu” wskazywał inną kwestię. Pewnego razu po prostu  postanowił spisać je wszystkie i tak oto powstała jego książka.

Zawód inwestor giełdowy – elementarz gry na giełdzie

Zawód inwestor giełdowy ebook

Zawód inwestor giełdowy wyjaśnia trzy kluczowe filary, na których opiera się skuteczny trading – psychologia, system transakcyjny i zarządzanie kapitałem – a także czynnik, który je wszystkie łączy: uczciwe prowadzenie dokumentacji. Elder wprowadza czytelnika w znajomość ogólnych pojęć, terminów i zasad giełdowych. Wszystkie te rzeczy są niezbędne do wstępnego zrozumienia tradingu i nie wymagają specjalistycznego wykształcenia. Autor tłumaczy również, kto i dlaczego wygrywa pieniądze na giełdzie (lub je przegrywa). Opisuje także metody analizy technicznej i stosowane przez siebie wskaźniki. Jest to doskonała pozycja dla początkujących traderów, ale także bardziej doświadczeni inwestorzy znajdą tu wartościowe treści. Książka jest efektem doświadczeń tradera, który wielokrotnie przegrywał i ostatecznie nauczył się wygrywać.

Autor jest lekarzem, który uciekł do USA z byłego Związku Radzieckiego. Został psychiatrą (a następnie odnoszącym sukcesy traderem), dzięki czemu jego spostrzeżenia psychologiczne są fascynujące. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto poważnie myśli o tradingu.

„Moja droga do sukcesu była długa: oszałamiające wzloty, potem bolesne upadki. Poruszając się do przodu lub zapętlając się, wielokrotnie zrujnowałem swoje konto handlowe. Po każdym niepowodzeniu wracałem do pracy w klinice, oszczędzałem pieniądze, czytałem, myślałem, doprecyzowywałem metodologię, a następnie znowu zaczynałem grać ” – A. Elder

Świat surowców – prawdziwa kopalnia wiedzy o surowcach

Świat surowców

Świat surowców Doroty Sierakowskiej to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji  poświęconych surowcom. Autorka w swojej publikacji przybliża i charakteryzuje fundamenty rynków surowcowych oraz prezentuje instrumenty finansowe powiązane z cenami towarów. 

Autorka urozmaiciła treść, wprowadzając w nią wiele ciekawostek, takich jak historia „króla ropy naftowej”, który trzęsie rynkami surowców, czy Henry’ego Forda i jego plantacji kauczuku.

„Rynek towarowy jest wyjątkowy ze względu na to, że łączy on dwa światy. Z jednej strony, jest on częścią codzienności każdego z nas: uczestniczymy w nim, gdy pijemy rano kawę z cukrem, gdy ubieramy bawełniany t-shirt, gdy tankujemy paliwo do samochodu, gdy kupujemy złoty łańcuszek, gdy jemy na obiad spaghetti czy soczystego steka.

Z drugiej strony handel towarami to globalny biznes, w którym w grę wchodzą nie tylko ogromne pieniądze, lecz także interesy polityczne poszczególnych państw. O ropę naftową toczone są wojny, a embargo na eksport danego towaru […] jest skutecznym argumentem w dyplomatycznych negocjacjach. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ceny surowców mogą wpędzić w ogromne długi nawet gospodarkę dużego kraju, z kolei systemy ceł czy subwencji stają się dla rządzących narzędziem do zdobywania poparcia obywateli.

Rynki towarowe to jednocześnie świat w skali mikro i makro. O ile my jako konsumenci decydujemy o popycie na dany surowiec, to decyzje dotyczące surowców często bywają poza naszym zasięgiem. Tak czy inaczej, cokolwiek robimy na co dzień, jesteśmy częścią ogromnej machiny, jaką są globalne rynki towarowe” – Wstęp

Inteligentny inwestor XXI wieku – ekonomia i inwestowanie we współczesnych czasach

Inteligentny inwestor XXI wieku - książka

Inteligentny inwestor XXI wieku czterotomowe kompendium wiedzy z zakresu finansów, inwestycji oraz walut. Na ponad 1000 stronach zostały poruszone kwestie akcji, obligacji, metali szlachetnych, surowców, nieruchomości oraz budowy portfeli inwestycyjnych. Wydaje się, że treść pokrywa wszystkie ważniejsze obszary inwestowania. Język autora jest prosty, pozbawiony skomplikowanych terminów, a zatem przesłanie może być zrozumiałe przez osoby pozbawione wykształcenia ekonomicznego. Ponadto podczas lektury można wpaść na kilka pomysłów inwestycyjnych, choć te wraz z upływem czasu wkrótce prawdopodobnie zdezaktualizują się. Uczciwie należy też zaznaczyć, że poznając Tradera21, można odnieść wrażenie, że jest on zwolennikiem teorii spiskowych. Co jest fikcją, a co realnym zagrożeniem przyszłości pozostaje jednak indywidualną oceną czytelnika. Prawdą jest, że dawno w Polsce nie było książki o inwestowaniu, która rozeszłaby się na tak dużą skalę i cieszyłaby się tak dużą popularnością.   

Inside bar – jak zostać mistrzem jednej techniki inwestycyjnej?

Inside bar. Jak zostać mistrzem jednej techniki

Po prostu trzeba poznać Inside bar wystarczająco dobrze! Maciej Goliński rozbił na czynniki pierwsze jedną z najpopularniejszych formacji świecowych, czyli inside bara. Przebadał go pod kątem 13 filtrów, które mogą wpływać na trafność całego układu. Poddał analizie tak oczywiste rzeczy, jak rynek występowania czy horyzont czasowy, ale również i te mniej intuicyjne, jak układ zamknięć poszczególnych świec czy ich wielkość. Nie znam innej książki skupiającej się tak dokładnie na jednym, małym wycinku gry giełdowej. Dla jednych może być nudnawa, dla innych może się okazać skarbnicą pomysłów inwestycyjnych. Z pewnością docenią ją zwolennicy czytania wykresów giełdowych i amatorzy automatycznych lub półautomatycznych systemów transakcyjnych.

Artyści rynków – idealna dla fanów kulis giełdy

Artyści rynków

Artyści rynków stanowi zbiór wywiadów z osobami kreującymi świat finansów i inwestycji. Pojawiają się tam takie osobistości, jak Linda Raschke, Jack Schwager czy Brett Steenbarger. Wielokrotnie przewijają się w niej informacje o potrzebie posiadania własnej strategii inwestycyjnej, o odpowiednim podejściu do zarządzania kapitałem i ryzykiem oraz emocjach w tradingu. Ciekawe anegdoty przeplatane z praktycznymi informacjami wydają się idealną lekturą w podróży lub wieczorem przed zaśnięciem.

Korzystajmy z doświadczeń innych i poprawiajmy swój warsztat inwestycyjny

Powyższa lista to wartościowe książki dla inwestorów. Ostatecznego wyboru każdy musi jednak dokonać samodzielnie, biorąc pod uwagę obszar swoich zainteresowań i podejście inwestycyjne. Jestem przekonany, że znajdą tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Powodzenia, bo czytanie rozwija. 

Artykuł powstał we współpracy z księgarnią i wydawnictwem maklerska.pl.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...