Edukacja

Kursy języka niemieckiego w Warszawie – czemu tak drogo?

einfach so! - kursy języka niemieckiego

Szukając kursu językowego, bardzo często zastanawiamy się, czy szkoły językowe nie przesadzają trochę z cenami – szczególnie w Warszawie, gdzie usługi z zasady są po prostu droższe. Koszty rzędu 1500 zł za pojedynczy kurs rzeczywiście mogą przerazić i bardzo często działają odstraszająco na potencjalnych Klientów. Tylko czy da się taniej?

Generalnie wszystko się da, więc pewnie dałoby się też wprowadzić do regularnej oferty jakiejś szkoły językowej kursy języka niemieckiego w Warszawie za maksymalnie 500 złotych. Niestety jednak by coś mogło być tańsze, coś musi stać się droższe – i tak znacząco musiałyby podrożeć inne usługi świadczone przez taką szkołę, co niekoniecznie byłoby zmianą na lepsze zarówno dla szkoły, jak i dla naszych portfeli.

Ile płacimy za kursy języka niemieckiego w Warszawie?

Średnia cena grupowych kursów stacjonarnych oferowanych przez warszawskie szkoły językowe waha się pomiędzy 1550 – 1620 zł. Do tego zazwyczaj dochodzi jeszcze koszt podręczników, materiałów dodatkowych, a także koszty dojazdu, których liczby w cenniku raczej nie uwzględniają. W efekcie kursy języka niemieckiego w Warszawie mogą z powodzeniem walczyć o tytuł dóbr luksusowych, na które część osób nie zdecyduje się właśnie ze względu na zbyt duże obciążenie domowego budżetu.

Mocno promowany dziś w mediach rozwój osobisty generalnie jest drogi. Płacimy przecież niemałe pieniądze za możliwość studiowania na prywatnej uczelni, opłacamy liczne zajęcia dodatkowe, posyłamy dzieci na odpłatne korepetycje z wybranych szkolnych przedmiotów, a sami uczęszczamy na prywatne kursy podnoszące nasze zawodowe kompetencje. Jeśli zestawimy razem wszystkie te formy inwestowania w siebie, może się okazać, że kursy języka niemieckiego w Warszawie wcale nie będą tą najdroższą opcją. A jednak to ich cena tak nas boli w portfele.

Koszty, których nie widzimy

Edukacja w Polsce jest teoretycznie darmowa. Uczęszczamy do państwowych szkół, aplikujemy na państwowe uniwersytety i choć wciąż koszty podręczników, materiałów dodatkowych i dojazdów musimy pokryć z własnej kieszeni, nie płacimy za to, co najważniejsze – czas i pracę nauczyciela. W związku z tym oczekujemy, że edukacja w prywatnych instytucjach również nie wystawi na próbę możliwości naszego budżetu.

Dużo łatwiej będzie zrozumieć, z czego wynikają tak wysokie ceny kursów języka niemieckiego w Warszawie, gdy spojrzymy na szkoły językowe jak na normalne, prywatne przedsiębiorstwa – którymi formalnie przecież są. I ponoszą z tego tytułu dodatkowe koszty niewidoczne dla potencjalnego Klienta.

Kursy języka niemieckiego jako produkt końcowy

Organizacja kursów języka niemieckiego w Warszawie wymaga przede wszystkim kompetentnego lektora, który poprowadzi takie zajęcia i który musi otrzymać wynagrodzenie. Zajęcia muszą się również odbyć w jakiejś przestrzeni, którą trzeba odpłatnie wynająć – najlepiej takiej wygodnej i dobrze skomunikowanej, by dojazd nie sprawiał Kursantom problemu. Choć podręczniki uczestnicy zajęć najczęściej kupują sobie sami, dodatkowe materiały przygotowane przez lektora trzeba na czymś wydrukować bądź skserować – i to dochodzą koszty związane z wynajmem i zużyciem urządzeń biurowych.

Szkoła jako prywatne przedsiębiorstwo jest również zobowiązana opłacać ZUS i inne podatki, a przy tym jeszcze wypłacać wynagrodzenia pracownikom administracyjno-biurowym oraz tym zajmującym się promocją, księgowością itp. Po podliczeniu wszystkich tych kosztów okazuje się, że te niesprawiedliwie wysokie ceny kursów języka niemieckiego w Warszawie to absolutne minimum, które jest potrzebne, by szkoła językowa utrzymała się w ogóle na rynku.

Jak nie przepłacić za kurs języka niemieckiego w Warszawie?

Ukryte koszty świadczenia usług były i będą. Warto więc pamiętać, że najczęściej nie są one wynikiem chciwości czy złej woli przedstawicieli szkół językowych. Jeśli chcemy mieć absolutną pewność, że cena interesujących nas kursów języka niemieckiego w Warszawie jest uczciwa, porównajmy po prostu różne ceny usług szkół językowych w naszej okolicy.

W dużym mieście zawsze będzie drożej niż w małej miejscowości, a zajęcia w kiepsko wyposażonej, klaustrofobicznej salce zawsze będą tańsze niż te prowadzane w nowoczesnych, komfortowych przestrzeniach. Należy też zwrócić uwagę, jak liczne są grupy. Taka po 2 lub 3 osoby gwarantuje, że lektor rzeczywiście będzie miał możliwość poświęcenia nam wystarczająco dużo czasu i uwagi. Gdy grupa liczy 6-8 osób, za taki kurs zapłacimy mniej, ale wpływa to na efektywność nauki. Pamiętajmy, by patrzeć na koszty usług całościowo – po prostu.

Autor: einfach so!
ul. Zajęcza 15
00-351 Warszawa
www.einfachso.pl

Zachęcamy do zapoznania się również z:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...