Edukacja

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021

Najlepiej płatne zawody w Polsce

Większość z Was zgodzi się ze stwierdzeniem, że pracujemy dla pieniędzy. Takie są fakty. Oczywiście część osób powie, że praca powinna także dawać przyjemność i być pasją, ale możliwość robienia tego co się lubi i zapewnia „godne” środki do życia to już przywilej dla niewielkiej części społeczeństwa. Część osób powie także, że pieniądze nie odgrywają większej roli i lepiej robić to co się lubi bez względu na wynagrodzenie. Tacy ludzie to albo wyjątkowi pasjonaci albo mają po prostu solidne zaplecze finansowe w postaci małżonka, zdobytego już majątku lub rodziców. Przechodząc do meritum, tym razem zastanowimy się, jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce w 2020 roku. Macie jakieś swoje typy co do najlepszych stanowisk? Zobaczymy, czy się potwierdzą, czy może będziecie zaskoczeni. Zapraszamy do lektury.

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021 roku – wprowadzenie

Zanim przejdziemy do wskazania najlepiej płatnych zawodów w Polsce postaramy się przedstawić kilka ogólnych zasad jakimi kierowaliśmy się przy stworzeniu rankingu. Przede wszystkim braliśmy pod uwagę średnie wynagrodzenie brutto z dostępnych źródeł, takich jak portale wynagrodzenia.pl i pracuj.pl Dodatkowo wybieraliśmy stanowiska specjalistyczne, pomijając ogólne takie jak lekarz czy prezes. Mamy świadomość, że prezesi czy lekarze zarabiają dużo, ale samo stwierdzenie prezes jest zbyt ogólne. Mamy prezesów firm zatrudniających 5 000 osób, ale i takich z 5 osobową załogą. Podobnie z lekarzami, jedni przyjmują w renomowanych klinikach, a inni odbywają staż w państwowym szpitalu.

Od czego zależy wysokość zarobków?

Dlaczego programista zarabia 4 razy więcej niż kasjerka w markecie? Czy jego praca jest 4 razy cięższa, czy 4 razy bardziej potrzebna? Oczywiście nic nikomu nie ujmując, bo żadna praca nie hańbi, ale trzeba mieć świadomość, że to rynek decyduje o zarobkach. Najprościej rzecz ujmując popyt i podaż wpływają na stawki rynkowe. Czy teoretycznie każdy mógłby pracować na kasie w markecie? Po podstawowym przeszkoleniu na pewno byłoby to możliwe. Czy każdy może być analitykiem finansowym czy programistą? Tutaj wiedza i doświadczenie są znacznie ważniejsze. Tak w skrócie wyglądają czynniki decydujące o wysokości wynagrodzeń. Oczywiście bardzo ważne jest też otoczenie. Prawdopodobnie analityk finansowy nie znajdzie dobrze płatnej pracy na wsi, gdyż nie ma tam dużych firm, w których potrzebna będzie taka osoba.

Podsumowując wysokość zarobków zależy od kompetencji, łatwości przeszkolenia nowego pracownika od podstaw, ogólnej sytuacji gospodarczej i rynku pracy w regionie.

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021 roku

Przedstawimy poniżej 10 najlepiej płatnych zawodów w Polsce przewidywanym wynagrodzeniem w 2020 roku. Oczywiście mamy świadomość, że <wpływ koronawirusa na gospdarkę> może zmienić te wartości.

Miejsce 10 – inżynier ds. jakości

Wynagrodzenie – 7 600 zł

Stanowisko, które raczej wyklucza pracę zdalną, możliwe do wykonywania wyłącznie w większych firmach. Główne zadania inżyniera ds. jakości to wdrażanie systemów i norm np. ISO.

Miejsce 9 – radca prawny

Wynagrodzenie – 7 700 zł

Stanowisko, które pozwala na wykonywanie części pracy zdalnie. Główne zadania radcy prawnego to obsługa prawna przedsiębiorstw, analiza dokumentów i pomoc w sporach handlowych.

Miejsce 8 – HR business partner

Wynagrodzenie – 8 300 zł

Stanowisko wyższego szczebla, osoba pracująca na tym stanowisku wspiera projekty dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi a także zajmuje się rekrutacją. Możliwość zatrudnienia wyłącznie w większych firmach.

Miejsce 7 – analityk finansowy

Wynagrodzenie – 8 600 zł

Analitycy finansowi zatrudnienie mogą znaleźć w dużych przedsiębiorstwach. Ich zadanie polega na bieżącym monitorowaniu przychodów, kosztów, tworzenie raportów i analiz na potrzeby zarządu.

Miejsce 6 – specjalista ds. bezpieczeństwa IT

Wynagrodzenie – 8 700 zł

Praca, która często jest niewidoczna, ale jest bardzo ważna, szczególnie w firmach posiadających rozległe struktury. Chronią sieć przed niepożądanymi atakami hakerskimi i awariami.

Miejsce 5 – key account manager

Wynagrodzenie – 9 100 zł

Inaczej nazywany jako opiekun kluczowego klienta. Odpowiada za realizację planów sprzedażowych, a także nadzoruje współpracę z największymi klientami firmy.

Miejsce 4 – kontroler finansowy

Wynagrodzenie – 9 700 zł

Kontroler finansowy nadzoruje większość operacji finansowych w przedsiębiorstwie, sprawdza zasadność pewnych wydatków i sprawdza poprawność dokumentów finansowych. Tworzy analizy i raporty dla zarządu.

Miejsce 3 – IT project manager

Wynagrodzenie – 11 400 zł

Stanowisko managerskie, główne zadania stojące przed IT project managerem to wyznaczanie zadań dla podległego zespołu programistów i zdawanie raportów szefostwu z postępów prac.

Miejsce 2 – programista JAVA

Wynagrodzenie – 11 900 zł

Kluczowym zajęciem programisty jest pisanie kodu w programie JAVA i uzupełnianie dokumentacji technicznej. Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, co przekłada się na atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Miejsce 1 – architekt systemów IT

Wynagrodzenie – 13 100 zł

Atrakcyjne wynagrodzenie, ale stanowisko wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Architektami mogą zostać wyłącznie najlepsi programiści. Architekci muszą też umieć racjonalnie oszacować możliwości i zdolności swojego zespołu.

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021 roku – podsumowanie

Czy lista najlepiej płatnych zawodów Was jakoś zaskoczyła? Sami widzicie, że IT wciąż jest w cenie. Nie dość, że można pracować zdalnie to jeszcze można liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.

Czytając naszego bloga dowiedzieliście się do tej pory, jak napisać CV, jak napisać list motywacyjny oraz jak napisać podanie o pracę. Dziś przedstawiliśmy Wam najlepiej płatne zawody w Polsce w 2021. Część z nich jest bardzo trudne do przebranżowienia, ale programować możesz nauczyć się w każdej chwili. Wymaga to oczywiście dużo pracy, ale jest możliwe.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...