Edukacja

Najlepsza uczelnia w Polsce – jak wybrać najlepszą uczelnię?

najlepsza uczelnia w polsce

Każdego roku tysiące młodych ludzi stają przed wyzwaniem wyboru uczelni wyższej. Wybór właściwego miejsca edukacji może mieć istotny wpływ na dalsze życie, wydatnie poprawiając jego poziom. Jak wybrać najlepszą uczelnię, jaki Uniwersytet może szczycić się tytułem – najlepsza uczelnia w Polsce? Jakie kryteria decydują o tym, że dana uczelnia jest ceniona i cieszy się uznaniem? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule.

Wprowadzenie

Studia to bardzo wdzięczny temat, żeby go wyczerpać trzeba byłoby napisać dziesiątki artykułów, a i tak pojawi się coś nowego o czym warto napisać. Nam na blogu udało się już odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują studia i jaki kierunek studiów wybrać. Podpowiedzieliśmy także, że pokryciem kosztów utrzymania w tym okresie może być kredyt studencki. Dzisiaj przejdziemy do kwestii najlepszej uczelni. Nie będziemy samodzielnie tworzyć żadnych rankingów. Skupimy się na omówieni istniejących już rankingów.

Ranking uczelni wyższych

Jednym z bardziej znanych rankingów jest Ranking Perspektyw.

Zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce tego rankingu jest dużą nobilitacją dla uczelni wyższej. Jest to także sygnał, że o miejsce na każdym kierunku będzie rywalizować wielu maturzystów. Nie będziemy teraz opisywać każdej uczelni po kolei, przedstawimy jedynie najlepsze uczelnie. Czy warto sugerować się, która z nich jest 1, a która 7? Raczej nie, ktoś musi wygrać w przypadku takich rankingów a raczej liczy się, sam fakt studiowania na topowej uczelni.

 • Uniwersytet Warszawski
 • Uniwersytet Jagielloński
 • Politechnika Warszawska
 • Akademia Górniczo-Hutnicza
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
 • Politechnika Wrocławska
 • Politechnika Gdańska
 • Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Politechnika Łódzka

Co ciekawe 10 najlepszych uczelni znajduje się w zaledwie 6 miastach. To też potwierdzają nasze wcześniejsze artykuły – w jakim mieście studiować oraz najlepsze miasto do życia w Polsce.

Co decyduje o poziomie studiów

Wybór uczelni wyższej wpływa na dalsze życie, można z tym polemizować, ale co do zasady tak po prostu jest. Im lepsza uczelnia, tym więcej wiedzy można zdobyć, tym ciekawsze kontakty można zdobyć i dzięki temu zapewnić sobie lepsze życie w przyszłości. Lepsze życie definiowane, jako dobrze płatna praca. Co jednak wpływa na poziom studiów? Jest to temat złożony. Na pewno o poziomie uczelni decydują pracownicy naukowi – im lepsi profesorowie, im lepiej potrafią przekazywać wiedzę, tym poziom kształcenia lepszy. Ale ważni też są studenci, nawet najlepszy profesor nie nauczy czegoś mało inteligentnej osoby. Z kolei o liczbie studentów i ich poziomie decyduje moda, prestiż uczelni oraz perspektywy. Na perspektywy ma wpływ nie tylko sama uczelnia, ale także całe otoczenie makroekonomiczne. Liczba przedsiębiorstw, kierunki rozwoju miasta czy sam poziom życia w regionie.

Jak wybrać najlepszą uczelnię

Mamy pełną świadomość, że o wyborze uczelni decyduje nie tylko jej prestiż i zajmowane miejsca w rankingach. Wiele osób decyduje się studiować w miejscu zamieszkania bądź w jego pobliżu. Taka decyzja często podyktowana jest względami finansowymi. Zamiast wyprowadzać się z rodzinnego domu młody człowiek jest w stanie dojeżdżać codziennie na uczelnię oszczędzając w ten sposób kilkaset złotych miesięcznie. Młodzi ludzie ze względów rodzinnych wybierają, także często największe miasto w regionie, dzięki czemu są w stanie bez trudu, co tydzień wracać w rodzinne strony. Oczywiście każdy wybiera uczelnię według własnych kryteriów. Poziom i jakość kształcenia jest tylko jednym z kryteriów, które są brane pod uwagę. Tym bardziej, że nie tylko czynniki ekonomiczne są w życiu ważne.

Najlepsza uczelnia w Polsce – podsumowanie

Najlepsza uczelnia w Polsce to nie jest nasz subiektywny ranking. Opieraliśmy się na danych już istniejących. Postaraliśmy się jednak wyjaśnić Wam co decyduje o poziomie i prestiżu danej uczelni wyższej. Oczywiście mamy świadomość, że każdą instytucję tworzą ludzie. Od profesorów po studentów. O jakości kształcenia decydują rozmaite czynniki a tego typu rankingi są ich wypadkową. Jaką uczelnię ukończyliście? Gdybyście mieli wybrać jeszcze raz to kierowalibyście się tego typu rankingami? Co Waszym zdaniem decyduje o jakości szkół wyższych? Może Waszym zdaniem, nie ważne jest, gdzie się studiuje, ale to, ile wkłada się pracy w naukę. Zachęcamy do dyskusji.

Polecamy teksty o podobnej tematyce:

Wybieramy uczelnię i miasto studiów dlatego, żeby mieć możliwie jak najlepszy start w dorosłym życiu. Jakość życia i jego perspektywy zależą w dużej mierze od Twoich zarobków. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...