Edukacja

Najlepsze kierunki studiów

najlepsze kierunki studiów

Maturzyści poznali już wyniki matur. Teraz pozostaje im wybrać uczelnię i kierunek studiów. Nie jest to prosta decyzja. Co więcej ta decyzja ma wpływ na dalsze życie. Można zastanawiać się, czy maturzysta jest w stanie świadomie i odpowiedzialnie zadecydować o swojej przyszłości, tylko to nie ma większego sensu. Tak skonstruowany jest system edukacji w Polsce, że to jest właśnie ten czas na podejmowanie takich decyzji. Ważne jednak, żeby ta decyzja była jak najlepsza. Finansowy Siłacz pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie, jakie są najlepsze kierunki studiów.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

 • predyspozycje – jest to zdecydowanie najważniejszy aspekt. Nie da się być dobrym pracownikiem nienawidząc swojej pracy. Można się zmusić do wykonywania pewnych czynności przez jakiś czas, ale na dłuższą metę nie przyniesie to sukcesu,
 • warto wybierać najlepsze kierunki studiów – za chwilę poznacie TOP 7 kierunków według Finansowego Siłacza,
 • być może będzie to mało popularna wypowiedź, ale unikajcie kierunków humanistycznych (poza prawem i językami obcymi). Mamy świadomość, że wielu absolwentów kierunków humanistycznych świetnie radzi sobie w życiu, ale patrząc przez pryzmat ogółu to mają oni największe trudności ze znalezieniem pracy,
 • jeśli uznałeś, że będziesz studiować poza miejscem zamieszkania to wybierz miasto, w którym działa wiele firm, a co za tym idzie możliwości znalezienia pracy i awansu są znacznie większe,
 • porzuć sentymenty. Nie przejmuj się tym, że Twoi najlepsi znajomi będą studiować marketing i zarządzanie. Wybierając inny kierunek studiów nie przekreślisz tych znajomości a dodatkowo zwiększasz swoją atrakcyjność na rynku pracy,
 • wynagrodzenie – oczywiście mamy świadomość, że pieniądze to nie wszystko, jednak każdy z nas pracuje dla pieniędzy. Nie robiąc nic nielegalnego zawsze lepiej zarobić 10 000 PLN niż 2 000 PLN. Wybierając kierunek studiów można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa zaprognozować przyszłe zarobki.

Najlepszy kierunek studiów – TOP 7 kierunków

 • programowanie – chyba najbardziej pożądany obecnie zawód. Mamy deficyt programistów i mogą oni swobodnie dyktować warunki, co do wynagrodzenia. Pewnie nie będzie tak zawsze, ale jeszcze przez dłuższy czas programiści będą w uprzywilejowanej sytuacji.
 • informatyka – kolejny kierunek z branży IT, a IT to nie tylko programowanie. Informatycy może nie mają aż tak dobrze jak programiści, ale też nie mogą narzekać. Nadal obserwujemy duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się siecią komputerową czy bezpieczeństwem.
 • medycyna – jeden z najtrudniejszych, najbardziej prestiżowych i również dobrze opłacanych kierunków studiów. Oczywiście mamy świadomość, że ktoś poda zaraz niskie zarobki lekarzy rezydentów, ale warto mieć świadomość, że taki stan rzeczy szybko się kończy.
 • budownictwo – inżynierowie specjalizujący się w budownictwie mogą liczyć na dobre warunki pracy i płacy. Dotyczy to zarówno specjalistów zajmujących się budynkami mieszkaniowymi, przemysłowymi jak i całą infrastrukturą (drogi, mosty).
 • prawo – prawo to kierunek studiów podobnie jak medycyna wymagający olbrzymiego nakładu pracy. Jednak praca się opłaca. Absolwenci prawa nie mają problemu ze znalezieniem pracy i nie narzekają na niskie zarobki.
 • ekonomia/finanse – kierunki, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich atutem jest dość duża elastyczność. Absolwenci mogą pracować w księgowości, w bankach, w marketingu czy w przedsiębiorstwach jako analitycy bądź pracownicy działu controlingu. Duże możliwości rozwoju to coś co młodzi ludzie w obecnych czasach bardzo sobie cenią.
 • energetyka – coraz popularniejszy z mniej popularnych kierunków studiów. Absolwenci energetyki bez trudu znajdą pracę w dużych państwowych firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej. Oficjalne dane pokazują, że energetyka to branża o zarobkach wyższych od średniej krajowej (źródło).

Trudności dotyczące wyboru kierunku studiów

Temat ten został już pokrótce opisany w pierwszym akapicie. Jednak młody wiek i perspektywa tego, że dokonujemy wyboru na całe życie to nie wszystko. Wydaje się, że największą trudnością jest przewidzenie w jakim kierunku pójdzie rynek pracy. Opisane przez nas najlepsze kierunki studiów są najlepsze obecnie. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze 100% pewnością jak będzie wyglądał rynek pracy za 8 lat. Dlaczego za 8 a nie za 5? Dlatego, że maturzyści mają przed sobą 5 lat studiów, ale w pewnym sensie już wybór profilu w liceum kierunkuje dalsze losy ucznia. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i nawet po klasie humanistycznej można zostać wybitnym programistą.

Spodobał się Wam nasz tekst? Czy najlepsze kierunki studiów według Finansowego Siłacza pokrywają się z Waszymi typami? Co doradzalibyście swoim dzieciom czy znajomym?

Zobaczcie co na temat wyboru studiów sądzą eksperci Hays Poland:

Zapraszamy również na inne artykuły z serii koszty na studiach:

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.

Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Reply
  Kosmetolog Marta
  3 lipca, 2018 at 8:02 am

  Ja mam wrażenie, że ze strony studentów bardzo modna stała się kosmetologia co kompletnie nie przekłada się ani na kształcenie specjalistów (bardzo słabe uczelnie), ani później na wynagrodzenie finansowe.

  • Reply
   finansowysilacz
   3 lipca, 2018 at 8:04 am

   Masz rację – nie zawsze jednak modne kierunki dają dobre perspektywy.

 • Reply
  stacmnienato.pl
  4 lipca, 2018 at 7:42 am

  Niestety nie mogę się zgodzić w kontekście prawa. Jest obecnie nadpodaż absolwentów prawa, gdy Polacy wcale jakoś nie garną się coraz tłumniej do kancelarii po ich usługi. Podaż rośnie ale popyt stoi. Często szukają te osoby pracy potem w finansach bo tego w Polsce jest masa.

  Odnośnie finansów i ekonomii się zgodze, bo prawie cały outsourcing w Polsce to finanse więc praca po studiach jest i to za taką kasę by przeżyć i coś odłożyć.

  • Reply
   finansowysilacz
   4 lipca, 2018 at 7:49 am

   Prawo to nie tylko praca w sądzie. Prawnicy w dzisiejszych czasach mają masę zleceń od różnych firm przy reorganizacjach, analizach Due Dilligence czy przejęciach. Samo sprawdzanie i negocjowanie treści umów to bardzo dużo roboty. Często jedną umowę kredytową analizują 2 niezależne kancelarie prawne.

   • Reply
    stacmnienato.pl
    4 lipca, 2018 at 8:27 am

    http://www.rp.pl/Adwokaci/3

    Niestety ale sam UJ każdego roku robi nabór na 900 osób. Każdego roku w Krakowie prawo kończy ponad pewnie jakieś 1,5-2 tysiące osób. A to tylko jedno miasto.

    Jest nadprodukcja prawników, podobnie jak informatyków. Rozmawiałem z paroma i twierdzili że taki super rynek dla IT potra jeszcze z 10-15 lat a potem to samo co z prawem, czyli nadmiar chętnych.

    • Reply
     finansowysilacz
     4 lipca, 2018 at 8:34 am

     Super rynek 10-15 lat przy obecnych uwarunkowaniach. Jeśli wszystko będzie się informatyzowało to znów dadzą sobie radę. Poza tym cykle koniunkturalne są naturalne. Wykształci się ogrom informatyków to lepiej będą mieć inni. Później wszyscy rzucą się na inny popularny kierunek. Tak było swego czasu z marketingiem. Było zapotrzebowanie i nagle wszyscy szli na marketing.

 • Reply
  Robert Marketingowiec
  13 lipca, 2018 at 4:56 pm

  Wszystko fajnie, ale mam wrażenie że te wszystkie szkółki produkują bardzo wytrwale bezrobotnych którzy i tak wyjadą za granice. obym się mylił, ale ja wspieram się krótkimi wyjazdami za granicę bo trudno przecisnąć się przez ograniczenia urzędnicze i wymysły. Dopiero jak jest się silnym finansowo ma się względny spokój. Czy o to chodzi. Może lepiej nie wracać. Ja działam w swoim projekcie http://oferownik.pl/

  • Reply
   finansowysilacz
   19 lipca, 2018 at 6:02 am

   Szkoły „produkują” takich pracowników na jakie kierunki studiów jest największy popyt. Jeśli ludzie chcą studiować filozofię to taki kierunek studiów istnieje, a to czy później takie osoby będą miały trudności w znalezieniu pracy nie jest już w intencji szkoły, a samego nowego pracownika na rynku pracy.

 • Reply
  Marta Zabłocka
  17 lipca, 2018 at 7:01 pm

  Branża IT, programiści mają dobre benefity i zarobki: https://nofluffjobs.com/blo

  • Reply
   finansowysilacz
   19 lipca, 2018 at 6:00 am

   Znamy tę stronę. Zgadzam się, że w IT obecnie istnieje deficyt pracowników, stąd tak dobre możliwości. Należy pamiętać, że nic nie trwa wiecznie, ale branża IT raczej będzie się rozwijała niż kurczyła.

Leave a Reply

Captcha loading...