Edukacja

Najlepsze kierunki studiów

najlepsze kierunki studiów

Maturzyści poznali już wyniki matur. Teraz pozostaje im wybrać uczelnię i kierunek studiów. Nie jest to prosta decyzja. Co więcej ta decyzja ma wpływ na dalsze życie. Można zastanawiać się, czy maturzysta jest w stanie świadomie i odpowiedzialnie zadecydować o swojej przyszłości, tylko to nie ma większego sensu. Tak skonstruowany jest system edukacji w Polsce, że to jest właśnie ten czas na podejmowanie takich decyzji. Ważne jednak, żeby ta decyzja była jak najlepsza. Finansowy Siłacz pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie, jakie są najlepsze kierunki studiów.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

 • predyspozycje – jest to zdecydowanie najważniejszy aspekt. Nie da się być dobrym pracownikiem nienawidząc swojej pracy. Można się zmusić do wykonywania pewnych czynności przez jakiś czas, ale na dłuższą metę nie przyniesie to sukcesu,
 • warto wybierać najlepsze kierunki studiów – za chwilę poznacie TOP 7 kierunków według Finansowego Siłacza,
 • być może będzie to mało popularna wypowiedź, ale unikajcie kierunków humanistycznych (poza prawem i językami obcymi). Mamy świadomość, że wielu absolwentów kierunków humanistycznych świetnie radzi sobie w życiu, ale patrząc przez pryzmat ogółu to mają oni największe trudności ze znalezieniem pracy,
 • jeśli uznałeś, że będziesz studiować poza miejscem zamieszkania to wybierz miasto, w którym działa wiele firm, a co za tym idzie możliwości znalezienia pracy i awansu są znacznie większe,
 • porzuć sentymenty. Nie przejmuj się tym, że Twoi najlepsi znajomi będą studiować marketing i zarządzanie. Wybierając inny kierunek studiów nie przekreślisz tych znajomości a dodatkowo zwiększasz swoją atrakcyjność na rynku pracy,
 • wynagrodzenie – oczywiście mamy świadomość, że pieniądze to nie wszystko, jednak każdy z nas pracuje dla pieniędzy. Nie robiąc nic nielegalnego zawsze lepiej zarobić 10 000 PLN niż 2 000 PLN. Wybierając kierunek studiów można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa zaprognozować przyszłe zarobki.

Najlepszy kierunek studiów – TOP 7 kierunków

 • programowanie – chyba najbardziej pożądany obecnie zawód. Mamy deficyt programistów i mogą oni swobodnie dyktować warunki, co do wynagrodzenia. Pewnie nie będzie tak zawsze, ale jeszcze przez dłuższy czas programiści będą w uprzywilejowanej sytuacji.
 • informatyka – kolejny kierunek z branży IT, a IT to nie tylko programowanie. Informatycy może nie mają aż tak dobrze jak programiści, ale też nie mogą narzekać. Nadal obserwujemy duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się siecią komputerową czy bezpieczeństwem.
 • medycyna – jeden z najtrudniejszych, najbardziej prestiżowych i również dobrze opłacanych kierunków studiów. Oczywiście mamy świadomość, że ktoś poda zaraz niskie zarobki lekarzy rezydentów, ale warto mieć świadomość, że taki stan rzeczy szybko się kończy.
 • budownictwo – inżynierowie specjalizujący się w budownictwie mogą liczyć na dobre warunki pracy i płacy. Dotyczy to zarówno specjalistów zajmujących się budynkami mieszkaniowymi, przemysłowymi jak i całą infrastrukturą (drogi, mosty).
 • prawo – prawo to kierunek studiów podobnie jak medycyna wymagający olbrzymiego nakładu pracy. Jednak praca się opłaca. Absolwenci prawa nie mają problemu ze znalezieniem pracy i nie narzekają na niskie zarobki.
 • ekonomia/finanse – kierunki, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich atutem jest dość duża elastyczność. Absolwenci mogą pracować w księgowości, w bankach, w marketingu czy w przedsiębiorstwach jako analitycy bądź pracownicy działu controlingu. Duże możliwości rozwoju to coś co młodzi ludzie w obecnych czasach bardzo sobie cenią.
 • energetyka – coraz popularniejszy z mniej popularnych kierunków studiów. Absolwenci energetyki bez trudu znajdą pracę w dużych państwowych firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej. Oficjalne dane pokazują, że energetyka to branża o zarobkach wyższych od średniej krajowej (źródło).

Trudności dotyczące wyboru kierunku studiów

Temat ten został już pokrótce opisany w pierwszym akapicie. Jednak młody wiek i perspektywa tego, że dokonujemy wyboru na całe życie to nie wszystko. Wydaje się, że największą trudnością jest przewidzenie w jakim kierunku pójdzie rynek pracy. Opisane przez nas najlepsze kierunki studiów są najlepsze obecnie. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć ze 100% pewnością jak będzie wyglądał rynek pracy za 8 lat. Dlaczego za 8 a nie za 5? Dlatego, że maturzyści mają przed sobą 5 lat studiów, ale w pewnym sensie już wybór profilu w liceum kierunkuje dalsze losy ucznia. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i nawet po klasie humanistycznej można zostać wybitnym programistą.

Spodobał się Wam nasz tekst? Czy najlepsze kierunki studiów według Finansowego Siłacza pokrywają się z Waszymi typami? Co doradzalibyście swoim dzieciom czy znajomym?

Zobaczcie co na temat wyboru studiów sądzą eksperci Hays Poland:

Zapraszamy również na inne artykuły z serii koszty na studiach:

You Might Also Like

Show Buttons
Hide Buttons