Edukacja

Najlepsze książki o oszczędzaniu

książki o oszczędzaniu

Książki o oszczędzaniu, czyli jakie? W dzisiejszym artykule poruszymy temat czytania książek dotyczących finansów osobistych. Jeśli tylko zerknąć do księgarni, czy to tej fizycznej czy internetowej znajdziemy całą masę książek poświęconych finansom domowym czy oszczędzaniu. Każda z nich coś wnosi, ale nie każdą łatwo przenieść na nasz język, a często również na nasze „podwórko” . Niestety większość z tych książek pisanych jest na podstawie krajów odmiennych kulturowo. Najczęściej książki poruszające tego typu tematykę powstają w Stanach Zjednoczonych.

Najlepsze książki o oszczędzaniu wg Finansowego Siłacza

Bogaty ojciec, Biedny ojciecBogaty ojciec, biedny ojciec (Robert Kiyosaki)

Jest to znana pozycja dla osób, które choć raz słyszały o finansach. Pozycja opisywana wielokrotnie, polecana i bardzo cenna, wg wielu najlepsza książka o oszczędzaniu. Warto sięgnąć po nią z wielu powodów. Może nie wszystkie jej aspekty są ciekawe czy możliwe do zrealizowania, ale sporo z tej pozycji można wyciągnąć. Autor opowiada w niej historię swojego życia. Opisuje podejście do życia, pracy i pieniędzy na dwa odmienne sposoby. Z jednej strony jest jego ojciec(biedny ojciec), który uważa, że tylko ciężką pracą na etacie osiągnie się sukces. Pokazuje synowi jak ważna jest edukacja oraz korzyści z pracy na etacie. Niestety nie porusza jakże ważnego aspektu, a mianowicie edukacji finansowej. Tutaj z taką informacją pojawia się ociec kolegi, który swoim uporem, często sprytem oraz doskonałą wiedzą finansową buduje firmę, która przynosi po czasie zdecydowanie większe zyski aniżeli praca na etacie. Bogaty ojciec pokazuje ścieżkę dojścia do wolności finansowej.

 

4-godzinny tydzień pracy4-godzinny tydzień pracy (Tim Ferriss)

Książka Tima Ferrissa z cyklu 4 godziny do osiągnięcia sukcesu. W tej pozycji zostaje poruszony aspekt emerytury oraz trybu pracy. W książce tej autor pokazuje jak efektywnie zarządzać własnym czasem i pracować mniej utrzymując dochody a nawet zwiększając je. Można tu znaleźć całą masę porad i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Autor podkreśla jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w swoim życiu by osiągać sukcesy oraz jak ważna jest wiara w siebie i we własne możliwości.

Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczejJakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczej? (Andrzej Fesnak)

Książka polskiego autora, bardzo ciekawa. Autor przedstawia różnice w myśleniu ludzi biednych i bogatych, podobnie jak Kiyosaki. W książce jest opisany wstręt do pieniędzy i bogactwa, przedstawiony cykl życia człowieka, jego możliwości zarobku i wydawania pieniędzy. Obrazuje na naszym podwórku jak sobie radzić z finansami na przykładach. Pokazuje, że nie zawsze rodzina z większymi dochodami musi być w lepszej sytuacji finansowej.

Inwestuj we własny dług (Sławomir Śniegocki)Inwestuj we własny dług

Niby w tej książce nie ma niczego odkrywczego, ani tego czego nie można by znaleźć w darmowych źródłach w internecie, ale wszystko mamy tutaj w jednym miejscu. Autor dzieli dług na ten dobry i zły, oraz pokazuje jak i w który powinniśmy inwestować, aby wyjść na tym jak najlepiej finansowo. W 7 krokach przedstawia strategię spłacenia swoich zobowiązań. Świetnie jest wytłumaczona cała strategia na podstawie 2 zupełnie odmiennych osób, bogatego i rozrzutnego mężczyzny oraz zdecydowanie mniej zarabiającej kobiety, lecz konsekwentnie realizującej swój plan.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy tutaj tylko kilka najciekawszych naszym zdaniem pozycji odnośnie oszczędzania oraz rozwijania swojej inteligencji finansowej. Na pewno nie są to wszystkie cenne pozycje, które pomogą zapanować nad budżetem oraz zrozumieć jak działają bogaci, a jedynie początek drogi.

A Wy przeczytaliście jakieś książki o oszczędzaniu?

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie książek o oszczędzaniu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

 

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  FinansoweWiersze
  18 września, 2017 at 8:13 am

  Polecam rowniez ksiazke dla dzieci FINANSOWE WIERSZE.

 • Reply
  mariuszzimecki
  8 grudnia, 2017 at 8:44 am

  Rozumiem, że jest to subiektywny dobór literatury. Ciekawych pozycji na ten temat jest sporo, przede wszystkim polecam:
  Sekrety amerykańskich milionerów – pozycja opisująca przyczyny dla których jedni są zamozni inni nie, w oparciu o długoletnie badania naukowe. Ciekawą pozycją jest też: Ruchome schody do fortuny Davida Bacha, Droga do finansowej wolności Bodo Schafera i niedawno wydana Money, mistrzowska gra Tony Robinsa.

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:31 am

   Dokładnie tak jest 🙂

 • Reply
  M. Szymczak
  22 grudnia, 2017 at 12:25 am

  W moim przekonaniu edukacja finansowa, w tym dotycząca oszczędzania powinna zacząć się już wcześnie w szkole, ponieważ wiedza taka a w konsekwencji wyrobienie sobie nawyku pozwala dużo łatwiej zarządzać w przyszłości pieniędzmi przez młode osoby, gdy je otrzymają. Sam wiem po sobie, że jak dostałem pieniądze, to zaraz je wydawałem na głupoty, dopiero poźniej zrozumiałem, że to głupie i zacząłem je oszczędzać. Wydaje mi się też, że dobrym rozwiązaniem jest dać dziecku powiedzmy jakąś kartę debetową, których obecnie jest multum, jak chociażby te tutaj https://www.deutschebank.pl… i przelewać mu pieniądze na nie i niech sam sobie nimi zarządza, tak żeby mu starczyło do końca miesiąca… specjalnie mówię o karcie, ponieważ jak wiadomo z kartą jest ciężej zapanować nad wydatkami, więc jeśli się już od małego nauczy tego, to później będzie mu już tylko łatwiej

  • Reply
   finansowysilacz
   15 stycznia, 2019 at 10:31 am

   Dokładnie tak 🙂

 • Reply
  Kacper Kamiński
  2 stycznia, 2018 at 7:46 pm

  Bezproblemowo oszczędzam w życiu codziennym. Jednak problem pojawił się kiedy chciałem oszczędzić w biznesie. Tutaj podjąłem pierwsze kroki – zmieniłem oprogramowanie, zmieniłem konto firmowe, oddelegowałem księgowość do https://www.ifirma.pl/. Szukam dodatkowych dróg. na czym udało Wam się oszczędzić?

Leave a Reply

Captcha loading...