Najlepsze książki o oszczędzaniu

książki o oszczędzaniu

Książki o oszczędzaniu, czyli jakie? W dzisiejszym artykule poruszymy temat czytania książek dotyczących finansów osobistych. Jeśli tylko zerknąć do księgarni, czy to tej fizycznej czy internetowej znajdziemy całą masę książek poświęconych finansom domowym czy oszczędzaniu. Każda z nich coś wnosi, ale nie każdą łatwo przenieść na nasz język, a często również na nasze „podwórko” . Niestety większość z tych książek pisanych jest na podstawie krajów odmiennych kulturowo. Najczęściej książki poruszające tego typu tematykę powstają w Stanach Zjednoczonych.

Najlepsze książki o oszczędzaniu wg Finansowego Siłacza

Bogaty ojciec, Biedny ojciecBogaty ojciec, biedny ojciec (Robert Kiyosaki)

Jest to znana pozycja dla osób, które choć raz słyszały o finansach. Pozycja opisywana wielokrotnie, polecana i bardzo cenna, wg wielu najlepsza książka o oszczędzaniu. Warto sięgnąć po nią z wielu powodów. Może nie wszystkie jej aspekty są ciekawe czy możliwe do zrealizowania, ale sporo z tej pozycji można wyciągnąć. Autor opowiada w niej historię swojego życia. Opisuje podejście do życia, pracy i pieniędzy na dwa odmienne sposoby. Z jednej strony jest jego ojciec(biedny ojciec), który uważa, że tylko ciężką pracą na etacie osiągnie się sukces. Pokazuje synowi jak ważna jest edukacja oraz korzyści z pracy na etacie. Niestety nie porusza jakże ważnego aspektu, a mianowicie edukacji finansowej. Tutaj z taką informacją pojawia się ociec kolegi, który swoim uporem, często sprytem oraz doskonałą wiedzą finansową buduje firmę, która przynosi po czasie zdecydowanie większe zyski aniżeli praca na etacie. Bogaty ojciec pokazuje ścieżkę dojścia do wolności finansowej.

 

4-godzinny tydzień pracy4-godzinny tydzień pracy (Tim Ferriss)

Książka Tima Ferrissa z cyklu 4 godziny do osiągnięcia sukcesu. W tej pozycji zostaje poruszony aspekt emerytury oraz trybu pracy. W książce tej autor pokazuje jak efektywnie zarządzać własnym czasem i pracować mniej utrzymując dochody a nawet zwiększając je. Można tu znaleźć całą masę porad i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Autor podkreśla jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w swoim życiu by osiągać sukcesy oraz jak ważna jest wiara w siebie i we własne możliwości.

Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczejJakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy działając inaczej? (Andrzej Fesnak)

Książka polskiego autora, bardzo ciekawa. Autor przedstawia różnice w myśleniu ludzi biednych i bogatych, podobnie jak Kiyosaki. W książce jest opisany wstręt do pieniędzy i bogactwa, przedstawiony cykl życia człowieka, jego możliwości zarobku i wydawania pieniędzy. Obrazuje na naszym podwórku jak sobie radzić z finansami na przykładach. Pokazuje, że nie zawsze rodzina z większymi dochodami musi być w lepszej sytuacji finansowej.

Inwestuj we własny dług (Sławomir Śniegocki)Inwestuj we własny dług

Niby w tej książce nie ma niczego odkrywczego, ani tego czego nie można by znaleźć w darmowych źródłach w internecie, ale wszystko mamy tutaj w jednym miejscu. Autor dzieli dług na ten dobry i zły, oraz pokazuje jak i w który powinniśmy inwestować, aby wyjść na tym jak najlepiej finansowo. W 7 krokach przedstawia strategię spłacenia swoich zobowiązań. Świetnie jest wytłumaczona cała strategia na podstawie 2 zupełnie odmiennych osób, bogatego i rozrzutnego mężczyzny oraz zdecydowanie mniej zarabiającej kobiety, lecz konsekwentnie realizującej swój plan.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy tutaj tylko kilka najciekawszych naszym zdaniem pozycji odnośnie oszczędzania oraz rozwijania swojej inteligencji finansowej. Na pewno nie są to wszystkie cenne pozycje, które pomogą zapanować nad budżetem oraz zrozumieć jak działają bogaci, a jedynie początek drogi.

A Wy przeczytaliście jakieś książki o oszczędzaniu?

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie książek o oszczędzaniu. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.