Gospodarka

Najlepsze miasto do życia

najlepsze miasto do życia - Warszawa

Niedawno na blogu opublikowaliśmy artykuł, będący poradnikiem wskazującym najlepsze miasto na studia. Tym razem pójdziemy o krok dalej. Postaramy się wskazać najlepsze miasto do życia w Polsce. Oczywiście mamy świadomość, że każdy lubi co innego, każdy jest przywiązany do miejsca, z którego pochodzi. Dodatkowo są gusta, o których się nie dyskutuje, jeden lubi góry, drugi morze, jeden ceni sobie ciszę i spokój a drugi wielkomiejski szum. Postaramy się jednak ocenić największe polskie miasta pod względem obiektywnych (w większości) czynników, które można zmierzyć, zbadać i ocenić. Zapraszamy do lektury.

Gdzie żyje się najlepiej? – założenia

Każda analiza musi być podparta określonymi założeniami. W tym przypadku analizować będziemy jakość życia w największych polskich miastach. W analizie uwzględniliśmy poziom i jakość życia w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Katowicach. Do stworzenia rankingu wykorzystaliśmy następujące aspekty i mierniki jakości życia, poziom edukacji, służba zdrowia, poziom zarobków, ceny mieszkań, czystość powietrza, atrakcje – możliwość spędzenia czasu wolnego, korki na ulicach a także na końcu wystawiliśmy oceny za wrażenie ogólne – mocno subiektywnie. W każdej kategorii przyznawaliśmy oceny od 8 (najlepiej) do 1 (najgorzej). Po podsumowaniu 8 kategorii poznamy zwycięzcę? Macie jakichś swoich faworytów? Zachęcamy do lektury, bo na pewno będziecie zaskoczeni.

Gdzie mieszka się najlepiej w Polsce? – edukacja

Do stworzenia rankingu najlepszych miast pod względem edukacji wykorzystaliśmy  http://perspektywy.pl/RSW2019/ranking-uczelni-akademickich oraz http://licea.perspektywy.pl/2019/ranking/ranking-liceow-ogolnoksztalcacych-2019?strona=1

Na podstawie rankingów stworzyliśmy ranking globalny. Warszawa jest zdecydowanym liderem zarówno, jeśli chodzi o szkoły wyższe oraz licea. Jakość kształcenia jest szczególnie istotna dla ludzi, którzy mają lub chcą mieć dzieci i zależy im na jak najlepszym wykształceniu swoich pociech. Poziom edukacji to także ważny determinant rozwoju danego regionu, tym bardziej że wielu młodych ludzi przyjeżdżając na studia osiedla się w tym mieście. Młode, dobrze wyedukowane społeczeństwo to także magnes przyciągający firmy.

  EDUKACJA  
Warszawa 8
Wrocław 6,5
Kraków 6
Poznań 4,5
Gdańsk 3,5
Łódź 4,5
Lublin 1,5
Katowice 1,5

Najlepsze miasto do życia – służba zdrowia

Do stworzenia rankingu służby zdrowia wykorzystaliśmy: https://rankingi.wprost.pl/szpitale

Ponownie Warszawa zajęła miejsce na podium. Jakość i dostępność do opieki zdrowotnej to ważny czynnik decydujący o poziomie życia. Z resztą szpitale w największych miastach odwiedzane są nie tylko przez mieszkańców ich miast, ale także przez całą rzeszę przyjezdnych pacjentów, którzy chcąc odzyskać zdrowie są skłonni leczyć się w najlepszych placówkach medycznych w kraju.

SŁUŻBA ZDROWIA  
Warszawa 8
Wrocław 6
Kraków 7
Poznań 2
Gdańsk 4
Łódź 3
Lublin 1
Katowice 5

W jakim mieście najlepiej się żyje – zarobki

Do stworzenia rankingu wykorzystaliśmy:

https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-w-wiekszych-miastach

Bardzo istotna kategoria determinująca poziom życia tu i teraz. Poziom zarobków a także duża liczba pracodawców determinują zdecydowane zwycięstwo Warszawy. Łatwość znalezienia pracy zachęca ludzi z całego kraju do przyjazdu do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia. Na przeciwległym biegunie znajduje się Lublin.

  ZAROBKI  
Warszawa 8
Wrocław 7
Kraków 6
Poznań 4
Gdańsk 6
Łódź 2
Lublin 1
Katowice 4

Gdzie najlepiej mieszkać – ceny mieszkań

Do stworzenia tego rankingu wykorzystaliśmy:

https://www.forbes.pl/gospodarka/ceny-mieszkan-w-polskich-miastach-maj-2018/52n2dm7

Tutaj im wyższe ceny tym mniej punktów. Zdecydowanie najdroższa jest Warszawa co stanowi wielki kłopot dla osób, które chciałyby tam zamieszkać. Za cenę 2 pokojowego mieszkania w centrum Warszawy można pokusić się o mały domek w średniej wielkości mieście… Najtańsze mieszkania są w mniejszych miastach stąd wysokie miejsca Katowic, Lublina i Łodzi.

  CENY MIESZKAŃ  
Warszawa 1
Wrocław 4
Kraków 2
Poznań 5
Gdańsk 3
Łódź 8
Lublin 7
Katowice 6

Najlepsze miasto do życia – jakość powietrza

Do stworzenia tego rankingu wykorzystaliśmy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_miast_w_Polsce_o_najbardziej_zanieczyszczonym_powietrzu

Mapa przedstawiająca jakość powietrza w danym momencie: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

Czyste powietrze to bardzo ważny aspekt – coś co przełoży się na stan zdrowia i przyszłą długość życia. Tutaj bezkonkurencyjny jest Gdańsk. Ze względu na często wiejące wiatry od morza powietrze w tym rejonie jest zdecydowanie najczystsze w kraju. Na przeciwległym biegunie jest Kraków i Katowice.

  CZYSTE POWIETRZE  
Warszawa 3
Wrocław 5
Kraków 1
Poznań 7
Gdańsk 8
Łódź 4
Lublin 6
Katowice 2

Najlepsze miasta do życia – atrakcje

Tak naprawdę każde z tych miast ma podobne atrakcje, zabytki, stare miasto, duża liczba restauracji, koncerty czy wydarzenia sportowe. Wygrywa Gdańsk ze względu na bliskość do morza i co za tym idzie inne możliwości spędzania wolnego czasu. Tak naprawdę cała reszta miast mogłaby się zamieniać miejscami. W każdym z miast jest co robić i wizyta w nim to świetnie spędzony czas.

  ATRAKCJE – CZAS WOLNY  
Warszawa 7
Wrocław 6
Kraków 5
Poznań 4
Gdańsk 8
Łódź 1
Lublin 3
Katowice 2

Najlepsze miasto do życia w Polsce – korki

Do stworzenia tego rankingu wykorzystaliśmy: https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ranking-zakorkowane-miasta-polski/fc4l562

Korki w mieście to bardzo ważny aspekt, przecież w samochodzie spędzamy bardzo dużo czasu. Przy sprawnych obwodnicach można dojechać do pracy w 20 minut mimo przejechania 20 km do pracy, czasem jednak zdarza się, że w godzinach szczytu pokonanie 5 km zajmuje godzinę. Stanie w korkach jest frustrujące i bezpowrotnie zabiera wiele godzin tygodniowo, które można spędzić z rodziną lub na realizowaniu swoich pasji. Nie będzie zaskoczeniem, że zwycięzcami rankingu są ciut mniejsze miasta, gdzie korki są znacznie mniejsze.

  KORKI  
Warszawa 2
Wrocław 3
Kraków 1
Poznań 4
Gdańsk 5
Łódź 6
Lublin 8
Katowice 7

W jakim mieście najlepiej mieszkać – wrażenie ogólne

W zasadzie jedyna kategoria, która pozostawia dużą dozę subiektywizmu. Pewnie, gdyby przyznać punkty inaczej to wyniki mogłyby być zgoła odmienne. Dlaczego wygrywa Gdańsk? W żadnej z kategorii nie otrzymał oceny 1 lub 2, bardzo szybko się rozwija, ma czyste powietrze i jest blisko morza 😊 Mamy nadzieję, że mieszkańcy innych miast nie poczują się urażeni, ale jakoś te punkty trzeba było przyznać 😊

  WRAŻENIA OGÓLNE  
Warszawa 6
Wrocław 7
Kraków 5
Poznań 3
Gdańsk 8
Łódź 1
Lublin 4
Katowice 2

Najlepsze miasto do życia – podsumowanie

Przebrnęliśmy przez wszystkie kategorie. Po podsumowaniu ich wszystkich zwycięzcą zostaje Gdańsk. Warszawa zajęła dopiero 3 miejsce. Czy takie wyniki są dla Was zaskoczeniem? Warszawa zajmuje najwyższe miejsca, jeśli chodzi o poziom zarobków, jakość szkół i szpitali. Jednak ma duży problem z korkami i zanieczyszczeniem powietrza. Najbardziej na minus rzutują jednak wysokie ceny nieruchomości i ogólny poziom cen w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że przy tworzeniu rankingu nie braliśmy pod uwagę wag danych kategorii. Poziom cen, atrakcje oraz jakość edukacji ważą dokładnie tyle samo – mimo tego, że dla każdego z Was mogą znaczyć co innego. Jeśli nie planujecie mieć dzieci to jakość edukacji nie jest kluczowa, jeśli posiadacie już mieszkanie to poziom cen także nie będzie problemem. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Gdańsk 45,5
Wrocław 44,5
Warszawa 43
Poznań 33,5
Kraków 33
Lublin 31,5
Łódź 29,5
Katowice 29,5

Czy ranking jest dla Was jakimś zaskoczeniem? Uważacie, że Gdańsk zasługuje na zwycięstwo? Może dziwi Was niska pozycja Krakowa? Jak wyglądałby Wasz prywatny ranking? Zachęcamy do komentowania.

Wybierając miasto do życia każdy z nas kieruje się innymi przesłankami. Jedną z nich są perspektywy na przyszłość. Perspektywy te zależą między innymi od poziomu zarobków. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...