Rynek pracy

Zmiana pracy, kiedy jest najlepszy moment?

Najlepszy moment na zmianę pracy finansowy siłacz

W przeszłości standardem było wiązanie się z jedną firmą na lata, czasem nawet na dziesięciolecia. Obecnie sytuacja na rynku pracy jest o wiele bardziej dynamiczna, a regularna zmiana pracy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej pracowników. Specjaliści chętnie zmieniają firmy i stanowiska, szukając atrakcyjniejszego wynagrodzenia, stabilizacji, ciekawych wyzwań lub możliwości rozwoju. Obawiają się jednak, że może to wzbudzać nieufność potencjalnych pracodawców. Z drugiej strony ci, którzy pracują przez wiele lat w tej samej firmie obawiają się, że przez to staną się mniej atrakcyjni na rynku pracy. Jak często zatem zmieniać pracę, aby pomóc, a nie zaszkodzić swojej karierze?

Przede wszystkim warto się zastanowić, co oznacza krótki staż w jednej firmie. Zatrudnienie trwające zaledwie kilka miesięcy rzeczywiście świadczy o tym, że współpraca nie ułożyła się najlepiej. Jeśli taka sytuacja pojawia się kilkukrotnie w historii zatrudnienia kandydata, to może to wzbudzić wątpliwości potencjalnych pracodawców. Firmy obawiają się, że skoro pracownik w przeszłości wielokrotnie zmieniał pracę po kilku miesiącach od podjęcia zatrudnienia, to prawdopodobnie zrobi to ponownie. Pracodawca może odrzucić taką kandydaturę. Tym samym unika sytuacji, w której stosunkowo szybko będzie musiał ponownie rozpocząć rekrutację na to samo stanowisko. Zatrudnienie takiego kandydata niesie za sobą ryzyko, że będzie to inwestycja, która się nie zwróci – pracownik zostanie wyszkolony i wdrożony w obowiązki, a wkrótce potem przeniesie się do konkurencji, która zaoferuje lepsze warunki.

Zmiana pracy

Jednak zmiana pracy co przykładowe 1,5 roku to naturalne zjawisko. Nie świadczy to o braku lojalności, lecz raczej o ambicji i ciągłym poszukiwaniu nowych wyzwań. Jeśli dana firma w dalszej perspektywie nie oferuje atrakcyjnych możliwości rozwoju lub nie spełnia oczekiwań, to naturalnym krokiem jest poszukiwanie tych szans u innego pracodawcy. Nie warto martwić się również, jeśli na ścieżce zawodowej pojawił się jeden bardzo krótki epizod u pracodawcy, który okazał się zupełnie nietrafiony. Nie każdy proces rekrutacyjny wieńczy wieloletnia współpraca – czasem życie weryfikuje wzajemne oczekiwania i najlepszym rozwiązaniem są dalsze poszukiwania zawodowe. Jeśli jest to jednorazowy epizod w karierze, to żaden pracodawca już na wstępie nie skreśli wartościowego kandydata. Ubiegając się o pracę warto jednak przygotować się na pytania rekrutera o powody tak krótkiej współpracy.

NA KRÓTKĄ METĘ

Istnieje pewne minimum, które powinniśmy spędzić w danej firmie, aby nie zostało to niekorzystnie odebrane zarówno przez obecnego, jak i przyszłego pracodawcę. Warto przy tym pamiętać, że oczywiście istnieją sytuacje wyjątkowe, uniemożliwiające długofalową współpracę. Przez pierwsze kilkanaście miesięcy pracownik uczy się najwięcej i ugruntowuje swoją pozycję w firmie. Okres wdrożenia zajmuje czas i wymaga zaangażowania pracodawcy i pracownika. Dopiero później pracownik posiada wystarczającą wiedzę, komplet umiejętności niezbędnych do pracy na danym stanowisku oraz samodzielność i pewność w działaniu.

Wymagające zadania

Jednocześnie wraz z upływem czasu pojawiają się bardziej wymagające zadania i kolejne możliwości rozwoju. Stąd też jeśli pracownik bardzo szybko decyduje się na zmianę pracy, pozbawia siebie szansy na osiągnięcie maksymalnych korzyści, jakie obecna firma może mu zaoferować. Jeżeli organizacja daje realne szanse awansowania i dalszego podwyższania kwalifikacji, to pracownicy są mniej skłonni szybko z niej odchodzić. Zdarza się jednak, że zawiedzione nadzieje na otrzymanie awansu bądź poprowadzenia prestiżowego projektu inicjują proces poszukiwania nowego pracodawcy. Decyzja o zmianie świadczy wówczas o tym, że kandydat stawia na rozwój i świadomie buduje swoją karierę, co w procesie rekrutacyjnym może zadziałać na jego korzyść.

Częste zmiany pracy

Częste zmiany pracy i branż są zrozumiałe również w przypadku młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. Rzeczywistość pracy w danym zawodzie nierzadko bardzo różni się od wyobrażeń wyrobionych na podstawie wiedzy teoretycznej zdobytej w trakcie edukacji. Zdarza się również, że pierwsza „dorosła” praca jest dziełem przypadku. Zadecydowało polecenie kolegi, wydawałoby się ciekawy zakres obowiązków czy pasujące godziny pracy. Wtedy zmiana zatrudnienia jest jak najbardziej zrozumiała, ponieważ młody pracownik dopiero poszukuje swojego miejsca na rynku pracy, precyzuje swoje oczekiwania i zawodowe cele. Kilka lat bądź trzy, cztery miejsca pracy powinny jednak wystarczyć, aby określić swoją ścieżkę kariery. Jeżeli po takim czasie kandydat nadal nie wie, gdzie chce pracować i co robić w życiu, to dla firmy jest to równoznaczne z ryzykiem, że po krótkim czasie ponownie stwierdzi, że praca na stanowisku objętym rekrutacją jednak nie jest tym, czego szuka.

Jednocześnie istnieją branże, w których częsta zmiana pracy może być silną stroną kandydata. Wielość doświadczeń gwarantuje nowemu pracodawcy, że zatrudnia osobę z szeroką wiedzą i różnorodnym doświadczeniem zebranym w wielu firmach, która na swojej drodze zawodowej miała do czynienia z różnymi rozwiązaniami i metodami pracy. Najczęściej takie osoby sprawdzają się w pracy projektowej.

DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE

Z drugiej strony stereotypem jest stwierdzenie, że pracownicy pracujący w jednej firmie przez wiele lat, są osobami niewystarczająco aktywnymi, które nie lubią i obawiają się zmian. Niektórzy pracodawcy postrzegają takich kandydatów jako osoby mało ambitne, przedkładające stabilizację nad rozwój i którym brakuje pewności siebie. Taka ocena nie zawsze jest słuszna, dlatego kandydaci, którzy wcześniej wiele lat spędzili w jednej firmie powinni szczególnie dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Należy potrafić przedstawić korzyści dla rozwoju, jakie wiązały się z długofalową współpracą z jedną firmą oraz wytłumaczyć przyczyny, dla których nie poszukiwali pracy wcześniej.

Praca w korporacji

Praca w dużych firmach o rozbudowanych strukturach daje wiele możliwości rozwoju. W takiej organizacji pracownik może spędzić wiele lat, pracując na różnych stanowiskach i wykonując różnorodne zadania, i nie odczuć stagnacji czy objawów wypalenia zawodowego. Ponadto korzystne warunki zatrudnienia oraz sprzyjająca pracownikowi kultura pracy powoduje, że wiele osób nie czuje potrzeby zmiany pracy. Dodatkowo organizacje coraz częściej doświadczają trudności z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników, zwiększając działania ukierunkowane na zatrzymanie obecnych pracowników, m. in. oferując im możliwości awansu czy zmiany działu, co pozwala zdobywać nowe doświadczenie i rozwijać kompetencje. Korzyści są obustronne – firma zatrzymuje wartościowego, lojalnego pracownika, który z kolei czuje się doceniony i zadowolony z pracy.

CZAS NA ZMIANĘ

Zarówno pracowników zmieniających pracę stosunkowo często, jak i profesjonalistów spędzających wiele lat w jednej organizacji, można ocenić w różny sposób. Najważniejsza pozostaje kwestia motywacji do zmiany lub pozostania u dotychczasowego pracodawcy. Dlatego też nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jak często należy zmieniać pracę, aby zadziałać na korzyść swojej kariery. Każdy pracownik ma inne potrzeby i oczekiwania, a co za tym idzie, odmienne czynniki motywujące do działania.

Argumenty za zmianą pracy

Warto przeanalizować argumenty przemawiające za zmianą pracy i zastanowić się nad możliwościami rozwoju w aktualnej pracy, atmosferą, satysfakcją z wynagrodzenia i świadczeń dodatkowych. Cenne jest także wzięcie pod uwagę etap życia, na którym aktualnie się znajdujemy, ponieważ w dużej mierze określa to czy bardziej od rozwoju potrzebujemy stabilizacji, czy wręcz przeciwnie. Kwestią niezwykle ważną są ponadto relacje z bezpośrednim przełożonym i zespołem. Atmosfera pracy jest bowiem uważana jest za jeden z głównych czynników przesądzających o satysfakcji z pracy i motywacji do ewentualnego odejścia. Powiedzenie, że przychodzi się do firmy a odchodzi od szefa w wielu przypadkach znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Życiorys

Jeżeli w życiorysie kandydata pojawiają się częste zmiany pracy, może to budzić obawy i podejrzenia potencjalnego pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że czasami zmiany przynoszą korzyści – tak dla pracownika, jak i pracodawcy. Jeżeli widzimy, że tracimy motywację do wykonywania codziennych obowiązków, brakuje nam wyzwań, nie rozwijamy się w aktualnym miejscu pracy, dobrze jest rozważyć zmianę, która może pozytywnie wpłynąć na naszą karierę zawodową. Poprawi to także ogólne zadowolenie z życia. W pracy spędzamy przecież ogromną część tygodnia, szkoda więc tracić czas na zajęcie, które nie spełnia naszych oczekiwań.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Dagmara Bożyszczek
    5 maja, 2019 at 12:50 pm

    Widzę, że szybkiecv jest bardzo popularne, też z niego korzystałam

Leave a Reply

Captcha loading...