Oszczędzanie

Oszczędzać czas czy pieniądze?

OSZCZEDZAC-CZAS-CZY-PIENIADZE

Życie w dzisiejszych czasach toczy się coraz szybciej. W pogoni za pieniędzmi, sławą, karierą i realizacją marzeń często zapominamy o najważniejszym a mianowicie o tym, że pewnych rzeczy kupić się nie da i traci się je bezpowrotnie. Jedną z takich rzeczy jest czas. Zastanowimy się dziś czy lepiej oszczędzać czas czy pieniądze. De facto każdy z nas sprzedaje swój czas w zamian za pieniądze. Generalnie każda praca wygląda tak, że sprzedajemy czas, czas podczas którego wykonujemy określone czynności za umówioną wypłatę. Różnica polega wyłącznie na tym, że czas jednego jest cenniejszy – lepiej wyceniany przez rynek, niż innego. Dla przykładu programista zarobi nawet 200 zł za godzinę a pracownik sklepu 15 zł…

Czy opłaca się oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy jest dobrą cechą. Pisaliśmy zresztą o tym już kilka razy. Między innymi tutaj. Pytanie czy opłaca się oszczędzać pieniądze jest więc niejako pytaniem retorycznym, ale oczywiście nie zupełnie. Trzeba się zastanowić, jaka jest cena oszczędzania pieniędzy. Może cierpi nasz wizerunek? Albo zwyczajnie zaoszczędzenie kilku złotych wymaga wielkiego nakładu pracy czy czasu. Prosty przykład: można kupić pomidory złotówkę taniej w sklepie oddalonym o 20 km. Jechanie tam specjalnie po pomidory mija się z celem, gdyż i tak nie kupimy ich więcej niż 5 kg. Czas dojazdu i koszty paliwa przewyższą więc oszczędność na pomidorach. Dlatego pieniądze warto oszczędzać, ale trzeba robić to racjonalnie i analizować wszystkie inne czynniki.

Kiedy nie warto oszczędzać?

Poprzedni akapit częściowo odpowiedział na to pytanie. Nie warto oszczędzać pieniędzy wtedy, kiedy nakład pracy i czasu przewyższa oszczędności. Takie sytuacje nie są abstrakcyjne i nie dotyczą tylko zakupów w oddalonym o wiele kilometrów w sklepie. Może to dotyczyć także chociażby podróżowania. Można jechać płatną autostradą albo bezpłatną drogą lokalną. Często taka podróż będzie dłuższa i czasowo i kilometrowo. Gdyby przeliczyć dodatkowy czas i paliwo, może się okazać, że stracimy godzinę a zaoszczędzimy 5 zł. Pytanie czy warto musicie zadać sami sobie, dla jednego godzina będzie warta 10 zł a dla innego 500 zł. Dodatkowo często komfort podróżowania dla niektórych bywa bezcenny.

Oszczędzać czas czy pieniądze – co wybrać?

O tym czy wybrać czas czy pieniądze decydują czynniki indywidualne, ale najczęściej będą nimi zasobność portfela i wiek. Zostając przy zasobności portfela trzeba mieć na uwadze, że przy pewnym stopniu zamożności dodatkowe pieniądze nie są kluczowe. Zgodnie z zasadą krańcowej użyteczności każda kolejna jednostka danego dobra – w tym przypadku pieniądze, sprawiają coraz mniejszą radość. Ktoś ma dom, luksusowy samochód, jeździ 2 razy w roku na wakacje, nie ma kredytu i oszczędności pozwalające żyć kilka lat bez pracy. Taka osoba nie będzie zainteresowana tym, żeby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – dla niego będzie ważniejszy czas, a co za tym idzie komfort. Z drugiej strony dla studenta pracującego dorywczo podróż nawet kilka godzin dłuższa, ale pozwalająca zaoszczędzić kilkaset złotych będzie kusząca. Najprościej, więc zastanawiając się, co oszczędzać zastosować przelicznik godzinowy – jeśli godzina Twojej pracy jest warta 50 zł, a tracąc godzinę zaoszczędzisz 100 zł to jest to gra warta świeczki. Chyba, że jesteś tak zamożny, że ta oszczędność nie jest Ci do niczego potrzebna.

Podsumowanie

Pieniądze to coś do czego dążymy poświęcając swój czas, po to by za chwilę oddać „każde” pieniądze, aby ten czas odzyskać. Tak niestety skonstruowany jest świat. Zarabianie i oszczędzanie to dwa nieodłączne procesy, które funkcjonują niezależnie od siebie w naszym życiu. Ważne jest, aby zachować umiar i rozsąd ek, a także potrafić wybrać to co w danej chwili będzie najkorzystniejsze. Dobrze jest oszczędzać pieniądze, ale nie zawsze i nie za wszelką cenę. W artykule przedstawiliśmy kilka przykładów, kiedy warto oszczędzać czas, a kiedy pieniądze. Oszczędzać czas, czy pieniądze? To już zależy od konkretnego przypadku. Co sądzisz na ten temat? Zachęcamy do dyskusji.

Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...