Edukacja

Płatności mobilne

płatności mobilne

Płatności mobilne to obecnie coraz popularniejsza forma płatności. Z taką formą płatności można spotkać się zarówno w internecie jak i sklepach. Dzisiaj przyjrzymy się najpopularniejszym formom płatności mobilnych w naszym kraju.

Ale na początek czym są płatności mobilne? Są to wszelkiego rodzaju płatności wykonane za pomocą urządzeń mobilnych, telefonów, smartfonów, tabletów czy nawet zegarków.

Portfele mobilne

Portfele mobilne to aplikacje, które zawierają w sobie kartę debetową lub kredytową, którymi to użytkownik może płacić za wszelakie transakcje. Do najpopularniejszych portfeli mobilnych należą Google Pay, Apple Pay, PayPal czy Amazon Payments.

Użytkownik tworząc konto, w którejś z tych aplikacji jest proszony o utworzenie PIN-u, którym to będzie autoryzował swoje transakcje. Następnie podpina swoją kartę z banku do aplikacji i to wszystko. Należy pamiętać, że nie każdy bank przystąpił do tego rodzaju płatności. Listę banków, które przystąpiły do najpopularniejszego w Polsce Google Pay znajdziecie pod tym adresem.

Płatności mobilne poprzez SMS

Dalej dość popularną usługą jest tzw. Premium SMS. Jest to połączenie pomiędzy naszym operatorem, a serwerem poprzez wysłanie SMS na wskazany nr telefonu. Najczęściej taka forma płatności mobilnych jest wykorzystywana w konkursach lub do głosowania na uczestników programów TV. Trochę starsi czytelnicy z pewnością pamiętają również wysyłanie SMS-ów, aby otrzymać w zamian dzwonek lub tapetę do swojego telefonu.

Bankowość mobilna

To nic innego jak aplikacja dedykowana dla osób posiadających swoje konto bankowe. Obecnie większość banków w Polsce posiada swoje dedykowane mobilne aplikacje. Takie aplikacje pozwalają skorzystać z większości usług jakie świadczą banki. Poprzez aplikację można zarządzać swoimi rachunkami, wykonywać płatności, zakładać lokaty czy nawet brać pożyczki.

BLIK

Innowacyjny, wymyślony w Polsce istniejący już od 2015 roku system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie płatności internetowych, płatności w sklepach stacjonarnych czy korzystanie z bankomatów. Usługa początkowo stworzona dla PKO Banku Polskiego szybko zyskała popularność i obecnie większość banków w Polsce przystąpiła do programu jak i również sklepów internetowych. Najpopularniejszy serwis aukcyjny w Polsce, Allegro, również przystąpił do programu i pozwala na płatności BLIK-iem. Usługa ta jest zaszyta w aplikacji mobilnej danego banku, także musimy posiadać takową do obsługi BLIK-a.

Płatność BLIK-iem polega na wygenerowaniu 6-cyfrowego kodu aktywnego przez 2 minuty, który musimy przepisać czy to do transakcji internetowej, terminala czy bankomatu. Następnie usługa będzie żądała potwierdzenia na naszym smarfonie np. PIN-em.

Płatności zbliżeniowe NFC

Już kilka lat temu płatności mobilne wkroczyły na nowy poziom. Płatności NFC (Near Field Communications). Aby móc skorzystać z płatności NFC musimy posiadać urządzenie wyposażone w ten standard. Technologia ta jest wykorzystywana przez portfele mobilne czy aplikacje mobilne. Pozwala na korzystanie ze smartfona jak z karty kredytowej lub debetowej. Włączamy w telefonie NFC i zbliżamy urządzenie do terminala. Jeśli płacimy do 50 zł to nie jest wymagana dodatkowa autoryzacja. W innym wypadku należy podać PIN do odpowiedniej aplikacji.

Bezpieczeństwo płatności mobilnych

Wielu ludzi boi się płacić za pomocą płatności mobilnych. Jak z każdą formą płatności tak i z tą idą pewne ryzyka, bo zarówno płacąc tradycyjnie gotówką możemy trafić na fałszywki czy płacąc kartą możemy zostać okradzeni tak i w płatnościach mobilnych są pewne zagrożenia. Natomiast uprzedzam, nie ma się czego bać. Visa opracowała zestaw reguł, których należy przestrzegać podczas dokonywania transakcji, tj.:

  • ochrona sprzętu przenośnego
  • ochrona aplikacji
  • uwierzytelnianie urządzenia przez dostawcę usługi
  • uwierzytelnianie nazwy i hasła użytkownika
  • szyfrowanie przesyłanych danych
  • szyfrowanie danych zapisanych na urządzeniu.

Wśród implementacji takich reguł warto wyróżnić jednorazowe hasło, które dostajemy w trakcie transakcji w celu autoryzacji.

Natomiast należy pamiętać o najważniejszym, czyli o zdrowym rozsądku i metodzie ograniczonego zaufania. Korzystajmy jedynie z autoryzowanych aplikacji, nie wykonujmy podejrzanych transakcji z nieznanych nam portali.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...