Oszczędzanie

Podatek od kupna samochodu

podatek od kupna samochodu

Zgodnie ze słowami Beniamina Franklina pewna jest tylko śmierć i podatki. Są to 2 nieuniknione sprawy. Jednak nie zaczynajmy artykułu w tak negatywny sposób. Można przyjąć przecież, że skoro płacimy podatki to znaczy, że zarabiamy 😊 W dzisiejszym artykule przeanalizujemy podatek od kupna samochodu. Dowiecie się, ile wynosi podatek, kiedy trzeba go zapłacić. Żeby jednak nie było tak smutno to pamiętajmy, że kupno samochodu to dość przyjemne zdarzenie. Zdarzenie, do którego przygotowujemy się przez dłuższy czas. Najpierw odkładając potrzebną do zakupu kwotę, a następnie wybierając odpowiedni model. Dlaczego do kupna samochodu trzeba się odpowiednio przygotować i dlaczego warto go sprawdzić.
PS. o tym jak oszczędzać pieniądze możecie się dowiedzieć klikając tutaj.

Czym jest podatek od kupna samochodu?

Podatek od kupna samochodu jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na pewno zetknęliście się z nim czytając nasz artykuł PODATKI W POLSCE. Podatek PCC należy opłacić samodzielne. Jest to o tyle istotne, że nikt nie wezwie nas do jego zapłaty. Dlatego każdy kupujący samochód powinien być świadomy obowiązku podatkowego. Także w tym przypadku nieznajomość prawa nie będzie okolicznością łagodzącą. Także lepiej nie zadzierać z fiskusem na początku znajomości z nowym samochodem 😊 Poza kilkoma wyjątkami, o których napiszemy poniżej podatek od kupna samochodu jest obligatoryjny. PS. o tym, ile łącznie kosztuje utrzymanie samochodu dowiesz się klikając tutaj.

Brak podatku od kupna samochodu

Z założenia opodatkowaniu podlega każdy samochód zakupiony w kraju od osoby fizycznej. Odstępstwem od tej reguły są 2 przypadki. W pierwszym wartość nabywanego samochodu jest niższa niż 1000 zł. W drugim nabywcą jest osoba niepełnosprawna.

Mamy jeszcze kilka innych sytuacji, które warto omówić.

Podatku nie zapłacimy także w każdym przypadku, kiedy samochód został nabyty na fakturę VAT lub fakturę VAT/marża. A więc kupując samochód na fakturę oszczędzamy 2% jego wartości. Brak obowiązku podatkowego niesie za sobą również kupno samochodu nowego w salonie.

Co ciekawe, jeśli samochód został zakupiony za granicą to nie zapłacimy PCC. Ale nie cieszcie się za bardzo, urząd skarbowy jest czujny, wtedy trzeba zapłacić podatek akcyzowy 😊

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Wartość ta się już przewinęła w tekście. Podatek od kupna samochodu wynosi 2% jego wartości. Tak więc kupując samochód o wartości 10000 zł należy mieć zarezerwowane dodatkowe 200 zł, które należy uiścić do urzędu skarbowego.

Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podatek należy zapłacić we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym. Deklarację PCC-3 można złożyć osobiście, pocztą lub przez Internet.

Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Na opłacenie podatku mamy 14 dni od daty zakupu, widniejącej na umowie kupna/sprzedaży. Lepiej nie przekraczać tych terminów. W świetle prawa przekroczenie terminu stanowi wykroczenie skarbowe.

Jaką wartość samochodu przyjmuje urząd skarbowy?

Z założenia wartość jaką przyjmuje urząd skarbowy do ustalenia wymiaru podatku jest wartość rynkowa pojazdu. Czy cena rynkowa = cena kupna/sprzedaży zawarta na umowie. Nie zawsze są to te same wartości. Sprzedawcy/nabywcy często zaniżają wartość na umowie – pozostała część kwoty płacona jest „pod stołem”, po to, aby obniżyć wartość podatku należnego do zapłaty. W przypadku „handlarzy” chodzi najczęściej o 19% podatku dochodowego. Nabywca oszczędza 2% więc w teorii wilk syty i owca cała. W praktyce urzędy skarbowe korzystają ze specjalnych tabel, na podstawie których szacowane są wartości samochodów w zależności od marki, rocznika, modelu, wersji wyposażenia itd. Jeśli zadeklarowana w druku PCC-3 wartość odbiega od wartości przyjętych w tabelach to urząd skarbowy ma 5 lat na skorygowanie należnego podatku. Od decyzji można się odwołać. „Prawdziwym” powodem niższej wartości mogą być np. uszkodzenia samochodu, warto więc posiadać stosowną dokumentację fotograficzną, jeśli kupujecie pojazd poniżej wartości rynkowej.

Brak zapłaty podatku od kupna samochodu

Zważywszy na to, że początkowo nie otrzymuje się wezwania do zapłaty podatku to niektórzy mogą mieć pokusę zaoszczędzenia 2% wartości pojazdu. Jest to jednak oszczędność pozorna, bo podatek i tak będzie trzeba zapłacić. Obecnie urzędy skarbowe szukają pieniędzy dla budżetu państwa i na pewno brak zapłaty podatku im nie umknie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że brak uiszczenia należnego podatku w ciągu 14 dni od daty zakup jest wykroczeniem skarbowym. Co grozi za takie wykroczenie? Karą jest mandat w wysokości od 168 zł do 33000 zł. Do tego oczywiście będzie trzeba dopłacić należny podatek. Takie wykroczenie przedawni się po 5 latach. Jednak szansa, że umknie ono urzędnikom jest niewielka. Także dobra rada, oszczędności szukajmy gdzie indziej 😊

Jak uniknąć podatku od kupna samochodu?

Jest taki jeden legalny sposób. Jedynym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć podatku od kupna samochodu jest jego zakup na fakturę VAT. Z założenia każdy zakup na fakturę jest już opodatkowany, więc nie ma konieczności odprowadzania dodatkowego podatku. W jaki sposób kupić samochód na fakturę? Albo w komisie samochodowym albo od kogoś mającego zarejestrowaną działalność gospodarczą, polegającą na handlu samochodami. Wtedy można zaoszczędzić 2% należnego podatku.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że tekst dotyczący podatku od kupna samochodu rozwiał wszystkie wasze wątpliwości dot. tego tematu. W ramach podsumowania przedstawiamy 3 najważniejsze punkty:

  • konieczność zapłaty podatku zależy od kogo kupujemy samochód,
  • cena sprzedaży a wartość samochodu to dwie różne sprawy. Urząd skarbowy może zakwestionować cenę zawartą w umowie,
  • masz 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 i zapłatę należnego podatku.

Pamiętaj, że urząd skarbowy ma 5 lat na weryfikację ceny pojazdu. Dlatego nie warto zaniżać ceny na umowie. Po pierwsze urząd skarbowy i tak upomni się o swoje a po drugie w razie wad ukrytych sprzedający zwróci jedynie wartość z umowy. Dlatego chcąc zaoszczędzić 2% można stracić znacznie więcej…

Polecane artykuły

Do tego, aby kupić nowy samochód potrzebne są pieniądze. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia u nas w Polsce? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...