Edukacja

Podatek od wygranej

podatek od wygranej - lotto

Wydaje się, że każda wygrana to powód do wielkiej radości. Z pewnością to prawda. Przecież każdy z nas cieszy się niezmiernie w momencie, kiedy uda mu się coś wygrać. Nie ma tutaj znaczenia czy jest to darmowe piwo, znalezione pod kapslem czy „trójka” w Lotto. Jednak czy macie świadomość, że od wygranej należy zapłacić podatek? No tak urząd skarbowy zawsze upomni się o swoje. Jednak nie ma się co przejmować, wszak wygrana to miła sprawa. W artykule odpowiemy na najważniejsze pytania związane z podatkiem od wygranej. Ile wynosi podatek od wygranej? Kto musi go zapłacić? Jak wygląda sprawa w przypadku nagród rzeczowych? Na te i inne pytania odpowiemy w tekście. PS. zastanawialiśmy się już kiedyś, czy wygrana w grach losowych to szczęście, czy przekleństwo – artykuł możecie znaleźć <TUTAJ>

Podatek od wygranej – wstęp

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy udało Ci się wygrać w Lotto, w konkursie organizowanym przez producenta odzieży czy loterii fantowej. Każda wygrana podlega opodatkowaniu. Tak to już jest, że musimy płacić podatki z rozmaitych tytułów. Jakie inne podatki musimy płacić? O tym się przekonasz klikając <TUTAJ> W końcu Państwo musi z czegoś żyć. Koniec ogólników teraz czas na konkrety.

Czym jest podatek od wygranej?

Wchodzimy tutaj w aspekty prawne, ale nie bójcie się. Będzie krótko i zrozumiale.

Zgodnie z artykułem 30 ust. 1 pkt 2 „Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” podatek od wygranej jest pobierany od następujących uzyskanych dochodów:

 • na terenie Rzeczpospolitej Polskiej,
 • na terenie Unii Europejskiej,
 • oraz w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podsumowując, zgodnie z prawem każda wygrana powyżej określonego limitu, która miała miejsce w Polsce, bądź innym kraju Unii Europejskiej podlega opodatkowaniu.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Przechodzimy od kwestii prawnych do finansowych. Podatek od wygranej jest podatkiem zryczałtowanym i wynosi 10% wartości nagrody – bez znaczenia czy jest to nagroda pieniężna, czy nagroda rzeczowa. Co oznacza, że podatek jest zryczałtowany? Opłaca go organizator, który jest płatnikiem ryczałtu, pomniejsza on wartość Twojej wygranej o stosowną kwotę podatku. Jest to duże ułatwienie logistyczne.

Podatek od wygranej nagrody pieniężnej

Tutaj sprawa jest najprostsza do rozstrzygnięcia. W przypadku wygranej pieniężnej wygrana kwota pomniejszana jest o 10% podatku. Szczęśliwy zwycięzca otrzymuje więc przelew na 90% wartości nagrody. Przykładowy Jan Kowalski wygrał 1 000 000 zł w Lotto. 10% czyli 1 00 000 zł zostanie potrącone jako podatek. Szczęśliwy Jan otrzyma przelew w wysokości 900 000 zł.

Podatek od wygranej nagrody rzeczowej

Kwestia podatku może zostać tutaj rozwiązana dwojako. Bardziej lub mniej korzystnie dla zwycięzcy. W tej korzystniejszej opcji do nagrody rzeczowej dodawana jest nagroda pieniężna, której wysokość wystarcza na pokrycie podatku. Wtedy szczęśliwiec otrzymuje samą nagrodę rzeczową i sprawa jest zamknięta. W tym mniej korzystnym przypadku zwycięzca musi samodzielnie opłacić podatek. Warto tutaj zaznaczyć, że nagroda nie zostanie wydana dopóki podatek ten nie zostanie opłacony.

Podatek od wygranej – kiedy trzeba go zapłacić?

Zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych jest pobierany w przypadku wygranych w:

 • grach,
 • konkursach,
 • zakładach wzajemnych (bukmacherka),
 • grach liczbowych,
 • nagród dotyczących sprzedaży premiowej.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Nie trzeba płacić podatku w sytuacji niskich wygranych. Co oznacza stwierdzenie niska wygrana? Tutaj ustawodawca przygotował 2 progi kwotowe, które określają wartość wygranej. Jeśli nie zostaną przekroczone to podatku nie będzie.

PS. bez względu na to, czy podatek będzie trzeba zapłacić czy nie to i tak lepiej wygrać niż nie wygrać.

Próg 2 280 zł – dotyczy ogółu nagród pieniężnych wygranych w grach liczbowych, loteriach, zakładach wzajemnych.

Próg 760 zł– dotyczy wszystkich nagród rzeczowych wygranych w konkursach ogłaszanych w TV, Internecie, Prasie, Radio czy konkursach tematycznych.

Sprzedaż wygranej nagrody

W przypadku wygranych rzeczowych o istotnej wartości pojawia się często pokusa ich sprzedaży. Jako nowi właściciele macie do tego pełne prawo. Jednak trzeba uważać. Jeśli dana wygrana zostanie sprzedana przed upływem 6 miesięcy od daty „nabycia” to będzie trzeba zapłacić kolejny podatek. Mianowicie przychód związany ze sprzedażą będzie trzeba wykazać w PIT-36. Czasem więc lepiej odczekać kilka miesięcy zanim sprzeda się wygrany samochód. Oczywiście w pełni rozumiemy chęć sprzedaży, często wygrywa się coś „drogiego”, co niekoniecznie jest potrzebne. Odniosę się tutaj do przykładu samochodu terenowego o wartości 200 000 zł. Gdybym miał to szczęście, że wygrałbym taki samochód to z pewnością chciałbym go sprzedać. Nie chciałbym jeździć samochodem, którego ubezpieczenie będzie kosztować 4 000zł/5 000zł i będzie on spalał przynajmniej 15l/100km. Sądzę, że wiele osób myśli podobnie. W takim przypadku trzeba się wstrzymać ze sprzedażą.

Podatek od wygranej – podsumowanie

Po przeczytaniu tekstu macie już pełną świadomość, że od każdej wygranej powyżej określonej kwoty musicie zapłacić podatek. Na szczęście w większości przypadków podatek ten odprowadzany jest bezpośrednio przez organizatora konkursu, dzięki czemu nie macie żadnych dodatkowych formalności.

Udało się Wam kiedykolwiek coś wygrać? Musieliście płacić podatek? Podzielcie się w komentarzach swoimi miłymi doświadczeniami. Na zachętę powiem Wam o swoich wygranych 😊 Było to kilka piw pod kapslami, lody z patyczków, zestaw do badmintona w konkursie organizowanym przez lokalną gazetę i kilkaset złotych wygranych na zakładach bukmacherskich.

Pieniądze są nieodłączną częścią naszego życia. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia u nas w Polsce? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...