Edukacja

Podstawowe zasady działania kryptowalut – co warto wiedzieć?

bitcoin-kryptowaluty

Popularność kryptowalut rośnie – coraz więcej osób zaczyna interesować się tego rodzaju aktywami i widzi w nich nie tylko interesującą technologię, ale przede wszystkim sposób na zarobienie niemałych pieniędzy. I choć sam termin walut kryptograficznych praktycznie nie schodzi z ust wielu Polaków, wciąż mamy podstawowe braki w wiedzy na temat funkcjonowania tych środków i ich faktycznych możliwości. Czym są w zasadzie kryptowaluty? Ile rodzajów wirtualnych pieniędzy można wyróżnić? Czy są bezpieczne? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej. 

Podobno już co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju jest w posiadaniu przynajmniej jednego rodzaju kryptowaluty. Dane te są wręcz zaskakujące, mając na uwadze, że temat cyfrowych pieniędzy dość opornie przebija się do mainstreamowych i ogólnotematycznych mediów. Coś jednak musi być na rzeczy, gdyż w pierwszym kwartale bieżącego roku Polaków kupujących kryptowaluty za pomocą jednej z najpopularniejszych aplikacji transakcyjnych podwoiła się. Prym wiedzie oczywiście Bitcoin, na którego wydaliśmy wszyscy w tym czasie czterokrotnie więcej niż w ostatnim kwartale 2020 roku. Oczywiście ogromną rolę odegrała w tym rosnąca cena aktywu. Jednak rosnąca liczba użytkowników decydujących się wejść w posiadanie walut kryptograficznych jest jednoznacznym dowodem na to, że zaczynają odgrywać one u nas coraz większą rolę. Niestety, nie idzie to w parze z poszerzającą się wiedzą na temat krypto. Ta w Polsce jest wciąż dość niska i opiera się w dużej mierze na niesprawdzonych informacjach o mitach. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji o zasadach działania kryptowalut, które pomogą Ci zrozumieć istotę tych środków.

Czym w ogóle są kryptowaluty? 

Kryptowaluty to cyfrowe środki płatności, nieposiadające fizycznej formy. Ich istnienie opiera się na skomplikowanej technologii blockchain. Cechuje się ona całkowitą decentralizacją i rozproszeniem na komputerach podłączonych ze sobą do konkretnej sieci. Waluty krypto w przeważającej większości nie są regulowane przez żaden nadrzędny organ i instytucję. To w pełni autorskie projekty danych programistów, którzy powołali do życia te środki, by stanowiły alternatywę dla tradycyjnych pieniędzy. Technologia blockchain zapewnia anonimowość transakcji (nie ma możliwości podejrzenia danych wrażliwych stron biorących w niej udział), a jednocześnie sprawia, że korzystanie z kryptowalut jest całkowicie transparentne (każdy użytkownik ma wgląd do swojego rodzaju księgi transakcyjnej). Moduły blockchaina są również nieedytowalne, co oznacza, że korzystanie z krypto należy uznać za całkowicie bezpieczne. Same tokeny można wymieniać na realne dobra – choćby gotówkę. Cenę poszczególnych aktywów determinuje prawo podaży i popytu, które napędzają przeróżne czynniki zewnętrzne, np. kurs dolara, spekulacje czy sytuacja geopolityczna. 

Zakup kryptowalut 

Jedną z najistotniejszych informacji odnośnie walut kryptograficznych jest kwestia ich nabycia. To interesuje bowiem nie tylko traderów, ale każdego przeciętnego Kowalskiego, który chciałby na własnej skórze przekonać się, czym te aktywa są. Zatem, jak kupić kryptowaluty? Na kilka sposobów. Najłatwiej zrobić to poprzez specjalne giełdy. Wystarczy się na nich zarejestrować i po dokonaniu opłaty zdobyć wybraną ilość danego rodzaju tokenów. Krytpo kupuje się również bezpośrednio od innych użytkowników. Ponadto, istnieje opcja zakupu wybranych aktywów w wyspecjalizowanych kantorach czy automatach. Warto jednocześnie powiedzieć, że do posiadania kryptowalut niezbędny będzie tzw. portfel. W dużym skrócie, jest to aplikacja lub urządzenie, które „przechowuje” nasze tokeny.

Rodzaje kryptowalut 

Mówisz „kryptowaluty”, myślisz Bitcoin. Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie ten rodzaj wirtualnego pieniądza jest najpopularniejszy. Co więcej, to aktualnie najdroższa krypto na rynku. Jednak liczba dostępnych dla niego alternatyw robi ogromne wrażenie. Wśród innych popularnych aktywów tego rodzaju można wyróżnić chociażby Ethereum, Litecoina czy Ripple. A to tylko kropla w ogromnym oceanie dostępnych opcji. 

Czy kryptowaluty są legalne?

Kwestia regulacji prawnych dotyczących kryptowalut jest dość zagmatwana. Wynika to z faktu, że przepisy nie nadążają za galopującymi zmianami na rynku finansowym. W ogólnym rozrachunku jednak, waluty krypto są w pełni legalne. Istnieje raptem kilka krajów na świecie, które w jakimś stopniu ograniczyły lub zabroniły używania tych aktywów. Polska na szczęście do nich nie należy.

Czy warto inwestować w kryptowaluty? 

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych uwarunkowań, w tym od możliwości finansowych danej osoby. Wiele mówi się o sporych zyskach generowanych przez krypto. Owszem, zakup danej partii tokenów w odpowiednim czasie może przynieść spore pieniądze. Jednocześnie trzeba pamiętać, że handel walutami kryptograficznymi obarczony jest niemałym ryzykiem. Ze względu na niestabilność rynkową, kursy zmieniają się w zawrotnym tempie. W mgnieniu oka można zostać bogaczem, ale tez totalnym bankrutem. Ogólnie więc warto tematem się zainteresować, ale jednocześnie podejść do niego rzetelnie, z chłodną głową i dobrze przygotowaną analizą. 

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...