Rynek pracy

Praca zdalna – bonus czy kara?

home office

Praca zdalna nazywana także, jako home office to coraz popularniejsza forma wykonywania obowiązków zawodowych. Czy praca zdalna to przyszłość, czy tylko chwilowa moda? Postaramy się rozbić home office na czynniki pierwsze i opisać jego wady i zalety dla różnych podmiotów rynku pracy: tj. pracodawcę i pracownika.

Czym jest praca zdalna?

Jest to wykonywanie wszystkich powierzonych przez pracodawcę zadań poza siedzibą pracodawcy. W uproszczeniu mówiąc jest to praca z dowolnego miejsca na Ziemi 😊 Dla pracodawcy najważniejszy jest efekt pracy, a nie miejsce jej wykonywania. Wielu pracowników ceni sobie taką możliwość, ale niektórzy lubią przychodzić do biura i spotykać się ze współpracownikami. Co lepsze? Tego wam nie powiemy, ale przedstawimy solidne argumenty za i przeciw. Oczywiście mamy świadomość, że nie każdy może pracować zdalnie, ale o tym za chwilę.

PS. w naszym rozumieniu praca zdalna czy home office to opcja. Tzn. jesteś w pracy np. 2 razy w tygodniu a 3 razy pracujesz z domu. Ciągła praca zdalna wymaga bardzo dużej wiedzy, umiejętności i samozaparcia.

Zawody, w których można pracować zdalnie

Niestety nie każdy ma możliwość pracy zdalnej. Cała branża produkcyjna jest ściśle związana ze swoim stanowiskiem pracy. Jest to coś czego się nie da przeskoczyć. Kto zatem może pracować z domu? Na pewno taką możliwość mają programiści, analitycy, specjaliści ds. marketingu czy SEO. Ogólnie wraz ze wzrostem znaczenia biznesu internetowego pojawia się coraz więcej nowych możliwości pracy zdalnej.

Praca zdalna wady i zalety

Jak to zawsze w życiu bywa wszystko ma swoje wady i zalety. To co jeden z nas odbierze za plus dla drugiego będzie minusem. Dlatego proszę mieć tego świadomość czytając artykuł. Trzeba mieć także świadomość, że każdy pracuje w innym otoczeniu, ma innych współpracowników, warunki pracy, a także odległość do biura. Co istotne dla wielu pracowników wielkim plusem jest sama możliwość pracy zdalnej – to czy będzie chętnie z niej korzystał jest w tym wypadku drugorzędna.

Home office wady i zalety – perspektywa pracownika

Na pewno największą zaletą jest swoboda 😊 Któż z nas nie zarwał nocy oglądając mecze, seriale czy zwyczajnie imprezując. Pójście do pracy po takiej nocy bywa bardzo kłopotliwe – możliwość pracy zdalnej w takim wypadku ratuje życie.

jooble

Kolejny przykład – piękna słoneczna pogoda, a Ty jedziesz nad jezioro i siedząc w cieniu na kamieniu korzystasz z uroków natury. Osoby siedzące w biurze od 8 do 16 mogą tylko o czymś takim pomarzyć. Na pewno bardzo dużą zaletą jest też oszczędność czasu i pieniędzy związanych z codziennymi dojazdami do pracy. W zależności od odległości może to być nawet 2 godziny dziennie. Dodatkowo zaletą chociaż nie dla każdego, będzie cisza i spokój, brak konieczności dostosowywania się do współpracowników co do ubioru, temperatury, muzyki itd. Niektórzy też pracując w domowym zaciszu są bardziej efektywni i mogą się lepiej skupić na pracy.

Niewątpliwy atut, to także możliwość pracy dla przedsiębiorstw z innych krańców kraju czy świata bez konieczności przeprowadzki.

Wady takiego systemu, to na pewno konieczność samodyscypliny. Skoro mnie nikt nie pilnuje, to może pośpię dziś do 8:15? Aby pracować zdalnie trzeba umieć sobie zaplanować grafik pracy i punkt po punkcie go realizować. Dodatkowo problemem może być kwestia skupienia się na pracy. „Skoro jesteś w domu to nakarm dziecko, ugotuj obiad, posprzątaj itd.” Niestety coś za coś. Wadą na pewno, będzie też kwestia współpracy. Wiadomo pracując w zespole o wiele łatwiej o kreatywne rozwiązania – oczywiście wszystko zależy od branży.

Home office wady i zalety – perspektywa pracodawcy

Z punktu widzenia pracodawcy 2 największe zalety pracy zdalnej to ograniczenie kosztów i dodatkowy bonus dla pracownika. Ceny nieruchomości w większych miastach zaczynają dochodzić do astronomicznych kwot – szczególnie nieruchomości położonych w dogodnej lokalizacji. Firma pracująca w klasycznym systemie pracy zatrudniająca 100 pracowników biurowych musi zapewnić im odpowiednią liczbę biurek, komputerów, toalet, pomieszczeń socjalnych itd. Wraz z rozwojem firmy i zatrudnianiem kolejnych osób okazuje się, że miejsca robi się coraz mniej, pracownicy narzekają na kolejki do toalet, niewydajną klimatyzację i problem z parkingiem. Rozwiązaniem tego problemu jest budowa nowej siedziby – koszt kilkadziesiąt milionów złotych, wynajęcie dodatkowych biur lub przejście na częściową pracę zdalną. Tak naprawdę 1 dzień w tygodniu w systemie home office powoduje, że każdego dnia w pracy będzie mniej o 20 osób. Jest to 20 osób, które można dodatkowo zatrudnić bez zmiany lokalizacji. Jak widać same plusy 😊

Poza tym pracownik idący na rozmowę kwalifikacyjną, który usłyszy, że ma możliwość sporadycznej pracy zdalnej na pewno odbierze to, jako pozapłacowy benefit. Coś ,co nie kosztuje pracodawcy, a sprawia, że pracownik się uśmiechnie 😉

Jakie są wady takiego systemu? Tutaj jest kwestia mentalności pracodawców. Na pewno pracownik na home office nie jest w 100% dyspozycyjny, nawet jeśli przełożony chce z nim się spotkać, to musi dać mu godzinę na dojazd. Pracodawca też nie ma pewności, co w danej chwili robi pracownik – jeśli jednak robota jest wykonana, to czy to takie istotne?

Czy praca zdalna będzie zdobywać popularność?

Prawdopodobnie praca zdalna będzie coraz powszechniejsza. Coraz większe korki, coraz dłuższy czas dojazdu do pracy, a także trudności z dostępem do wykwalifikowanych pracowników spowodują, że będzie trzeba iść na rękę pracownikom – także pozwalając im pracować zdalnie. Ważnym aspektem jest także wspomniany już element kosztowy, pracodawcy będą kalkulować, ile kosztuje ich dostosowanie i utrzymanie biur dla wielu pracowników i będą starali się te koszty optymalizować. Dodatkowo coraz więcej pracodawców będą stanowili młodzi managerowie, dla których home office będzie czymś naturalnym.

Wady i zalety pracy zdalnej – podsumowanie

Wyjaśniliśmy wam czym jest praca zdalna. Opisaliśmy wady i zalety pracy zdalnej. Pokazaliśmy ten problem z punktu widzenia pracownika i pracodawcy. Naszym zdaniem zalet pracy zdalnej jest znacznie więcej niż wad. Prawdopodobnie każdy z was ma jakieś własne przemyślenia na ten temat. Ciekawi jesteśmy co o tym sądzicie, dlatego zadamy jedno proste pytanie. Prosimy o szczerą odpowiedź. Nie ma znaczenia, czy tutaj czy na naszym Facebooku.

Czy chciałbyś pracować zdalnie? Podziel się z nami swoją opinią. Jest to dla nas bardzo ważne.

Zachęcamy do lektury innych tekstów dotyczących rynku pracy.

PS. są to jedne z najciekawszych naszych tekstów 😊

You Might Also Like

6 komentarzy

 • Reply
  kamkaskan
  13 czerwca, 2019 at 6:31 am

  A jak wygląda praca zdalna z perspektywy prawnej? Jest dostępna tylko na b2b czy może na umowie o pracę też da się ją zaoferować?

  • Reply
   finansowysilacz
   13 czerwca, 2019 at 6:37 am

   Wielu pracodawców oferuje pracę zdalną jako bonus do etatu. Także jest to możliwe. Pracodawca niejako „dodaje” nasze mieszkanie jako miejsce pracy.

   • Reply
    Lukasz
    13 czerwca, 2019 at 8:09 am

    Dokladnie, ja tak mam od 6 lat 😉 Nawet chyba jest jakis smieszny dodatek za to ze biuro (do ktorego nie dojezdzasz i tak) jest w innym miejscu niz Twoje miejsce zamieszkania

    • Reply
     Bartosz Maciński
     13 czerwca, 2019 at 8:12 am

     Super masz 🙂

 • Reply
  Krzysiek Runiec
  6 lipca, 2019 at 12:04 pm

  Dla mnie największym minusem pracy zdalnej jest brak tego momentu gdy wychodzę z pracy i idę do domu. To mentalne rozgraniczenie jak się okazało jest mi potrzebne, żeby nie mieć ciągle wrażenia, że wciąż siedzę w pracy.

  • Reply
   finansowysilacz
   8 lipca, 2019 at 5:26 am

   Sporo ludzi przez właśnie takie fizyczne rozgraniczenie potrafi oddzielić pracę zawodową od życia osobistego i rodzinnego. Inaczej nie są w stanie tego rozgraniczyć. Problem dotyczy zarówno pracujących jak i pozostałych domowników 😉

Leave a Reply

Captcha loading...