Oszczędzanie

Co to jest procent składany, jak go obliczyć i dlaczego jest ważny?

procent składany

Słyszeliście kiedyś o procencie składanym? Jeśli nie to postaramy się Wam wyjaśnić co to jest procent składany i dlaczego jest ważny w długoterminowym budowaniu oszczędności. Nie bójcie się, żeby podejmować racjonalne decyzje z punktu widzenia finansów nie musicie być świetnymi matematykami, wystarczy, że będziecie znać podstawowe pojęcia i będziecie korzystać z wszechobecnych kalkulatorów. Nie musicie sami niczego liczyć. Wystarczy, że wpiszecie odpowiednie liczby w odpowiednie kratki i rozwiązanie gotowe.

Procent składany w oszczędzaniu

Procent składany czy też kapitalizacja odsetek to klucz do sukcesu w długoterminowym budowaniu kapitału. Dlaczego jest tak ważny i czym jest? Na pewno wiele osób powtarzało Wam, że powinniście odkładać regularnie przez długi okres. Jest to prawda. Ale czy wiecie, dlaczego tak jest? Oczywiście chodzi tutaj o ochronę przed kryzysami i umiejętność korzystania na cyklach koniunkturalnych, ale przede wszystkim chodzi o kapitalizację odsetek, czyli magię procentu składanego. Procent składany to klucz do sukcesu i sekret finansów osobistych. Czasem procent składany jest zdecydowanie ważniejszy od wysokiego nominalnie oprocentowania.

Co to jest procent składany? – kapitalizacja odsetek

Procent składany to nic innego jak kapitalizacja odsetek. Zwróćcie uwagę, że wpłacając jakiekolwiek środki na jakikolwiek depozyt otrzymujecie odsetki od wpłaconego kapitału. Procent składany to właśnie powiększanie kapitału o naliczone już odsetki. Wpłacając 1 000 zł na 2% lokatę po roku będziecie mieli 1 020 zł, w kolejnym roku odsetki będą rosły już od kwoty 1 020 zł, a więc będą nieznacznie wyższe. Procent składany wykorzystuje efekt kuli śnieżnej, a więc im więcej kapitalizacji, tym większy kapitał i tym większe kolejne odsetki.

Procent składany – kapitalizacja odsetek w praktyce

Wyobraź sobie, że masz 10 000 zł, które wpłacasz na lokatę. Masz do wyboru 2 oferty banków. Jeden z nich oferuje 5 letnią lokatę oprocentowaną na 2,8% i kapitalizację odsetek roczną. Drugi bank oferuje to samo oprocentowanie i kapitalizację miesięczną odsetek. Która z ofert będzie korzystniejsza? Która oferta zapewni większe zyski po zakończeniu lokaty? Pewnie większość z Was nie widzi różnicy. Czy to słuszne podejście? Przekonajcie się sami.

Inwestując w taką lokatę 10 000 zł po 5 latach wypłacicie 11 480,62 zł, zysk wynosi więc 1 480,62 zł – zapominamy tutaj o podatku belki. Wasze saldo w banku wzrośnie więc o 1 480,62 zł.

Teraz przejdźmy do oferty drugiego banku.

Wpłacając na lokatę 10 000 zł po 5 latach wyjmiecie z niej 11 500,84 . Zysk to 1 500,84 zł.

Widzicie więc, że na kapitalizacji odsetek zyskacie bądź stracicie ponad 20 zł. Pamiętajcie jednak, że im dłuższy czas oszczędzania tym te kapitalizacje mają większe znaczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku funduszy inwestycyjnych, które oferują oszczędzanie na bardzo długie okresy

Procent składany – podsumowanie

Znajomość podstawowych zasad ekonomii i finansów bardzo przydaje się w życiu. Umiejętność czytania umów, analiza ofert czy wiedza jak oszczędzać pieniądze bardzo pomaga. Podobnie jest z procentem składanym. Jest to zagadnienie, które dla wielu wydaje się obce, ale może bardzo pomóc w gromadzeniu kapitału. Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy Wam na pytanie co to jest procent składany i dlaczego jest tak ważny.

Budowanie kapitału to nie tylko oszczędzanie pieniędzy, ale też ich zarabianie. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...