Oszczędzanie

Ile są warte prospekty samochodowe?

prospekty samochodowe - kosztowne hobby

Motoryzacja to branża, którą interesują się miliony ludzi na całym świecie. Już od najmłodszych lat chłopcy bawią się replikami sportowych samochodów i marzą o tym, aby w przyszłości przesiąść się do jego prawdziwego odpowiednika. Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył zarówno motoryzacji, jak i pieniędzy. Piotr Tomczyk z Częstochowy opowie o swojej niesamowitej kolekcji prospektów samochodowych. Piotr już w latach 80-tych rozpoczął ich zbieranie. Ile są warte prospekty samochodowe? Jak zbierać prospekty samochodowe? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie już wkrótce.

Kiedy wpadł Ci w ręce pierwszy prospekt samochodowy?

Druga klasa podstawówki (1982 rok). Prospekt Polskiego Fiata 125p. Mam go do dzisiaj, czyli 37 lat. Jest swego rodzaju „relikwią”. Ma u mnie status „dożywocia”. Dostałem go od koleżanki z klasy, z którą posadzili mnie za karę. Siedzieć w ławce z dziewczyną dla 8-latka w tamtym czasie to był wstyd jak diabli! Nie mogłem wtedy wiedzieć, jak bardzo ta kara wpłynie na moje obecne życiowe hobby. Być może nie zbierałbym prospektów? Kto wie….

Ile prospektów liczy Twoja kolekcja?

Trudno powiedzieć. Przestałem liczyć kilka lat temu przy 15 tysiącach sztuk. Na chwile obecną jest to około 20 tysięcy. Na zdjęciach widok mojego pokoju kilka lat temu. Obecnie zdjęć nie da się zrobić ze względu na nazwijmy to „prace porządkowe”.

W jaki sposób pozyskujesz prospekty?

Prospekty stare w 90% to Internet (portale aukcyjne), pozostałe 10% to wymiana z kolekcjonerami z całego świata. Po nowe prospekty czasem jeżdżę na targi/salony samochodowe, np. w Wiedniu, Poznaniu czy do niedawna w Lipsku. Czasem kupuję… Po salonach sprzedaży nie chodzę wcale. Nie chcę udawać klienta, którym nie jestem. Poza tym pozyskiwanie nowych folderów współczesnych samochodów niestety z roku na rok staje się trudniejsze. Przyczyna jest prosta. Pod przykrywką ekologii koncerny tną koszty i rezygnują z wydawania prospektów w wersji papierowej na rzecz, np. PDF.  Jako pierwszy, taki ruch wykonał Mercedes-Benz (w Europie). Za nim pójdą kolejni.  Rezygnację „z papieru” zapowiada Jaguar/Land Rover, BMW, Volvo i inni. Szkoda.

Ile osób w Polsce/na świecie ma podobne hobby?

W Polsce setki, a na świecie tysiące. To bardzo popularne hobby. Kolekcje, szczególnie zagranicznych kolekcjonerów, są naprawdę imponujące. Niektóre znacznie przekraczają sto tysięcy sztuk.

Ile kosztują prospekty samochodowe?

Nic i bardzo dużo. Nowe prospekty popularnych samochodów nie przedstawiają prawie żadnej wartości materialnej. Wartość którą można przeliczyć na pieniądze pojawia się, powiedzmy po 10 latach po dacie wydaniu prospektu. Im starszy tym drożej. Temat wygląda inaczej w przypadku prospektów samochodów kosmicznie drogich typu: Pagani, Bugatti, Zenvo itp. Już w chwili wydania takiego prospektu pojawiają się na portalach aukcyjnych po kilkaset euro sztuka. Przez co, niestety są poza moim zasięgiem.

Ile warta jest twoja kolekcja?

Ktoś kiedyś powiedział, że prawdziwy kolekcjoner nie przelicza swojej kolekcji na pieniądze. Wobec czego nie wiem ile jest warta 😊

Ile warty jest Twój najdroższy prospekt samochodowy?

j.w. (dla dociekliwych pewnie z 500 GBP).

Czy prospekty samochodowe to dobra lokata kapitału?

Biorąc pod uwagę to, o czym opowiadałem nieco wyżej można tak założyć. Prospekt który ktoś przyniósł do domu z salonu sprzedaży  np. w 2009 roku miał wartość 0 zł. Dziś można taki sprzedać za kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych (zależy od marki/modelu/rynku na jaki prospekt został wydany). Przykład? Prospekt Volkswagen Golf Rally z 1989 roku. 10 lat temu do kupienia za 20 zł. 3 lata temu minimum 70 zł. W tym roku widziałem aukcje z ceną powyżej 100 zł.  Co będzie dalej ? Za 5-10 lat 200 zł ?! Wszystko jest możliwe.

Masz jakąś ciekawą historię dotyczącą swojego hobby?

Historii przez lata uzbierało się sporo. Przykład? Około 20 lat temu wysłałem do kolekcjonera z Kanady prospekt reklamowy Mercedesa 300-500SL z lat 80 tych. Dwa lata temu trafił do mnie ponownie (na tylnej okładce umieszczałem swoją pieczątkę) od kolekcjonera z…..Holandii. Innym razem w pakiecie starych prospektów, które dostałem znalazłem… amatorskie zdjęcia pornograficzne. Niestety źle trafiłem, bo na fotkach był mężczyzna ☹

Czy jakiś prospekt jest dla Ciebie szczególne cenny/ważny?

Wspomniana relikwia, czyli Fiat 125p. Równie wysoko cenię np. prospekt Lamborghini Miura, Fiat Dino, Melkus RS1000, Alfa 8C Competizione.

Skąd pomysł na stworzenie strony internetowej carbrochures?

Na przełomie XX/XXI wieku (mocno zabrzmiało 😊) pojawiła się moda wśród kolekcjonerów z zachodu na tworzenie stron www na których prezentowali to, co mają w kolekcji. Ja również „zbudowałem” swoją stronę poświęconą prospektom samochodowym. Widać po niej, że mierny ze mnie twórca www, ale statystyki pokazują, że ciągle ktoś na nią zagląda. Do tej pory prezentowałem na niej tylko okładki ciekawszych prospektów z mojego zbioru. W tym roku postanowiłem pokazać na niej okładki  100% kolekcji. Update strony potrwa zapewne ze 2-3 lata. Działam intensywnie. Na pierwszy ogień „idzie” Audi. Aktualizacja wkrótce.

Spodziewałeś się, że Twój Fanpage stanie się, aż tak popularny?

Nie! Fanpage powstał 31 grudnia 2014 roku. Obstawiałem, że „polubi” go kilkudziesięciu kolekcjonerów, z którymi się znam. Dziś fanpage obserwuje ponad 7000 osób!!! Zaskakująco dużo. Myślę, że 95% z nich prospektów nie zbiera ale lubi na nie popatrzeć.

Jesteś skłonny odkupić materiały od innych kolekcjonerów?

Jeżeli zbiór jest ciekawy i cena do zaakceptowania to oczywiście kupuję. Często otrzymuję takie propozycje, ale równie często oczekiwania sprzedawców są z kosmosu. Zdarzają się przypadki, gdzie oferent chce np. 300 zł za prospekt, który bez problemu można kupić za max. 10% tej kwoty.

Czy można pomóc Ci w jakiś sposób?

Tak! Wiele razy słyszałem od ludzi: Ty takie coś zbierasz? Miałem tego mnóstwo, ale poszło do pieca. Jeżeli ktoś ma zbędne prospekty, które gdzieś zalegają (strych, piwnica) to chętnie przygarnę. Źle u mnie mieć nie będą.

Car brochures – podsumowanie

Już wiecie, ile warte mogą być prospekty samochodowe. Dzisiejszy artykuł jest przykładem na to, że można łączyć pasję i jednocześnie oszczędzać, a nawet zarabiać pieniądze.

Podobał się Wam artykuł? Macie wśród swoich znajomych fanów motoryzacji? Koniecznie podeślijcie mu ten tekst 😊 Jeśli macie jakieś pytania do Piotra lub chcecie mu podarować/sprzedać swoje prospekty – piszcie bezpośrednio do niego 😊

Poniżej nasze artykuły, z którymi warto się zapoznać:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...