Rynek pracy

Raport płacowy Hays 2018 – oczekiwania i kompetencje na rynku kandydata

Raport płacowy Hays 2018

Raport płacowy wskazuje na nowe inwestycje, rozbudowę istniejących zakładów produkcyjnych, stały popyt na programistów i rozwój centrów nowoczesnych usług dla biznesu – na rynku pracy dawno nie obserwowaliśmy tak dużej aktywności rekrutacyjnej. Organizacje chcą zwiększać zatrudnienie i stawiają na rozwój – pracowników, struktur i biznesu. Z drugiej strony pracownicy coraz chętniej podejmują nowe wyzwania i z optymizmem patrzą w przyszłość. Nieustannie zmieniają się jednak oczekiwania obu stron – wynika z Raportu Płacowego Hays 2018, w którym znajdziemy także zestawienie wynagrodzeń w kilkunastu branżach.

Większość firm pytana o perspektywę roku 2018 zakłada zwiększenie swojej aktywności w obszarach związanych z zasobami ludzkimi. Ma to swoje odzwierciedlenie w planach rekrutacyjnych – aż 88% ankietowanych organizacji planuje zwiększyć zatrudnienie. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć specjaliści w obszarach IT, sprzedaży i szeroko pojętej produkcji oraz inżynierii. Niestety niemal taki sam odsetek organizacji spodziewa się trudności w pozyskiwaniu i rekrutacji nowych pracowników. Główną przyczyną jest niedobór odpowiednich kandydatów na rynku, wskazywany niemal przez co drugą firmę. Problematyczna pozostaje również duża konkurencja na rynku pracy, zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów oraz przepisy i ograniczenia imigracyjne.

Sytuacja na rynku pracy przekłada się na optymizm pracowników. Większość zatrudnionych pozytywnie ocenia perspektywę swojej kariery. Optymizm przekłada się na plany zawodowe – już co czwarty pracownik rozważa możliwość zmiany pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Główne powody to niezadowalający poziom wynagrodzenia i pakiet świadczeń dodatkowych oraz brak możliwości rozwoju w obecnym miejscu pracy. Coraz większe znaczenie mają również ciekawe projekty i wyzwania, możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, ale też środowisko pracy, w tym relacje z przełożonymi i współpracownikami.

DECYDUJĄCE UMIEJĘTNOŚCI

Pracodawcy są nastawieni na pozyskanie z rynku najlepszych ekspertów i menedżerów. Nie wystarczają jednak same kompetencje twarde kandydatów, takie jak wiedza merytoryczna, umiejętności narzędziowe czy językowe. Niezmiennie stanowią one mocną podstawę zestawu kompetencji, którymi powinien legitymować się pracownik, ale koniecznym uzupełnieniem są cechy osobowości.

Pracodawcy wskazują, że to właśnie kompetencje miękkie częściej decydują o tym, który kandydat finalnie otrzyma ofertę pracy. Jeśli firma ma do wyboru kandydatów o porównywalnym doświadczeniu, to o wiele częściej zaprasza do współpracy osoby, które są bardziej komunikatywne, posiadają lepsze umiejętności w obszarze prezentacji, są bardziej asertywne i potrafią wpływać na innych. Zainteresowaniem pracodawców cieszą się kandydaci cechujący się elastycznością w działaniu, umiejący odnaleźć się w dynamicznym środowisku biznesowym i wychodzący z inicjatywą. Niezwykle ważna jest też umiejętność rozmowy z osobami na różnych poziomach w organizacji.

Oprócz wyzwania, jakim jest znalezienie kandydatów z niezbędną wiedzą ekspercką, potencjałem menedżerskim albo cyfrową biegłością, firmy borykają się z obsadzeniem stanowisk sprzedażowych, księgowych oraz wymagających zaawansowanej znajomości języków obcych. Jako kluczowe aktywności ukierunkowane na przyciąganie nowych i zatrzymanie obecnych pracowników, firmy wymieniają wzmacnianie marki pracodawcy, organizację staży i praktyk, zacieśnienie współpracy z agencjami rekrutacyjnymi oraz elastyczne formy zatrudnienia. Zwiększają również budżety szkoleniowe i rekrutacyjne, aby ich aktywność i wizerunek pracodawcy przynosiły jak najlepsze efekty.

PODWYŻKI

Sytuacja na rynku pracy sprzyja presji płacowej i ułatwia negocjowanie atrakcyjniejszego wynagrodzenia w nowym miejscu pracy. Najistotniejszym elementem oferty pracy, decydującym o jej przyjęciu bądź odrzuceniu, pozostaje aspekt finansowy, czego zdają się być świadomi pracodawcy – od kilku lat zarobki oferowane specjalistom i menedżerom systematycznie rosły i wiele wskazuje na to, że ten trend będzie kontynuowany. W ubiegłym roku wynagrodzenia wzrosły w niemal 80% firm. Na rok 2018 podobne ruchy płac znajdują się w planach 72% organizacji.

W wielu branżach eksperci będą mogli liczyć na podwyżki na poziomie kilku bądź kilkunastu procent, jednak w przypadku wyspecjalizowanych zawodów wymagających ściśle określonych kwalifikacji, niektórzy eksperci mogą liczyć na wynagrodzenie wyższe o nawet kilkadziesiąt procent. Najwyższych podwyżek doświadczą pracownicy działów IT – w szczególności specjaliści w obszarze automatyzacji oraz sztucznej inteligencji – inżynierowie i eksperci w zakresie badań i rozwoju oraz analitycy finansowi i audytorzy. Sytuacja obserwowana w branży budowlanej wskazuje na to, że wzrost wynagrodzeń na poziomie 25% będzie odnotowany między innymi na kluczowych stanowiskach technicznych przy największych inwestycjach infrastrukturalnych.

Jednocześnie jak wynika z badania Hays, podwyżki przekraczające 5% znajdują się w strategii wynagrodzeń zaledwie 15% pracodawców. Firmy starają się uniknąć konkurowania o pracownika wyłącznie wysokością wynagrodzenia, a w zamian przyciągają kandydatów pozafinansowymi elementami oferty, takimi jak możliwość uczestnictwa w ciekawych projektach, rozwój zawodowy oraz dostępność rozwiązań pracy elastycznej. Odzwierciedla to oczekiwania kandydatów – mając możliwość wyboru spośród kilku ofert z porównywalnym wynagrodzeniem, specjaliści zwracają uwagę na aspekty pozafinansowe.

Podsumowanie – raport płacowy Hays 2018

Jak widzicie raport płacowy pokazuje, że rynek będzie należał do pracowników. Będzie to owocowało podwyżkami oraz kuszeniem coraz to nowymi korzyściami pozafinansowymi. Oczywiście raport płacowy wskazuje również, że ważne będą nie tylko umiejętności twarde, ale również umiejętności miękkie. Po szczegóły odnośnie tego jakie umiejętności miękkie są obecnie najczęściej poszukiwane na rynku pracy odsyłamy do naszego artykułu. Cały raport płacowy Hays można pobrać pod tym linkiem.

Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania to zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...