Rynek pracy

Rynek pracownika

rynek pracownika - Agata Kurasiewicz

Rekordowo niska stopa bezrobocia, rosnące wynagrodzenia i nowe inwestycje – obecna sytuacja stawia przed firmami coraz większe wyzwania. Niemal wszyscy mówią, że zatrudnienie kandydata z odpowiednimi kompetencjami jest niezwykle trudne. Coraz częściej mówi się również, że w Polsce funkcjonuje rynek pracownika. Czy faktycznie w każdej branży mamy do czynienia z sytuacją, w której na rynku pracy brakuje kandydatów spełniających oczekiwania pracodawców? Jakich specjalistów to dotyczy?

Niemal 90% firm chciało w tym roku wykorzystać dobrą sytuację gospodarczą i zwiększyć zatrudnienie. Niestety niemal taki sam odsetek organizacji spodziewał się trudności w pozyskiwaniu i rekrutacji nowych pracowników. Główną przyczyną był niedobór odpowiednich kandydatów na rynku, wskazywany niemal przez co drugą firmę. Problematyczna dla pracodawców jest także duża konkurencja na rynku pracy, zbyt wysokie oczekiwania finansowe kandydatów oraz rosnąca presja, wywierana przez kandydatów.

Silna pozycja kandydata – rynek pracownika

Jednocześnie nowe trendy w zatrudnieniu wyznaczane są przez oczekiwania najmłodszych pokoleń pracowników. Specjaliści wchodzący na rynek pracy – milenialsi i pokolenie Z – mają inną wizję życia zawodowego niż ich rodzice, dla których najważniejsze było dobrze opłacane stanowisko w stabilnym środowisku pracy. Młodsze pokolenie oczekuje elastyczności i niezależności, ciekawego zakresu obowiązków oraz możliwości ciągłego rozwoju zawodowego.

Chociaż rynek pracownika zdaje się dotykać kolejnych pracodawców z różnych branż i obszarów specjalizacyjnych, to sytuacja ta nie oznacza, że każdy kandydat może przebierać w ofertach pracy. Rynek pracownika dotyczy przede wszystkim wykwalifikowanych ekspertów w swoich dziedzinach. Na najwięcej ofert pracy mogą obecnie liczyć specjaliści w obszarach IT, sprzedaży i szeroko pojętej inżynierii i produkcji. Zapotrzebowanie na takich kandydatów cały czas rośnie. Najbardziej cenione jest doświadczenie w konkretnej branży, specjalistyczna wiedza poparta certyfikatami oraz znajomość języków obcych.

Wyzwanie dla firm

Problemów ze znalezieniem odpowiedniego pracownika doświadczają obecnie firmy z niemal każdej branży. Kiedyś mówiło się o rynku pracownika w kontekście branży IT. Obecnie duże braki kadrowe dotknęły również sektor produkcyjny, transportowy a także handlowy i finansowy. Pracodawcy oraz reprezentujący ich rekruterzy muszą działać proaktywnie i nie czekać na nadesłane aplikacje. Coraz częściej sami kontaktują się ze specjalistami dysponującymi odpowiednimi kompetencjami i docierają do osób, które nie szukają aktywnie pracy.

Dynamika procesów rekrutacyjnych wymusza na pracodawcach podejmowanie szybszych decyzji. Bowiem kandydat w każdej chwili może otrzymać ciekawą ofertę z konkurencyjnej firmy. Nieuzasadnione wydłużanie procesu rekrutacyjnego oraz zwłoka w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu wiąże się z ryzykiem utraty odpowiedniego kandydata. Dodatkowo firmy coraz częściej stają przed wyborem: czy zwiększyć inwestycje w kształcenie obecnych pracowników z potencjałem do rozwoju, czy ponieść zdecydowanie większe koszty zatrudnienia wykwalifikowanego i spełniającego wszystkie oczekiwania firmy kandydata.

Warto podkreślić, że dużym wyzwaniem dla firm jest nie tylko pozyskanie odpowiedniego kandydata, ale także zatrzymanie obecnej kadry, która kuszona innymi możliwościami rozwoju jest skłonna odejść z dnia na dzień. Firmy próbują przyciągnąć nowych oraz zatrzymać obecnych pracowników oferując wyższe wynagrodzenia. Jednak bardzo często najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zagwarantowanie możliwości rozwoju i wytyczenie jasno określonych ścieżek kariery.

Chcąc rozwiązać problem braków kadrowych w organizacji warto zwrócić się do firm rekrutacyjnych. Specjalizują się one w pozyskiwaniu kandydatów w określonych branżach. Rekruterzy działający w ramach wąskich specjalizacjach dobrze znają rynek pracy i wzajemne oczekiwania pracowników i pracodawców.

Jeśli szukasz pracy, to najlepsze oferty znajdziesz TUTAJ.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...