Edukacja

Saldo a dostępne środki

saldo

W jednym z naszych ostatnich artykułów dotyczącym kart debetowych przewijała się kwestia salda na rachunku bankowym. W tamtym artykule nie rozwijaliśmy tego tematu, co mogło być błędem. Ważne jest jednak, żeby naprawiać popełnione błędy i tym razem wyjaśnimy czym jest saldo oraz czym różni się saldo od dostępnych środków. We wstępie już sygnalizujemy, że saldo i dostępne środki to nie jest to samo. Zapraszamy do lektury.

Co to jest saldo?

Z pewnością zdarzyło się Wam zalogować na konto bankowe i znaleźć 2 różniące się od siebie kwoty. Mogą być one określane w różny sposób, ale najczęściej są to „saldo” i „dostępne środki”. Aby móc wskazać różnice pomiędzy saldem, a dostępnymi środkami najpierw trzeba wiedzieć, czym ono jest. Odpowiadając na to pytanie można powiedzieć, że saldo to stan naszego konta. Ale ta odpowiedź nie będzie w pełni precyzyjna, gdyż saldo to posiadane przez nas środki oraz wszystkie zablokowane na rachunku kwoty.

Czym są dostępne środki na rachunku bankowym?

Najprościej rzecz ujmując jest to faktycznie posiadana przez Ciebie kwota pieniędzy. Wchodząc w szczegóły jest to saldo pomniejszone o zablokowane kwoty. Dostępne środki możesz wypłacić lub przelać na inne rachunki. Jeśli kwota przelewu przekroczy dostępne środki, to przelew zostanie odrzucony.

Saldo a dostępne środki – czym się różni saldo od dostępnych środków?

Znacie już definicje salda i dostępnych środków, także na pewno intuicyjnie widzicie już różnice między nimi. Saldo i dostępne środki będą różnić się wartością. W większości przypadków będzie ono miało większą wartość od dostępnych środków. Dlatego warto sprawdzając stan swojego konta sprawdzać stan dostępnych środków.

Kiedy saldo równa się dostępnym środkom?

Pomimo oczywistych i opisanych różnic często bywa też tak, że saldo równa się dostępnym na rachunku środkom. Kiedy tak jest? Wtedy, kiedy wszystkie operacje zdążą się już zaksięgować. Dużo tutaj zależy od systemów bankowych i czasów zrealizowanych transakcji. Generalnie blokada środków działa od razu w trybie online, ale faktyczne rozliczenie jest zależne od czasu zawarcia transakcji. Najlepszym przykładem są wszystkie transakcje zawierane w weekend. Księgowania mają miejsce dopiero w poniedziałek rano, dlatego wszystkie wydatki weekendowe pomniejszają dostępne środki, mimo że są widoczne na saldzie.

Saldo a dostępne środki – przykład

Najłatwiej jest zrozumieć pewne zagadnienia ekonomiczne na prostym przykładzie. Michał na po swoich 18 urodzinach założył konto bankowe i wpłacił na nie całą zebraną kwotę = 5 000 zł.

Po zaksięgowaniu wpłaty saldo i dostępne środki są równe 5 000 zł.

W następny weekend Michał poszedł na imprezę i wydał 200 zł na przyjemności, a 100 zł wypłacił z bankomatu, aby mieć na taksówkę. W niedzielę Michał zalogował się na swoje konto bankowe i zobaczył, saldo- w wysokości 5 000 zł, zablokowane 300 zł i dostępne środki w wysokości 4 700 zł.

Saldo rachunku bankowego – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu będziecie już wiedzieć czym są salda na waszych kontach bankowych. Będziecie już także rozumieć, czym różni się dostępne saldo od dostępnych środków pieniężnych. Bez względu na wszystko najbardziej korzystne jest posiadanie dodatniego salda. Jak to osiągnąć? Najlepiej w każdym miesiącu generować wyższe wpływy niż wydatki. Z resztą o tym, jak oszczędzać pieniądze pisaliśmy w innym wątku.

Jak zwiększyć stan środków pieniężnych na rachunku. Najprościej zarabiając więcej. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...