Edukacja

Studia dzienne czy zaoczne?

studia dzienne czy zaoczne

Maturzysta kończąc szkołę średnią staje przed wieloma wyborami. Kierunek studiów, miasto, miejsce zamieszkania to tylko niektóre z nich. Jednak znając odpowiedź na wszystkie te pytania to jeszcze nie koniec dylematów. Finansowy Siłacz zastanowi się co lepsze, studia dzienne czy zaoczne. Pytanie wydaje się dość banalne. Pewnie wiele osób zacznie przekonywać nad wyższością studiów dziennych. Czy w rzeczywistości mieliby rację? Po przeczytaniu tego artykułu na pewno będziecie wiedzieć więcej.

Studia dzienne czy zaoczne – co wybrać?

Lepiej wybrać studia dzienne czy zaoczne? Gdyby ktoś zadał mi takie pytanie nie potrafiłbym jednoznacznie odpowiedzieć. Jak to w często w życiu bywa wszystko zależy od różnych okoliczności. Jeśli ktoś ma stabilną sytuację finansową to na pewno dobrze, aby skupił się na nauce. W takim wypadku studia dzienne będą dobrym rozwiązaniem. Młody człowiek miał też okazję poznać uroki studenckiego życia. Jest to na pewno połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Co jeśli kogoś nie stać na wyjazd z rodzinnego miasta i studia dzienne w obcym mieście? Tutaj dobrym rozwiązaniem są studia zaoczne. Ktoś powie, że studia zaoczne kosztują – często niemało.

Tak to prawda, natomiast zajęcia odbywają się weekendami co pozwala na pracę. Pracując można opłacić czesne a i na pewno jeszcze coś zostanie. Dodatkowo dojazd 2/3 razy w miesiącu na weekend, na uczelnię jest znacznie tańszy od życia w obcym mieście.

Studia dzienne czy zaoczne – za i przeciw

Poza aspektami finansowymi wybór systemu kształcenia ma także pewne wady i zalety. Postaramy się wymienić najważniejsze z nich.

Studia dzienne – zalety

 • większa liczba zajęć dydaktycznych pozwala dowiedzieć i nauczyć się więcej, wyższy poziom,
 • mimo wszystko studia dzienne są bardziej „szanowane”,
 • pozwalają poznać „uroki” studenckiego życia,

Studia dzienne – wady

 • w wielu przypadkach kolidują z pracą zawodową,
 • często wiążą się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania,
 • „rozleniwiają” – skoro studiuję to nie muszę robić nic innego

Studia zaoczne – zalety

 • brak konieczności przeprowadzki do innego miasta,
 • umożliwiają pracę zawodową,
 • mniejsza liczba pokus

Studia zaoczne – wady

 • niestety są płatne
 • mniej prestiżowe
 • mniejsza zajęć dydaktycznych, często niższy poziom

Studia dzienne czy zaoczne – propozycja Finansowego Siłacza

Co na ten temat sądzi Finansowy Siłacz? Jak zwykle będziemy zwolennikami zdroworozsądkowego kompromisu. Uważamy, że warto „zrobić” licencjat w systemie dziennym a magisterkę zaocznie. Podstawy zdobyte na studiach pierwszego stopnia umożliwią podjęcie pracę w zawodzie. Pozwoli to uzyskać 2 lata bezcennego doświadczenia zawodowego.

Studia dzienne czy zaoczne – podsumowanie

Wybór systemu edukacji jest bardzo trudny i zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak chociażby sytuacja finansowa. Warto pamiętać, że studia zaoczne to nie obowiązek a przywilej, który w konkretnych sytuacjach wymiernie pomaga. Oczywiście takie studia wymagają dużego nakładu pracy i samodyscypliny, ale dzięki temu nie musimy się przeprowadzać i możemy zdobyć doświadczenie zawodowe.

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się tekst. Być może pomogliśmy komuś podjąć trudną decyzję w wyborze formy kształcenia. Tym samym na ten moment kończymy cykl artykułów skierowanych do przyszłych studentów. Jeśli przegapiłeś to zapraszamy Cię do zapoznania się z:

You Might Also Like

64 komentarze

 • Reply
  Kosmetolog Marta
  6 lipca, 2018 at 11:53 am

  Uważam podobnie, że warto zrobić licencjat dziennie a magisterkę zaocznie. Ja wolne weekendy wykorzystałam w darmowej szkole zaocznej co dodatkowo dało mi podwójne wykształcenie. Magisterka tylko i wyłącznie zaocznie. Szkoda marnować kolejne dwa lata i wychodzić na rynek pracy „bez doświadczenia”.

  Nie wiem skąd przekonanie że studia niestacjonarne są mniej szanowane niż te dzienne ? Ja kompletnie tak nie uważam. Ze studiów zaocznych korzystają ludzie, którzy wiedzą czego chcą, bo pracują i idą po konkretną wiedzę. Ja powiedziałabym, że na studiach dziennych jest więcej leserów itp.

  • Reply
   finansowysilacz
   6 lipca, 2018 at 12:20 pm

   Masz rację. Też widzimy pozytywy studiów zaocznych, jednak nie wszyscy tak uważają.

 • Reply
  Mariola Szwach
  17 stycznia, 2019 at 1:24 pm

  Myślę dokładnie tak samo. Jestem na 3 roku studiów zaocznych i nie uważam, że są to studia mniej szanowane. Tak jak napisała poprzedniczka, wybrałam studia zaoczne, bo wiem czego chcę. Studiuję na prywatnej uczelni – w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie psychologię, gdyż łączy się to z moją pracą (psychologia biznesu). Absolutnie nie żałuję, studia są bardzo ciekawe, a wykładowcy mają taką wiedzę jakiej nigdzie indziej nie posiądę. Polecam studia niestacjonarne, psychologię i moja uczelnie;)

  • Reply
   finansowysilacz
   17 stycznia, 2019 at 1:51 pm

   Napisaliśmy tutaj o odbiorze społecznym… jeśli człowiek chce się czegoś nauczyć to zawsze ma możliwość. W wielu przypadkach uczelnie prywatne dają zaliczenie tylko dlatego, że ktoś za to płaci… oczywiście nie ma reguły 🙂

   • Reply
    Monty
    7 czerwca, 2019 at 7:38 am

    No właśnie nie ma reguły, a pokutuje takie przekonanie „płacił to dostał dyplom”, a przecież na takich uczelniach chyba też trzeba się uczyć. Poza tym czytałem trochę o kilku warszawskich (z warszawy pochodze) uczelniach i podobno uczy na nich wielu praktyków w przeciwieństwie do państwowych szkół wyższych.

    • Reply
     tymek
     13 czerwca, 2019 at 3:06 pm

     Kiedyś było mówione że za zaoczne się płaci dlatego się zdaje. Na szczęście takie podejście nie ma już takiego podejścia.

     • wiczkax
      13 czerwca, 2019 at 3:27 pm

      Studia zaoczne można połączyć z pracą, co nam daje upieczenie 2 pieczeni na jednym ogniu. Nie dość, że człowiek się uczy to jest zdobywa doświadczenie

     • Kasia Nowak
      17 czerwca, 2019 at 6:30 pm

      To chyba najszybszy sposób na studiowanie i zdobywanie doświadczenia równolegle. Gorzej jak kierunek, który wybierzemy będzie wymagający i robienie go zaocznie będzie oznaczało sporo wyrzeczeń.

     • tymek
      18 czerwca, 2019 at 4:06 pm

      Wszystko zależy od chęci i systematyczności. Wszystko jest możliwe. 🙂

     • wiczkax
      29 czerwca, 2019 at 1:06 pm

      Wiele zależy właśnie od nas samych. Jak będziemy się starać to na pewno osiągnie się upragniony cel

     • Monty
      21 sierpnia, 2019 at 3:54 pm

      No to jesteś w sporym błędzie bo cały czas pokutuje podejście, że studia zaoczne są gorzej traktowane niż te dzienne. Zaciera się natomiast różnica pomiędzy prywatnymi a publicznymi uczelniami gdzie często poziom jest znacznie niższy niż na tym płatnych.

 • Reply
  Monty
  7 czerwca, 2019 at 7:36 am

  Ja jestem właśnie po maturze i też się waham. Niby fajnie jest studiować dziennie ale czy teraz rynek pracy nie zwraca uwagi przede wszystkim na doświadczenie? Druga sprawa bardzo interesuję się finansami i chciałem coś w tym kierunku studiować. Czy finanse zaoczne mają wgl sens?

  • Reply
   finansowysilacz
   7 czerwca, 2019 at 7:41 am

   Uważam, że finanse zaoczne to jest ciekawa opcja – warunkiem jest to, że będziesz starał się załapać na jakiś staż np. do biura rachunkowego czy innej firmy związanej z finansami. Mieszkasz w dużym mieście?

   • Reply
    Ania DD
    12 czerwca, 2019 at 4:59 am

    O tyle fajnie,że duże miasta oferują dużo szkól prywatnych

    • Reply
     Majasss
     13 czerwca, 2019 at 3:07 pm

     w obecnych czasach nie ma znaczenia czy jesteś z małego czy dużego miasta bo poza nauką stacjonarną lub zaoczną można się podjąć studiowania online.

     • Kasia Nowak
      14 czerwca, 2019 at 10:37 am

      @ewasss:disqus A Ty masz jakieś doświadczenie w studiowaniu online ? Chyba nie każda uczelnia to oferuje..

     • Monty
      26 czerwca, 2019 at 4:43 pm

      Jak już tak bardzo ciśniecie te studia online to wystaczy sobie wklepać w google „studia online” i od razu się vistula pokaże. AGH ma coś jeszcze podobnego. Także nie jest to ultra popularne i raczej nie znajdziesz całej garści informacji o tym jak się tak studiuje 😉

     • sławek
      30 czerwca, 2019 at 7:57 pm

      jest to jakaś inna opcja. Ale fajt zaoczne niewiele będą się różnić .
      @ewasss:disqus AFiB vistula ma fajny kierunek finansów

     • Monty
      21 sierpnia, 2019 at 3:52 pm

      Przy wyborze studiów czyli tak na prawdę określeniu swojej dalszej drogi zawodowej raczej nie podążałbym za innymi opcjami bo można się nieźle przejechać, a czasu nikt nie cofnie. Może jakaś mgr w takim trybie ale to już raczej jako dodatkowy kierunek niż główne wykształcenie

     • Kasia Nowak
      21 sierpnia, 2019 at 7:23 pm

      Nawet jeżeli podejmiemy się kierunku, który nas zupełnie nie zainteresuje to uważam ,że trzeba jak najszybciej z niego pryskać. Szkoda życia na nieciekawe wykłady..

     • tymek
      24 sierpnia, 2019 at 2:10 pm

      bardzo często trafia się tak, że w trakcie studiów okazuję się, że to nie to. Osobiście uważam tak jak Ty. Nie marnować czasu tylko iśc w to co się lubi 😀

   • Reply
    Monty
    16 czerwca, 2019 at 1:15 pm

    Tak, mieszkam w Warszawie więc mam możliwość studiować i zdobywać doświadczenie pracując. Fakt że mogę mieszkać z rodzicami pozwala mi nawet na skorzystanie z darmowych staży w dużych firmach. Tylko to przeświadczenie „dyplom studiów zaocznych to nie dyplom” cały czas mnie dręczy…

  • Reply
   Ania DD
   12 czerwca, 2019 at 4:58 am

   Pewnie ,że mają. Akurat w tej dziedzinie ważnym jest duże doświadczenie i obycie . Czasem są jeszcze kierunki online

   • Reply
    tymek
    13 czerwca, 2019 at 3:04 pm

    studia online? to jak wygladaja egzaminy?

    • Reply
     wiczkax
     13 czerwca, 2019 at 3:26 pm

     No raczej nie ma egzaminów online, tylko normalnie osobiście musisz się wstawić na egzamin 🙂 tylko czy na studia tego typu nie jest czasem zbyt lajtowo ?

     • konwalka0
      13 czerwca, 2019 at 6:17 pm

      @wiczkax skoro są egzaminy to raczej nic lajtowego :p
      @tymek a wiesz jak wygląda potem dyplom?

     • wiczkax
      21 czerwca, 2019 at 5:06 pm

      Hah no zależy jak egzaminy wyglądają u prowadzącego, nie zawsze jest tak strasznie. Poza tym jak ktoś się nauczy to bez problemu zda 🙂

     • tymek
      27 czerwca, 2019 at 10:10 am

      Nie ważne jaki prowadzący, każdy egzmin zależy tylko od nas! 🙂

     • finansowysilacz
      27 czerwca, 2019 at 10:14 am

      dokładnie tak. uczyć się można wszędzie, trzeba tylko chcieć!

     • konwalka0
      2 sierpnia, 2019 at 3:05 pm

      @wiczkax jak wykładowca się uprze, to znajdzie coś, do czego się można przyczepić, nie wiesz? ;p Mam nadzieję, że na kogoś takiego jednak nie trafię. @tymek właśnie niestety niekoniecznie, znam wiele przypadków, gdzie ktoś kuł przez X dni a i tak oblał

     • tymek
      27 czerwca, 2019 at 10:24 am

      myślę, że normalnie. Jak po innych kierunkach i trybach studiów 🙂

     • Ania DD
      29 czerwca, 2019 at 3:17 pm

      zdajesz taki sam egzamin jak na dziennych. Tylko tok nauki był inny,

     • DoradcaOnlineVistula
      18 sierpnia, 2019 at 10:11 am

      Witaj, konwalka0!
      Absolwenci studiów online otrzymają dokładnie taki sam dyplom ukończenia studiów, jak pozostali studenci niestacjonarni. Czy jesteś zainteresowana takim trybem studiowania?
      Pozdrawiam,
      Daria, Doradca Online,
      Akademia Finansów i Biznesu Vistula

     • tymek
      24 sierpnia, 2019 at 2:09 pm

      wg mnie bardzo fajnie, że nie ma żadnych różnic w papierach.

     • Kasia Nowak
      14 czerwca, 2019 at 10:36 am

      Wydaje mi się, że taki sam materiał jest na studiach online jak i np na zaocznych. I tak masz egzaminy sprawdzające wiedzę, więc żadna strata na jakości nauczania.

     • finansowysilacz
      17 czerwca, 2019 at 6:27 am

      Podstawa programowa wszędzie jest taka sama, ale…
      na studiach dziennych omawiane jest 70% zagadnień, na zaocznych 30% a online trudno powiedzieć 🙂
      Generalnie jeśli ktoś chce się uczyć to materiały dostanie. Ale musi mieć wiele zaparcia i samodyscypliny.

     • Kasia Nowak
      17 czerwca, 2019 at 6:29 pm

      Racja, coś w tym jest. Chyba każdy typ studiów, prócz dziennych, wymaga dużo samozaparcia i systematyczności, żeby nie narobić sobie braków.. Dzienne najwygodniejsze, o ile się nie ma potrzeby pracowania 😉

     • konwalka0
      17 czerwca, 2019 at 7:45 pm

      @Kasia każdemu inny tryb będzie bardziej odpowiadał. Niektórzy po prostu chcą mieć więcej czasu dla siebie i dlatego wybierają zaoczne :p

     • finansowysilacz
      18 czerwca, 2019 at 6:14 am

      Studia zaoczne na pewno stanowią bardzo ciekawą alternatywę 🙂

     • finansowysilacz
      18 czerwca, 2019 at 6:14 am

      Potrzeby lub konieczności 🙂

    • Reply
     DoradcaOnlineVistula
     18 sierpnia, 2019 at 10:09 am

     Witaj, Tymek!
     W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Jeśli chodzi o Studia Online podstawowa różnica polega na organizacji toku nauki – 50% czasu spędzasz na uczelni, a 50% w trybie online. Oczywiście wszystkie egzaminy odbywają się stacjonarnie podczas weekendowych zjazdów. Pozdrawiam,
     Daria, Doradca Online,

     Akademia Finansów i Biznesu Vistula

  • Reply
   Majasss
   13 czerwca, 2019 at 3:06 pm

   a myślałeś może o studiach online?

   • Reply
    Monty
    16 czerwca, 2019 at 1:13 pm

    Nie. Ja na studia idę po to żeby się czegoś nauczyć, spotkać się z prowadzącymi i skorzystać z ich wiedzy. Nie zależy mi tylko na papierku, a z tym właśnie kojarzą mi się studia online.

    • Reply
     konwalka0
     17 czerwca, 2019 at 7:44 pm

     @Monty myślisz, że na studiach online nie da się niczego nauczyć?

     • tymek
      18 czerwca, 2019 at 4:05 pm

      @konwalka0:disqus to tak samo jak studia zaoczne. Jeżeli chcesz to opanujesz taki sam program jak Ci z dziennych.
      @Majasss to ciekawe rozwiązanie, dobra alternatywa dla osób które daleko mieszkają badź nie mają za wiele czasu na kształcenie. Uważam, że to przyszłościowe.

     • wiczkax
      21 czerwca, 2019 at 5:07 pm

      Na studiach online chyba trzeba mieć sporo samozaparcia aby uczyć się regularnie i aby w ogóle czegokolwiek się nauczyć 🙂

     • konwalka0
      25 czerwca, 2019 at 9:22 am

      @wiczkax a na innych nie? :p

      @tymek moim zdaniem to dość ciekawe rozwiązanie, ale nie wiem, jak to wygląda później, po skończeniu takich studiów. Ano i nie zasmakujesz prawdziwego, studenckiego życia :p

     • finansowysilacz
      25 czerwca, 2019 at 9:24 am

      Studenckiego życia zasmakować można w każdej chwili tak naprawdę 🙂

     • tymek
      27 czerwca, 2019 at 10:09 am

      zgadzam się, żyć po studencku można tak samo na dziennych jak i zaocznych studiach. 🙂

     • finansowysilacz
      27 czerwca, 2019 at 10:13 am

      wszystko zależy od charakteru 🙂

     • Kasia Nowak
      21 sierpnia, 2019 at 7:22 pm

      Wszystko jest dla ludzi, a studia to najbardziej zapadający w pamięć okres w życiu 😀 Chyba najlepsze imprezy mają wtedy miejsce 😀 Aczkolwiek czasem trzeba przysiąść do książek, no i sesja, tego czasu chyba nikt nie lubi… 😀

     • tymek
      24 sierpnia, 2019 at 2:08 pm

      Niektórzy radzą sobie tak że uczą sie regularnie i mają zdecydowanie łatwiej. Inni raczej od egzmainu do egzmainu xd

     • konwalka0
      28 czerwca, 2019 at 4:34 pm

      @finansowysilacz jak dla mnie na studiach online jest to prawie że niemożliwe. Nawet twarzy się za bardzo nie kojarzy, tyle co na egzaminach.

      @tymek żyć po studencku można nawet nie studiując haha :p

     • Ania DD
      29 czerwca, 2019 at 3:15 pm

      słowo klucz 😀 Chodzi o to jakie kto ma możliwości studiowania. Jeżeli masz dobra prace to szkoda rezygnować

     • doris9
      3 lipca, 2019 at 8:55 am

      @Ania DD gdzie można studiować online? I pewnie wybrane kierunki tylko?

      @konwalka0 sama studiowałam dziennie przez 2 lata. Siedzenie w czwartki do 20 na uczelni to była norma :/

     • DoradcaOnlineVistula
      18 sierpnia, 2019 at 10:13 am

      Witaj, doris9!
      Na naszej uczelni powstała możliwość studiowania w trybie online. Mamy do wyboru kilka kierunków zarówno I stopnia jak i II. Jeśli chodzi o studia I stopnia są to: Zarządzanie, Finanse i Rachunkowość oraz Ekonomia, natomiast II stopnia – Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie.

      Pozdrawiam,
      Daria, Doradca Online,
      Akademia Finansów i Biznesu Vistula

     • wiczkax
      29 czerwca, 2019 at 1:04 pm

      Może i tak, ale studia dziennie są codziennie więc to troszkę inaczej wygląda niż studia zaoczne czy online

     • konwalka0
      2 lipca, 2019 at 9:08 am

      @wiczkax i często i tak siedzisz na uczelni do wieczora.

      @Ania jakbym miała fajną, stałą pracę, do której nie przychodzę ze łzami w oczach to może i też bym nie rezygnowała. Nie ma pewności, że potem się znowu coś dobrego trafi

     • Ania DD
      29 czerwca, 2019 at 3:16 pm

      Trzeba mieć jeszcze więcej czasu niz będąc na zaocznych

     • Monty
      26 czerwca, 2019 at 4:45 pm

      Myślę, że to strata czasu. Poza tym ile nawet na tej Vistuli jest kierunków online? Jeden? A wiesz ile jest mega ciekawych kierunków dziennych czy tam zaocznych? Nie wierze, że nagle wszyscy chcą studiować online xD

     • Ania DD
      29 czerwca, 2019 at 3:13 pm

      Sporo racji masz . Warto przejrzeć całą ofertę

    • Reply
     finansowysilacz
     18 czerwca, 2019 at 6:13 am

     Można się czegoś nauczyć, wszystko zależy od chęci 🙂

  • Reply
   DoradcaOnlineVistula
   18 sierpnia, 2019 at 10:17 am

   Witaj, Monty!
   Finanse i Rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów licencjackich. Wiedza i kompetencje w dziedzinie finansów i rachunkowości dadzą Ci prestiż i otworzą perspektywy pracy w sektorze finansowym. Akademia Finansów i Biznesu Vistula, jako jedna z niewielu w Polsce, ma pełen zakres akredytacji ACCA. Czy jesteś zainteresowany tym kierunkiem?

   Pozdrawiam,

   Daria, Doradca Online,
   Akademia Finansów i Biznesu Vistula

   • Reply
    finansowysilacz
    19 sierpnia, 2019 at 6:23 am

    może wolicie wybrać standardową formę reklamy np. baner? 🙂

Leave a Reply

Captcha loading...