Edukacja

Studia dzienne czy zaoczne?

studia dzienne czy zaoczne

Maturzysta kończąc szkołę średnią staje przed wieloma wyborami. Kierunek studiów, miasto, miejsce zamieszkania to tylko niektóre z nich. Jednak znając odpowiedź na wszystkie te pytania to jeszcze nie koniec dylematów. Finansowy Siłacz zastanowi się co lepsze, studia dzienne czy zaoczne. Pytanie wydaje się dość banalne. Pewnie wiele osób zacznie przekonywać nad wyższością studiów dziennych. Czy w rzeczywistości mieliby rację? Po przeczytaniu tego artykułu na pewno będziecie wiedzieć więcej.

Studia dzienne czy zaoczne – co wybrać?

Lepiej wybrać studia dzienne czy zaoczne? Gdyby ktoś zadał mi takie pytanie nie potrafiłbym jednoznacznie odpowiedzieć. Jak to w często w życiu bywa wszystko zależy od różnych okoliczności. Jeśli ktoś ma stabilną sytuację finansową to na pewno dobrze, aby skupił się na nauce. W takim wypadku studia dzienne będą dobrym rozwiązaniem. Młody człowiek miał też okazję poznać uroki studenckiego życia. Jest to na pewno połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Co jeśli kogoś nie stać na wyjazd z rodzinnego miasta i studia dzienne w obcym mieście? Tutaj dobrym rozwiązaniem są studia zaoczne. Ktoś powie, że studia zaoczne kosztują – często niemało.

Tak to prawda, natomiast zajęcia odbywają się weekendami co pozwala na pracę. Pracując można opłacić czesne a i na pewno jeszcze coś zostanie. Dodatkowo dojazd 2/3 razy w miesiącu na weekend, na uczelnię jest znacznie tańszy od życia w obcym mieście.

Studia dzienne czy zaoczne – za i przeciw

Poza aspektami finansowymi wybór systemu kształcenia ma także pewne wady i zalety. Postaramy się wymienić najważniejsze z nich.

Studia dzienne – zalety

 • większa liczba zajęć dydaktycznych pozwala dowiedzieć i nauczyć się więcej, wyższy poziom,
 • mimo wszystko studia dzienne są bardziej „szanowane”,
 • pozwalają poznać „uroki” studenckiego życia,

Studia dzienne – wady

 • w wielu przypadkach kolidują z pracą zawodową,
 • często wiążą się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania,
 • „rozleniwiają” – skoro studiuję to nie muszę robić nic innego

Studia zaoczne – zalety

 • brak konieczności przeprowadzki do innego miasta,
 • umożliwiają pracę zawodową,
 • mniejsza liczba pokus

Studia zaoczne – wady

 • niestety są płatne
 • mniej prestiżowe
 • mniejsza zajęć dydaktycznych, często niższy poziom

Studia dzienne czy zaoczne – propozycja Finansowego Siłacza

Co na ten temat sądzi Finansowy Siłacz? Jak zwykle będziemy zwolennikami zdroworozsądkowego kompromisu. Uważamy, że warto „zrobić” licencjat w systemie dziennym a magisterkę zaocznie. Podstawy zdobyte na studiach pierwszego stopnia umożliwią podjęcie pracę w zawodzie. Pozwoli to uzyskać 2 lata bezcennego doświadczenia zawodowego.

Studia dzienne czy zaoczne – podsumowanie

Wybór systemu edukacji jest bardzo trudny i zależy od wielu czynników zewnętrznych, takich jak chociażby sytuacja finansowa. Warto pamiętać, że studia zaoczne to nie obowiązek a przywilej, który w konkretnych sytuacjach wymiernie pomaga. Oczywiście takie studia wymagają dużego nakładu pracy i samodyscypliny, ale dzięki temu nie musimy się przeprowadzać i możemy zdobyć doświadczenie zawodowe.

Mamy nadzieję, że spodobał Wam się tekst. Być może pomogliśmy komuś podjąć trudną decyzję w wyborze formy kształcenia. Tym samym na ten moment kończymy cykl artykułów skierowanych do przyszłych studentów. Jeśli przegapiłeś to zapraszamy Cię do zapoznania się z:

You Might Also Like

Show Buttons
Hide Buttons