Gospodarka

Szlachetna Paczka

szlachetna paczka

Każdy z Was z pewnością chociaż raz słyszał o Szlachetnej Paczce. W mediach pojawia się wiele informacji na jej temat oraz historii ludzi, którym odmieniła życie. Finansowy Siłacz w dzisiejszym artykule przybliży działanie Szlachetnej Paczki oraz podpowie, w jaki sposób można pomagać innym.

Na początek kilka słów o samym projekcje. Szlachetna Paczka pomaga już od 2001 roku. Jest obecnie najbardziej znaną akcją społeczną w Polsce. Łączy bogatych i biednych. Uczy, w jaki sposób można mądrze pomagać innym. Daje ogromne możliwości potrzebującym, pomagającym i wolontariuszom. Szlachetna Paczka nie zajmuje się jednak robieniem paczek. Jej idea skupia się na współpracy z darczyńcami i wolontariuszami. To oni odgrywają tutaj kluczową rolę. Oni pomagają potrzebującym. Zadaniem wolontariuszy jest znalezienie rodziny, która potrzebuje wsparcia i rozpoczęcie z nią współpracy. Ta współpraca polega na zbadaniu potrzeb oraz na towarzyszeniu, tym samym wspieraniu rodzin, które chcą wyjść ze swojej trudnej sytuacji. Darczyńcy wiedząc czego potrzebuje dana rodzina, przygotowują dedykowaną pomoc. Szlachetna Paczka to jedynie rozwiązanie systemowe, które umożliwia pomoc.

Komu i w jaki sposób pomaga Szlachetna Paczka?

Do akcji włączane są rodziny, które z przyczyn od siebie niezależnych znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Szlachetna Paczka pomaga ludziom, którzy rzeczywiście tego potrzebują. Nie proszą o pomoc, nie krzyczą, nie żądają. Szlachetna Paczka dociera do prawdziwej biedy. Żadna z rodzin nie może zgłosić się do akcji sama. Aby otrzymać pomoc, ktoś musi ją do Szlachetnej Paczki zgłosić. Jest to mądra pomoc, czyli taka, która nie demoralizuje, a daje szanse na zmianę. Do Szlachetnej Paczki trafiają te rodziny, które pomoc wykorzystają do tego, aby stać się samodzielne. To nie jest podarowanie komuś czegoś w prezencie. To możliwość odzyskania równowagi finansowej oraz szansa na nowe życie. W związku z tym, aby trafić do Szlachetnej Paczki, wolontariusze muszą poznać historię konkretnej rodziny m.in. jej zasoby, aby wiedzieć, co można wesprzeć oraz przyczyny trudnej sytuacji.

To nie jest anonimowa pomoc. Wolontariusze naprawdę rozmawiają z ludźmi i poznają ich życie. Brany pod uwagę jest również dochód przypadający na jednego członka rodziny. Najważniejsze jest jednak to, czy rodzina podejmuje jakieś kroki, aby zmienić swoją sytuację. Jeżeli nie, Szlachetna Paczka nie będzie mogła pomóc. Tak jak już pisaliśmy, to społeczny projekt mądrej, odpowiedzialnej pomocy. Szlachetna Paczka nie rozdaje prezentów, daje możliwości. Daje wędkę, a nie rybę. Dodatkowo rodziny, które są włączone do akcji muszą należeć do jednej z poniższych kategorii:

 1. Dziecko chore z niepełnosprawnością – wysokie koszty leczenia i rehabilitacji, stała opieka rodzica, który musi zrezygnować z pracy zawodowej.    
 2. Choroba lub niepełnosprawność w rodzinie – znacząco wpływa na obniżenie standardów życia całej rodziny, wysokie koszty leczenia, rehabilitacji.
 3. Rodzina wielodzietna – to taka, w której wychowuje się troje i więcej dzieci. Pomoc potrzebna jest wtedy, gdy rodzina pomimo starań nie jest w stanie zapewnić odpowiednich warunków. Brane pod uwagę jest oczywiście świadczenie 500+.
 4. Starość i osamotnienie – do projektu włączane są osoby w podeszłym wieku, które nie mogą liczyć na pomoc ze strony rodziny lub nie mają już nikogo bliskiego.     
 5. Nieszczęście, zdarzenie losowe – powódź, pożar, wypadek, śmierć jednego z członków rodziny to czynniki, które potrafią zmienić sytuację każdej rodziny.
 6. Samodzielny rodzic – osoba będąca w trudnej sytuacji materialnej, która wychowuje jedno lub więcej dzieci. Bardzo często pojawiają się również problemy mieszkaniowe i traumatyczne doświadczenia związane z rozstaniem z partnerem.
 7. Start w samodzielność – osoby, które rozpoczynają samodzielne życie m.in. absolwentki Domu Samotnej Matki, Domów Dziecka oraz młodzi ludzie, którzy chcą się uczyć, a nie mogą liczyć na finansowe wsparcie najbliższych. 
 8. Inne – jeżeli przyczyny problemów nie wynikają z powyższych, ale wolontariusze uznają, że pomoc będzie niezbędnym impulsem do zmian. Może to być spowodowane brakiem odpowiednich kwalifikacji zawodowych i tym samym problemów ze znalezieniem pracy oraz trudnej sytuacji na rynku pracy.

Jak można zgłosić rodzinę do Szlachetnej Paczki?  

Przypominamy, że rodzina nie może zgłosić się sama. Rodzinę do Szlachetnej Paczki może zgłosić instytucja pomocowa lub inna osoba. Wystarczy pobrać formularz zgody wstępnej ze strony, spotkać się z rodziną i opowiedzieć jej o projekcie. Jeżeli będzie zainteresowana, należy poprosić jej przedstawiciela o podpisanie tej zgody i zrobienie kserokopii dokumentu. Następnie oryginał wysłać na adres Stowarzyszenia Wiosna (ul. Berka Joselewicza 21, 31-031 Kraków). Ostatnim krokiem będzie wypełnienie formularza zgłoszenia rodziny na stronie. Formularz do pobrania.

Po wykonaniu powyższych kroków wolontariusze spotykają się z wybraną rodziną. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że będzie ona zakwalifikowana do projektu Szlachetnej Paczki. Pamiętajmy o kryteriach, o których pisaliśmy powyżej.

Do kiedy wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z rodzinami ?  

Wolontariusze odwiedzają rodziny praktycznie do ostatniej jeszcze chwili przed Finałem Szlachetnej Paczki. Do tego czasu rodziny pojawiają się w internetowej bazie rodzin Szlachetnej Paczki . Pamiętajmy jednak, że wolontariusze pracują przez cały rok, angażując się w różne działania m.in. na rzecz potrzebujących rodzin.

Kiedy będzie można wybrać rodzinę i przygotować dla niej Szlachetną Paczkę?

W listopadzie rodziny pojawiają się w internetowej bazie, wtedy można wybrać rodzinę, której chce się pomóc. Finał Szlachetnej Paczki, czyli tzw. weekend cudów jest w grudniu. Wtedy darczyńcy dostarczają paczki do magazynów, by następnie zostały przekazane potrzebującym.

Jak mogę zaangażować się w Szlachetną Paczkę?

W Szlachetną Paczkę możesz zaangażować się na kilka sposób. Oprócz przygotowania paczki możesz również pomóc inaczej, wystarczy tylko chcieć.

 • Wpłata na Paczkę – jednorazowa lub regularna wpłata pieniędzy: tu możesz wpłacić pieniądze.
 • Indeks dla dziecka w Akademii Przyszłości – sam wybierasz dziecko, któremu pomagasz w zdobyciu wykształcenia:Akademia Przyszłości
 • Zbiórki na Facebooku – z okazji Twoich imienin lub urodzin, okazja nie jest tutaj najważniejsza, liczy się cel! Zachęć swoich znajomych do zbiórki pieniędzy: Zbiórki
 • Ślub Pełen Miłości – w tym ważnym dla siebie dniu możesz zorganizować zbiórkę pieniędzy dla rodzin ze Szlachetnej Paczki lub dzieci z Akademii Przyszłości, aby odmienić ich historie: Ślub pełen miłości
 • 1% podatku – co roku, kiedy przygotowujesz swoje rozliczenie podatkowe możesz pomóc. Wystarczy, że przekażesz swój 1% Stowarzyszeniu Wiosna. Wpisz w swojej deklaracji PIT nr KRS 00 00 05 09 05. Możesz też skorzystać z programu do rozliczeń e-pity: 1 procent
 • Wolontariat – Szlachetna Paczka to przede wszystkim ludzie, którzy chcą pomagać. Zostań jednym z 12 tysięcy wolontariuszy i stań się lokalnym herosem: Wolontariat
 • Inwestor Społeczny – poprzez darowiznę 5000 zł wspiera działania Wolontariuszy, przez co mogą jeszcze skuteczniej realizować swoją misję: docierają do nowych rodzin, są przygotowani do działania poprzez szkolenia, korzystają ze specjalnie projektowanych i rozwijanych systemów IT, działają przez cały rok. Inwestor uzyskuje dostęp do zestawu korzyści wynikających ze współpracy z PACZKĄ i AKADEMIĄ: Inwestor
 • Sztuka Teraz – to ukłon w stronę miłośników sztuki i piękna. Tak, oni też mogą pomagać! To proste! Licytujesz dzieło, wspierasz artystę oraz potrzebujące rodziny: Sztuka teraz

W ramach Szlachetnej Paczki realizowane są również tzw. Paczki Plus. Co to takiego?   

To projekty, które mają na celu wsparcie w konkretnych 4 obszarach.

Projekt Paczka Seniorów – czyli praca z osobami 60+. Wolontariusz pomaga nawiązać relacje z osobami w podobnym wieku. Sprawia, że seniorom nie doskwiera samotność. Mają z kim porozmawiać i spędzić czas. Bardzo często już sama rozmowa z wolontariuszem jest dla takiej osoby bardzo ważna. To projekt, dzięki któremu seniorzy nie są osamotnieni.

Paczka Prawników – to pomoc prawna dla potrzebujących rodzin. W akcję są zaangażowani prawnicy, którzy udzielają porad za darmo. Dla nich możliwość rozwiązania problemów konkretnej rodziny jest wystarczającą zapłatą.

Paczka Biznesu – projekt, który ma na celu edukowanie Polaków, aby potrafili zarabiać więcej. Wolontariusze jeżdżą po całym kraju i uczą ludzi, w jaki sposób zarabiać i być zaradnymi. Szlachetna Paczka to przecież przede wszystkim praca na mentalności. Ta pomoc to ma być trwała zmiana. Oni pomagają, żeby ludzie potrafili poradzić sobie sami.

Paczka Lekarzy – to pomoc lekarzy – wolontariuszy. Problemy zdrowotne to jeden z powodów biedy. Kosztowne leczenie, konsultacje medyczne, kolejki do specjalistów to tylko kilka przeszkód na jakie natrafiają potrzebujący. Wolontariusze docierają do pacjenta o wiele szybciej. Szlachetna Paczka poszukuje zatem współczesnych Judymów, którzy zmienią świat.     

Pamiętaj, że pomaganie to nie zawsze przekazywanie komuś pieniędzy. Pomaganie to zwrócenie uwagi na potrzeby drugiego człowieka, to rozmowa. Szlachetna Paczka uczy, w jaki sposób pomagać mądrze. Jak wspierać rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji. Nie jest to pomoc jednorazowa. To szansa na wyjście z biedy poprzez zmianę, która zachodzi w ludziach. Te osoby potrzebują konkretnej pomocy, konkretnej porady, którą nasi wolontariusze im dostarczają. Zapamiętaj, że nie musisz być bogaczem, żeby pomagać.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...