Edukacja

Twoja wartość netto, czyli ile wart jest człowiek?

wartość netto

Żyjemy w czasach, kiedy większość rzeczy przeliczanych jest na pieniądze. Można się z tym nie zgadzać, ale tak jest i prawdopodobnie w najbliższym czasie to się nie zmieni. Zarobki rodziców w znacznym stopniu warunkują perspektywy rozwoju dzieci i jego przyszłą pozycję społeczną. Tym razem zastanowimy się, ile wynosi twoja wartość netto , czyli ile wart jest człowiek.

Po co liczyć wartość netto?

Twoja wartość netto informuje o tym jaki majątek posiadasz – liczy się ją po to, aby przekonać się o swojej sytuacji finansowej. Oczywiście jednorazowe wyliczenie tego wskaźnika wiele Ci nie pokaże, najlepiej jest obliczać wartość netto cyklicznie, wtedy łatwo się przekonasz, czy dobrze, czy źle gospodarujesz swoim majątkiem. Co do zasady wartość netto z roku na rok powinna rosnąć.

Co decyduje o wartości netto?

Czy na wartość netto mają wpływ wyłącznie posiadane pieniądze? To jest jeden z powszechnych mitów. O wartości netto decyduje cały szereg czynników i nie są to wyłącznie pieniądze.

Dochody – zarobki

Trzeba zacząć od dochodów. Generalnie im więcej zarabiasz tym lepiej. Masz możliwość życia na wyższym poziomie, możesz więcej oszczędzać i masz wyższą zdolność kredytową. Jednak dochody tylko pośrednio wpływają na wartość netto.

Zobowiązania

Kluczowa kwestia – ile masz zobowiązań. Łączne zobowiązanie z tytułu kredytów i pożyczek będzie pomniejszać Twoją wartość netto. Oczywiście nikt nie powiedział, że kredyty są złe.

Oszczędności

Czyli to, ile pieniędzy masz na rachunku, lokatach i w funduszach. Generalnie, im posiadasz więcej oszczędności tym żyjesz spokojniej i jesteś bardziej niezależny.

Aktywa

Musisz oszacować wartość mieszkania, samochodu i innych materialnych składników Twojego majątku. Ważne jest, aby była to wycena realna do otrzymania w przypadku sprzedaży. Możesz sprawdzić na OLX ceny porównywalnych do Twoich przedmiotów.

Wydatki

Wydatki mają pośredni, ale bardzo duży wpływ na wartość netto. Im więcej wydajesz tym mniej oszczędzasz, czyli Twoja wartość netto nie wzrasta. W skrajnym przypadku wysokie wydatki mogą doprowadzić do sytuacji, w której chęć zaspokojenia potrzeb będzie wymagała pozyskania dodatkowych środków np. poprzez wyprzedaż majątku.

Jak obliczyć wartość netto?

Do tego, aby obliczyć swoją wartość netto potrzeba znać wartość wszystkich zobowiązań, sumę oszczędności i wartość posiadanych aktywów (tak wiemy, że oszczędności to także aktywa). Najpierw trzeba dodać do siebie aktywa oraz oszczędności, a następnie odjąć zobowiązania. Wartość, którą otrzymacie stanowi Waszą wartość netto. Najtrudniejsze w tych obliczeniach jest oszacowanie wartości aktywów – dlatego dla uproszczenia można skupić się na nieruchomościach i samochodach. Sprzęty gospodarstwa domowego i meble można potraktować jako minimalnie podnoszące wartość nieruchomości.

Co oznacza ujemna wartość netto?

Taka sytuacja może być już niepokojąca. Poziom zadłużenia przekracza wartość majątku. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku zaciągnięcia kredytu na zakup nieruchomości i następnie utratę wartości, posiadania kredytu w rachunku bieżącym i wydaniu pieniędzy np. na wakacje, czy imprezy albo zaciągnięcia kredytu walutowego. Ujemna wartość netto powinna być sygnałem ostrzegawczym, że trzeba zmienić coś w zarządzaniu swoim budżetem. Najgorsza jest sytuacja, w której z roku na rok minus rośnie…

Wartość netto, a poziom życia

Im wyższa wartość netto tym wyższy poziom życia? Co ciekawe niekoniecznie musi to iść w parze. Co wpływa na poziom życia? Przede wszystkim ilość konsumowanych dóbr – czyli można powiedzieć, że na poziom życia wpływają przede wszystkim miesięczne zarobki i ilość wydawanych pieniędzy. Teoretycznie kasjer z supermarketu, który dostał w spadku 2 pokojowe mieszkanie w centrum Warszawy będzie miał bardzo wysoki majątek. Jego wartość netto pewnie przekroczy 500 000 zł. Czy będzie on żył na wysokim poziomie? Raczej nie, miesięczne dochody pozwolą mu na opłacenie czynszu i skromne życie. Oczywiście jego atutem jest to, że nie ma zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego. W drugą stronę – młody programista, kawaler przed 30 rokiem życia, zarabia 15 000 zł netto. Mieszka w wynajętym mieszkaniu – bo często się przeprowadza za lepszą pracą. Nie posiada samochodu – bo korzysta z długoterminowego najmu i płaci miesięczną ratę. Jego wartość netto to +/- zgromadzone oszczędności. Jako, że jest młody to je na mieście i często podróżuje. Chce cieszyć się życiem, dlatego oszczędności nie ma zbyt wiele. Jego wartość netto jest niewiele większa od zera. Czy poziom życia tych 2 osób jest taki sam? Pół miliona złotych w wartości netto, ale poziom życia skrajnie odmienny…

Jak często analizować swoją wartość?

Wiadomo, że nikt nie ma czasu, ani ochoty na analizowanie swojego majątku w cyklach miesięcznych. Rozsądnym rozwiązaniem jest podsumowanie swoich aktywów i pasywów w cyklach rocznych. Dobrze jest wtedy zsumować przynajmniej oszczędności i zestawić je ze stanem kredytu. Jeśli każdego roku wasz majątek rośnie to nie macie się czego obawiać. Dlaczego nie każemy Wam analizować całego majątku tylko te wybrane pozycje? Niektóre cenne składniki majątku często zmieniają swoją wartość – pierwsze co przychodzi do głowy to nieruchomości… Mając mieszkanie czy dom nie trzeba specjalnie martwić się zmianą cen na rynku nieruchomości – nie macie przecież na to wpływu. Jeśli spłaciliście raty kredytu, dołożyliście kilka tysięcy oszczędności, a wartość mieszkania spadła to oczywiście Wasza wartość netto będzie mniejsza, ale co do zasady nie ma się co tym przejmować – chyba, że macie 10 mieszkań.

Podsumowanie

Pieniądze są nieodłącznym elementem naszego życia. Musimy je zarabiać, aby móc pokryć swoje codzienne wydatki. Czym innym jest jednak miesięczny dochód i regulowanie swoich zobowiązań, a majątek. Poznanie wartości netto pozwala spojrzeć inaczej na te kwestie. Twoja wartość netto nie pokazuje ani miesięcznych dochodów, ani poziomu życia. Trzeba też pamiętać, że im ktoś dłużej żyje tym jego wartość, co do zasady będzie wyższa – ma więcej czasu na gromadzenie majątku.

Czy trzeba do tego wskaźnika przywiązywać dużą wagę? Wiadomo, że zawsze lepiej mieć więcej niż mniej. Fajnie też, jeśli z roku na rok Twój majątek rośnie – oznacza to, że regularnie zarabiasz, spłacasz swoje zobowiązania i rozsądnie inwestujesz pieniądze.

Mówiąc o wartości netto trzeba mieć świadomość, że jej kształtowanie się w przyszłości jest zależne między innymi od poziomu zarobków. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...