Rynek pracy

B2B czy umowa o pracę?

Umowa B2B czy umowa o pracę

W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad dwiema podstawowymi formami zatrudnienia w naszym kraju, a mianowicie umowa b2b (business-to-business) czy umowa o pracę. Większość Polaków jest zatrudniona poprzez umowę o pracę. Bardzo często można spotkać się z formą b2b, jak i również umowami śmieciowymi, które powoli są wycofywane przez rząd. Porównamy koszty pracodawcy oraz sprawdzimy w oparciu o jaką formę zatrudnienia lepiej świadczyć usługę pracy. Tak więc: umowa b2b czy umowa o pracę?  Sprawdźmy.

Umowa o pracę

Najpopularniejsza forma zatrudnienia w Polsce. To teoretycznie najbezpieczniejsza forma zatrudnienia jaką oferuje polskie państwo. Nad bezpieczeństwem zgodności z prawem tej formy zatrudnienia czuwa Kodeks Pracy (->tutaj). Znajdziemy w nim  wszystkie aspekty zatrudnienia jakich musi przestrzegać pracodawca jak i zatrudniony. Kodeks pracy zawiera regulamin wynagradzania ,wydawania świadectw pracy, zatrudnień i zwolnień. Zawiera także regulacje prawne odnośnie czasu pracy oraz urlopów czy świadczeń pracowniczych. Wszystkie przepisy sprawiają, że ta forma pracy jest najczęściej zawierana w naszym kraju, jeśli chodzi o zatrudnienie.

Umowa o pracę to przywileje, ale i obowiązki z tym związane. Na umowie o pracę pracodawca jest zobowiązany do płacenia obowiązkowych ubezpieczeń oraz należności. Do nich należy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz zaliczka na PIT. W dalszej części artykułu policzymy na przykładzie poszczególne koszty tej formy zatrudnienia.

Na umowie o pracę pracownikowi przysługuje płatny urlop w wymiarze 20 lub 26 dni. Pracownik podczas choroby nie traci całego wynagrodzenia jakie przysługiwałoby mu za wymiar pracy. Dodatkowo pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem z dnia na dzień. Zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma jasno ustalony okres wypowiedzenia.

Jeśli dochód  pracownika wynosi powyżej 85528 zł rocznie to wpada w drugi próg podatkowy. Oznacza to, że kwota poniżej jest opodatkowana na 18%, natomiast wszystko powyżej już na 32%.

Umowa B2B

To nic innego jak samozatrudnienie lub inaczej działalność gospodarcza. W tej formie nie chroni pracownika kodeks pracy a Kodeks Cywilny i nie jest to ochrona jaką posiada pracownik na umowie o pracę. Należy pamiętać, że samozatrudnienie to nie jest inna forma zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę (->tutaj).

Samozatrudniony najczęściej wystawia swojemu zleceniodawcy fakturę VAT na kwotę netto plus VAT, z której następnie musi odprowadzić obowiązkowe składki, tzn. podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne i chorobowe oraz fundusz pracy. Mały ZUS od 2019 roku zmienia całkowicie swoje oblicze. O tym, kto może skorzystać z małego ZUS-u można znaleźć informacje na oficjalnej stronie ZUS pod tym linkiem. Natomiast pełna składka ZUS wynosi około 974,65 zł. Należy również pamiętać o kosztach obsługi księgowej, jeśli sami nie potrafimy tego zrobić. Cena za takie usługi to około 150 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o podatek dochodowy to mamy do wyboru 2 opcje. Pierwsza opcja to klasyczny podatek z progami jak przy umowie o pracę, a druga to podatek liniowy w wysokości 19% od całej zarobionej kwoty.

Taka forma zatrudnienia nie zakłada płatnych urlopów oraz zasiłków chorobowych. To ma swoje minusy, ponieważ wyjazd na wakacje teoretycznie wydaje się droższy, ponieważ samozatrudniony nie otrzymuje wynagrodzenia jak na umowie o pracę za ten czas. Podobnie jest podczas choroby. Samozatrudniony nie pracując nie zarabia.

Umowa B2B czy umowa o pracę?

Do naszego małego testu przyjmiemy przeciętne planowane wynagrodzenie brutto w Polsce na 2019, czyli 4765  zł brutto. Policzymy ile taki pracownik dostaje do ręki, oraz ile kosztuje pracodawcę, a następnie porównamy te koszty oraz kwotę pozostałą przy samozatrudnieniu.

Umowa o pracę

Posłużymy się tutaj kalkulatorem dostępnym na stronie kalkulatory.nf.pl.

Z pensji brutto 4765 zł należy odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia oraz podatki łącznie 1 378,33 zł. Z tak skonstruowanej umowy pracownik otrzymuje miesięcznie na konto 3386,67 zł. Czyli około 71% wypracowanej kwoty. Dużo jak za komfort, który daje umowa o pracę. Niestety to nie są wszystkie koszty pracy. Pozostają również koszty pracy po stronie pracodawcy. I tak pracodawca płaci łącznie 988,26 zł na niezbędne świadczenia, m.in. ZUS, chorobowe czy świadczenia zakładowe.

Podsumowując zatrudnienie pracownika na umowie o pracę w kwocie średniej krajowej kosztuje pracodawcę 5753,26 zł. Z kwoty tej pracownik otrzymuje tylko 3386,67 zł, czyli 59%.

Kalkulator B2B

Do obliczeń posłużymy się kalkulatorem dostępnym na stronie kalkulatory.nf.pl (kalkulator B2B).

Zgodnie z naszymi założeniami koszty pracodawcy to 5753 zł i taką też kwotę przyjmiemy w formie B2B, aby koszty pracodawcy się nie zmieniły. Pomijamy VAT, ponieważ w naszym przykładzie jest przezroczysty. Choć nie możemy zapominać, że na umowie b2b istnieje możliwość odliczania sobie paliwa czy innych kosztów, które zmniejszą nasz podatek dochodowy oraz wpływają na VAT, ale o tym w innym artykule napiszemy. Również należy pamiętać, że do naszego przykładu podaliśmy składki ZUS w ich minimalnym obowiązkowym wymiarze, czego konsekwencją będzie niższa emerytura.

ZUS

Przy ZUS-ie należy opłacić łącznie 1668,63 zł. Dla samozatrudnionego zostaje 4084,37 zł. Wliczając urlop wychodzi, że pracownik zarobi średnio 3744 zł.

Umowa B2B czy umowa o pracę?

Korzyści z umowy o pracę są bardzo duże, ponieważ daje ona pewnego rodzaju stabilizację oraz zabezpieczenie, a pracodawca często daje różne benefity, np. w postaci karty multisport czy prywatnej opieki zdrowotnej. Natomiast samozatrudnienie to forma, przy której zarobimy więcej, ale należy się pogodzić z pewnymi aspektami tej formy. W przypadku średniej krajowej jest to tak naprawdę niewielka różnica finansowa, ale przy wyższych kwotach różnica jest znacząca.

 PlusyMinusy
Umowa o pracę-stabilizacja
-płatne urlopy
-płatne chorobowe
-benefity
-niższa pensja
-8h dzień pracy
-40h tydzień pracy
B2B-wyższa pensja
-swoboda
-elastyczny czas pracy
-niepłatne urlopy
-niepłatne chorobowe
-brak ochrony pracownika

Podsumowanie

Jak zauważyłeś przedstawiliśmy i porównaliśmy tylko 2 formy zatrudnienia, a co z umową o dzieło i innymi umowami? Skupiliśmy się na dwóch najpopularniejszych i z nich wyciągamy wnioski, ponieważ przeważająca liczba ludzi świadczy pracę poprzez te dwie formy zatrudnienia. Umowa B2B czy UOP? Jeśli patrzymy tylko na aspekt finansowy to B2B, a jeśli nie to już sami musimy wybrać co będzie dla nas lepsze.

Bez względu na to, czy wybierzesz B2B, czy umowę o pracę będziesz musiał walczyć o swoje wynagrodzenie.

O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, koniecznie przeczytaj, ile to kosztuje?

Co na ten temat sądzi branża HR?

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułami:

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o dwóch popularnych formach zatrudnienia: umowaw B2B czy umowa o pracę?. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Ile Państwo zabiera podatków z naszych ciężko zarobionych pieniędzy?

You Might Also Like

Show Buttons
Hide Buttons