Rynek pracy

Umowa B2B czy umowa o pracę?

Umowa B2B czy umowa o pracę

W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad dwiema podstawowymi formami zatrudnienia w naszym kraju, a mianowicie umowa b2b (business-to-business) czy umowa o pracę. Większość Polaków jest zatrudniona poprzez umowę o pracę. Bardzo często można spotkać się z formą b2b, jak i również umowami śmieciowymi, które powoli są wycofywane przez rząd. Porównamy koszty pracodawcy oraz sprawdzimy w oparciu o jaką formę zatrudnienia lepiej świadczyć usługę pracy. Tak więc: umowa b2b czy umowa o pracę?  Sprawdźmy.

[Aktualizacja WRZESIEŃ 2020]

Umowa b2b co należy wiedzieć?

Dzisiejszy artykuł będzie zawierał najważniejsze informacje dotyczące umowy b2b. Oczywiście poruszone zostaną także wątki związane z umową o pracę, ale wynika to z tego, że przedstawienie najważniejszych aspektów dotyczących jednej formy zatrudnienia musi zawierać elementy porównawcze. Dlatego opisana zostanie zarówno umowa o pracę jak i umowa b2b. Po lekturze będziecie znać większość zawiłości związanych z obiema formami zatrudnienia. Poznacie wady i zalety każdej z umów a także prawa i obowiązki związane z zatrudnieniem na takiej umowie.

Umowa o pracę

Najpopularniejsza forma zatrudnienia w Polsce. To teoretycznie najbezpieczniejsza forma zatrudnienia jaką oferuje polskie państwo. Nad bezpieczeństwem zgodności z prawem tej formy zatrudnienia czuwa Kodeks Pracy (->tutaj). Znajdziemy w nim  wszystkie aspekty zatrudnienia jakich musi przestrzegać pracodawca jak i zatrudniony. Kodeks pracy zawiera regulamin wynagradzania, wydawania świadectw pracy, zatrudnień i zwolnień. Zawiera także regulacje prawne odnośnie czasu pracy oraz urlopów czy świadczeń pracowniczych. Wszystkie przepisy sprawiają, że ta forma pracy jest najczęściej zawierana w naszym kraju, jeśli chodzi o zatrudnienie.

Umowa o pracę wady i zalety

Umowa o pracę to przywileje, ale i obowiązki z tym związane. Na umowie o pracę pracodawca jest zobowiązany do płacenia obowiązkowych ubezpieczeń oraz należności. Do nich należy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz zaliczka na PIT. W dalszej części artykułu policzymy na przykładzie poszczególne koszty tej formy zatrudnienia.

Na umowie o pracę pracownikowi przysługuje płatny urlop w wymiarze 20 lub 26 dni. Pracownik podczas choroby nie traci całego wynagrodzenia jakie przysługiwałoby mu za wymiar pracy. Dodatkowo pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem z dnia na dzień. Zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma jasno ustalony okres wypowiedzenia.

Jeśli dochód  pracownika wynosi powyżej 85 528 zł rocznie to wpada w drugi próg podatkowy. Oznacza to, że kwota poniżej jest opodatkowana na 18%, natomiast wszystko powyżej już na 32%.

Prawie wszystkie powyższe zagadnienia można traktować jako zalety umowy o pracę. Płatny urlop, jasne zasady i reguły dają spokój i stabilizację. Jednak czy dla każdego te aspekty będą tak ważne? Wiele zależy od branży, wykonywanego zawodu a także pozycji na rynku. Generalnie im mocniej jesteś przekonany o własnych umiejętnościach i szansie znalezienia pracy z dnia na dzień to zalety umowy o pracę tracą na znaczeniu. Istotny tutaj jest także wiek pracownika – im człowiek starszy tym stabilizacja staje się dla niego ważniejsza. Co więc wybrać? B2B czy umowa o pracę? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ale o tym w kolejnej części tekstu.

Umowa B2B

To nic innego jak samozatrudnienie lub inaczej własna działalność gospodarcza. W tej formie nie chroni pracownika kodeks pracy a Kodeks Cywilny i nie jest to ochrona jaką posiada pracownik na umowie o pracę. Należy pamiętać, że samozatrudnienie to nie jest inna forma zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę (->tutaj).

Samozatrudniony najczęściej wystawia swojemu zleceniodawcy fakturę VAT na kwotę netto plus VAT, z której następnie musi odprowadzić obowiązkowe składki, tzn. podatek dochodowy, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenia społeczne i chorobowe oraz fundusz pracy. Mały ZUS od 2019 roku zmienia całkowicie swoje oblicze. O tym, kto może skorzystać z małego ZUS-u można znaleźć informacje na oficjalnej stronie ZUS pod tym linkiem. Natomiast pełna składka ZUS wynosi około 974,65 zł. Należy również pamiętać o kosztach obsługi księgowej, jeśli sami nie potrafimy tego zrobić. Cena za takie usługi to około 150 zł miesięcznie. Jeśli chodzi o podatek dochodowy to mamy do wyboru 2 opcje. Pierwsza opcja to klasyczny podatek z progami jak przy umowie o pracę, a druga to podatek liniowy w wysokości 19% od całej zarobionej kwoty.

Umowa B2B wady i zalety

Umowa b2b nie zakłada płatnych urlopów oraz zasiłków chorobowych (zasiłek chorobowy oczywiście występuje, ale od najniższego wynagrodzenia, dlatego pracownik w sytuacji L4 traci znaczącą część swoich dochodów). To ma swoje minusy, ponieważ wyjazd na wakacje teoretycznie wydaje się droższy, ponieważ samozatrudniony nie otrzymuje wynagrodzenia jak na umowie o pracę za ten czas. Podobnie jest podczas choroby. Samozatrudniony nie pracując nie zarabia i otrzymuje L4 od najniższego wynagrodzenia. Wróćmy jeszcze do urlopów. Pracownicy z najsilniejszą pozycją negocjacyjną na rynku mogą wynegocjować sobie płatne urlopy – przynajmniej w wymiarze 2 tygodni. Taka sytuacja dotyczy jednak mniejszej części pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę B2B. Z kolei wielką zaletą umowy b2b będzie możliwość pracy dla kilku podmiotów a także „wrzucanie” w koszty działalności takich rzeczy jak paliwo, laptop, samochód czy telefon.

Umowa B2B czy umowa o pracę?

Która z form zatrudnienia opłaca się najbardziej? Gdybyśmy zakończyli artykuł na tym co napisaliśmy dotychczas to pewnie większość z Was wybrałaby umowę o pracę. Płatny urlop, spokój i stabilizacja przemawiają za umową o pracę. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i umowa b2b daje szansę znacznie wyższych zarobków.

Do naszego małego testu przyjmiemy przeciętne planowane wynagrodzenie brutto w Polsce na 2019, czyli 4765  zł brutto. Policzymy ile taki pracownik dostaje do ręki, oraz ile kosztuje pracodawcę, a następnie porównamy te koszty oraz kwotę pozostałą przy samozatrudnieniu.

Umowa o pracę

Posłużymy się tutaj kalkulatorem dostępnym na stronie kalkulatory.nf.pl.

Z pensji brutto 4765 zł należy odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia oraz podatki łącznie 1 378,33 zł. Z tak skonstruowanej umowy pracownik otrzymuje miesięcznie na konto 3 386,67 zł. Czyli około 71% wypracowanej kwoty. Dużo jak za komfort, który daje umowa o pracę. Niestety to nie są wszystkie koszty pracy. Pozostają również koszty pracy po stronie pracodawcy. I tak pracodawca płaci łącznie 988,26 zł na niezbędne świadczenia, m.in. ZUS, chorobowe czy świadczenia zakładowe.

Podsumowując zatrudnienie pracownika na umowie o pracę w kwocie średniej krajowej kosztuje pracodawcę 5 753,26 zł. Z kwoty tej pracownik otrzymuje tylko 3 386,67 zł, czyli 59%.

Kalkulator B2B – kontrakt B2B

Do obliczeń wynagrodzenia w oparciu o umowę b2b posłużymy się kalkulatorem dostępnym na stronie kalkulatory.nf.pl (kalkulator B2B).

Zgodnie z naszymi założeniami koszty pracodawcy to 5 753 zł i taką też kwotę przyjmiemy w formie B2B, aby koszty pracodawcy się nie zmieniły (oczywiście pracodawca nie musi zaproponować pracownikowi takiej kwoty, ale chcemy pokazać przykład neutralny z punktu widzenia pracodawcy). Pomijamy VAT, ponieważ w naszym przykładzie jest przezroczysty. Choć nie możemy zapominać, że na umowie b2b istnieje możliwość odliczania sobie paliwa czy innych kosztów, które zmniejszą nasz podatek dochodowy oraz wpływają na VAT, ale o tym napiszemy w innym artykule. Również należy pamiętać, że do naszego przykładu podaliśmy składki ZUS w ich minimalnym obowiązkowym wymiarze, czego konsekwencją będzie niższa emerytura.

ZUS

Przy ZUS-ie należy opłacić łącznie 1 668,63 zł. Dla samozatrudnionego zostaje 4 084,37 zł. Wliczając urlop wychodzi, że pracownik zarobi średnio 3 744 zł.

Od jakiej kwoty B2B się opłaca?

W uproszczeniu można przyjąć, że im wyższe zarobki tym przejście na samozatrudnienie staje się coraz bardziej atrakcyjne. W przypadku zarobków granicach średniej krajowej – dla uproszczenia przyjmijmy ją jako 5 000 zł brutto, wynagrodzenie netto będzie podobne. Jednak im wyższe zarobki tym różnica na korzyść b2b robi się coraz bardziej znacząca. Tym bardziej, że nie możemy zapominać o tym, że etatowiec zarabiający rocznie powyżej 85 528 wpada w II próg podatkowy i różnica staje się już bardzo widoczna. Poza tym umowa b2b daje możliwości optymalizacji podatkowej poprzez zaliczanie pewnych kosztów – np. dojazdy do pracy w koszt uzyskania przychodu. Także im więcej zarabiasz tym powinieneś bliżej się przyjrzeć umowie b2b. Pozostaje tylko pytanie, czy każdy może pracować na umowie B2B?

Kto może pracować na umowie B2B?

Niestety nie każdy może pracować w oparciu o umowę B2B. Najłatwiej o taką formę zatrudnienia dla osób wykonujących określone zlecenia, których efekty można zmierzyć. Architekt wykonujący projekt, grafik tworzący logo czy programista. Na umowie B2B nie mają czego szukać z kolei pracownicy, którzy muszą spędzać 8 godzin w pracy, np. kasjerzy, pracownicy banków, księgowe itd.

Umowa b2b urlop

Zagadnienie to wymaga osobnego akapitu. Urlop to święte prawo każdego pracownika. Jest jedno „ale”. Dotyczy to pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę. Czy zatrudniony na b2b ma prawo do urlopu? B2B to nic innego jak umowa pomiędzy 2 przedsiębiorstwami. Zapisy umowy mogą być bardzo różne. Mogą zawierać zapis o konkretnej liczbie dni wolnych od pracy, ale też mogą pomijać ten aspekt. W praktyce zatrudniony na umowie b2b może mieć nawet 50 dni urlopu – pod warunkiem, że uda mu się to wynegocjować. Może także nie mieć żadnego dnia płatnego urlopu, ale atrakcyjne wynagrodzenie może mu to rekompensować.

Umowa b2b odpowiedzialność

Aspekt odpowiedzialności prawnej czy finansowej to rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę decydując się na przejście z umowy o pracę na umowę b2b. Wyższe zarobki to duża pokusa, ale umowa o pracę to spokój. W przypadku umowy o pracę odpowiedzialność dotyczy jedynie umyślnych zaniedbań a w większości przypadków najgorszą karą będzie dyscyplinarne zwolnienie z pracy. W przypadku umowy b2b odpowiedzialność może być znacznie większa. Włącznie z więzieniem i wysokimi karami finansowymi. Dlatego analizując aspekt b2b warto wliczyć sobie w koszty ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jej cena będzie zależeć od wykonywanej działalności i jej skali.

Umowa B2B czy umowa o pracę?

Korzyści z umowy o pracę są bardzo duże, ponieważ daje ona pewnego rodzaju stabilizację oraz zabezpieczenie, a pracodawca często daje różne benefity, np. w postaci karty multisport czy prywatnej opieki zdrowotnej. Natomiast samozatrudnienie to forma, przy której zarobimy więcej, ale należy się pogodzić z pewnymi aspektami tej formy. W przypadku średniej krajowej jest to tak naprawdę niewielka różnica finansowa, ale przy wyższych kwotach różnica jest znacząca.

 PlusyMinusy
Umowa o pracę-stabilizacja
-płatne urlopy
-płatne chorobowe
-benefity
-niższa pensja
-8h dzień pracy
-40h tydzień pracy
B2B-wyższa pensja
-swoboda
-elastyczny czas pracy
-niepłatne urlopy
-niepłatne chorobowe
-brak ochrony pracownika

Podsumowanie – B2B czy UOP

Jak zauważyłeś przedstawiliśmy i porównaliśmy tylko 2 formy zatrudnienia, a co z umową o dzieło i innymi umowami? Skupiliśmy się na dwóch najpopularniejszych i z nich wyciągamy wnioski, ponieważ przeważająca liczba ludzi świadczy pracę poprzez te dwie formy zatrudnienia. Umowa B2B czy UOP? Jeśli patrzymy tylko na aspekt finansowy to B2B, a jeśli nie to już sami musimy wybrać co będzie dla nas lepsze.

Bez względu na to, czy wybierzesz B2B, czy umowę o pracę będziesz musiał walczyć o swoje wynagrodzenie.

Jakie są najlepiej płatne zawody w Polsce?

O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Jeśli planujesz założenie własnej firmy, koniecznie przeczytaj, ile to kosztuje?

Co na ten temat sądzi branża HR?

Inne nasze artykuły dotyczące działalności gospodarczej:

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o dwóch popularnych formach zatrudnienia: umowaw B2B czy umowa o pracę?. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

Ile Państwo zabiera podatków z naszych ciężko zarobionych pieniędzy?

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi artykułami.

You Might Also Like

18 komentarzy

 • Reply
  Łukasz
  1 listopada, 2017 at 1:41 pm

  mały zus to 490 PLN a nie 190.

  • Reply
   Damian Wróbel
   2 listopada, 2017 at 4:00 pm

   Zgadza się, łączna kwota to 490 zł, ale wraz z ubezpieczeniem zdrowotnym, które wynosi około 300zł miesięcznie. Taka stawka za ubezpieczenie zdrowotne jest stała, tzn. dla dużego i małego ZUS-u wynosi około 300zł.

 • Reply
  Marko
  31 października, 2018 at 3:53 pm

  Na dodatek jeśli zachodzi stosunek pracy to nie może być umowy B2B. Zaskakujące jest to, że o tym nie mówicie. Jeśli mamy ustalony czas pracy to nie można stosować umowy między firmami. Jeśli „pracownik” musi siedzieć w siedzibie firmy zlecającej, to to też jest stosunek pracy i należy stosować umowę o pracę.

  • Reply
   finansowysilacz
   14 stycznia, 2019 at 10:55 am

   teoria pokazuje, że jest to obchodzone… nie mówię, że to dobrze

  • Reply
   finansowysilacz
   7 czerwca, 2019 at 11:18 am

   rząd chce walczyć z tym, to fakt.

  • Reply
   Karolina Nowak
   26 lipca, 2019 at 6:06 am

   Tak to niestety dziś wygląda

 • Reply
  Rafał
  14 stycznia, 2019 at 10:52 am

  B2b będzie opłacalne przy wyższej kwocie a nie średniej krajowej. Kiedy zaczynamy zarabiać ponad 18% stawkę podatkową B2B staje się wręcz rozsądne…z finansowego punktu widzenia. Przy wyższych kwotach koszty ZUS pozostają stałe a nie rosną jak przy UoP. Dodatkowo niemal każdy posiada samochód, który przy UoP nie jest odliczany od podstawy opodatkowania, tak samo z paliwem i innymi wydatkami (komputer, telefon). Wszystkie te wydatki które i tak ponosimy obniżają nasz podatek przy B2B.

  • Reply
   finansowysilacz
   14 stycznia, 2019 at 10:54 am

   na pewno masz rację 🙂 im wyższe zarobki tym więcej do ugrania

   • Reply
    Daniel Waszczyk
    26 lipca, 2019 at 6:08 am

    Dlatego bogaci szybciej się bogacą 🙂

 • Reply
  Wojciech Orzechowski
  25 kwietnia, 2019 at 12:31 pm

  Z płatnymi urlopami, to jest tak, że można je sobie wynegocjować, a chorobowe – kto broni płacić maksymalny zus na dg?

  • Reply
   finansowysilacz
   7 maja, 2019 at 3:18 pm

   To prawda, niektórzy dobrzy negocjatorzy mają na dg płatne urlopy jak na etacie. Odnośnie ZUS? Cóż, każdemu szkoda nawet jednej złotówki, dlatego kto może ucieka na dg 🙂

   • Reply
    Karolina Nowak
    26 lipca, 2019 at 6:06 am

    dokładnie 🙂 kwestia negocjacji 🙂

 • Reply
  Szponiasty
  4 lipca, 2019 at 4:18 pm

  chyba wszyskie b2b dają pełny, płatny urlop przynajmniej wszystkie w branży IT. ale czasem trzeba zostać dłużej. czasem być pod telefonem w święta… coś za coś

  z drugiej strony posiedzisz dłużej kilka dni, to se bierzesz dzień wolny np w piątek, alby weekend wydłużyć. albo nadgodziny bierzesz, by odpocząć w pracy od dzieci xD

  • Reply
   Karolina Nowak
   26 lipca, 2019 at 6:06 am

   to chyba zależy od umowy z pracodawcą 🙂 ale ogólnie w IT wszyscy mają dobre warunki 🙂

   • Reply
    Daniel Waszczyk
    26 lipca, 2019 at 6:07 am

    jak masz silną pozycję negocjacyjną to bez problemu dostaniesz płatny urlop.

 • Reply
  Anna Grzelak
  26 lipca, 2019 at 6:09 am

  A czy pracodawca może na mnie „wymuszać” przejście na B2B?

 • Reply
  aaa
  18 października, 2019 at 7:07 am

  Fajny tekst 🙂

  • Reply
   Bartosz Maciński
   22 października, 2019 at 9:56 am

   Dziękujemy ::)

Leave a Reply

Captcha loading...