Utrata pracy – co robić?

utrata pracy

Straciłeś pracę… Co dalej?
Utrata pracy to niewątpliwie jedna z bardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Pojawia się wtedy wiele negatywnych emocji tj. złość, gniew, spadek pewności siebie i niepewność. Można jednak spojrzeć na nową sytuację, jako na szansę zmiany i budowy swojej kariery zawodowej. Jak zatem poradzić sobie w nowych warunkach? Co zrobić, aby nie stracić kontroli nad swoim życiem zawodowym?

Utrata pracy to nie koniec świata. Nieważne z jakich powodów zostałeś bez swojego codziennego zajęcia, ważne co zrobisz dalej. Przedstawiamy krok po krok, jak odnaleźć się w nieznanych warunkach.

Utrata pracy – odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz robić dalej?

To bardzo ważny krok. Musisz jak najszybciej określić czym dalej chcesz się zajmować. Nie marnuj czasu na użalanie się i rozpamiętywanie. Zastanów się czy szukać pracy w tej samej branży i na podobnym stanowisku? Czy też spróbować swoich sił w czymś nowym? Myślałeś kiedyś nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej? Może to jest ten czas byś spróbował sił na własną rękę. A może rzucić wszystko i realizować swoje marzenia – wyjechać w podróż dookoła świata? Możliwości jest bez liku, dlatego jak najszybciej określ swój cel, przeanalizuj swoje mocne i słabe strony oraz czynniki zewnętrzne. Zadaj sobie poniższe pytania:

 • Jakie zadania, które realizowałem w pracy sprawiają mi dużo przyjemności?
 • Jak chcę, żeby wyglądała moja kariera za 5 lat?
 • Jakie mam oczekiwania finansowe w kontekście posiadanych zobowiązań?
 • Jak wygląda rynek pracy w moim regionie?
 • Czy mogę zmienić miejsce zamieszkania?
 • Jakie posiadasz talenty? (Możesz je odkryć przy pomocy różnych narzędzi. Jednym z nich jest Test Gallup).

Taka analiza pokaże Ci jakie drzwi stoją przed Tobą otworem i które najlepiej wybrać. Pamiętaj nie działaj pochopnie i pod presją czasu. Czas nigdy nie jest dobrym doradcą.

Stwórz plan działania

Szukanie pracy to zajęcie na pełen etat. Wymaga zdeterminowania oraz systematycznego działania. Ustalenie celów oraz określenie planu działania pomoże Ci łatwiej odnaleźć się w nowej sytuacji. Taki plan pozwoli na kontrolowanie sytuacji oraz szukanie alternatywnych ścieżek. Zaplanuj w jakich godzinach będziesz sprawdzać ogłoszenia, aktualizować dokumenty, chodzić na rozmowy. Ten czas warto poświęcić również na naukę lub doskonalenie umiejętności. Może warto popracować nad znajomością języka obcego albo pogłębić wiedzę z zakresu negocjacji? Jeśli nie masz na to środków, w Internecie jest wiele darmowych artykułów, kursów czy webinariów. Wystarczy poszukać.

Sprawdź, na jak długo możesz sobie pozwolić na szukanie nowego sposobu zarobkowania

Proces rekrutacyjny może trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań odnoście stanowisk czy branży. Ustal jak długo możesz pozwolić sobie na nie otrzymywanie comiesięcznego zastrzyku finansowego. Weź to pod uwagę w czasie tworzenia planu działań. Zastanów się czy na czas szukania pracy możesz zająć się czym dorywczo? Obecnie rynek oferuje wiele możliwości na prace dorywcze czy sezonowe. Pozwoli to na kontrolowanie Twoich finansów i nie zrujnuje budżetu w szybkim czasie. Warto zapoznać się z naszym artykułem odnośnie bezpieczeństwa finansowego, w którym jest kalkulator pozwalający policzyć koszty oraz przygotować się na utratę pracy zawczasu.

Uaktualnij swoje CV oraz zawodowe profile w sieci

Kiedy już zdecydowałeś się na dalszy rozwój kariery i wybrałeś potencjalną ścieżkę, czas na uaktualnienie swojego życiorysu. Dobrze jest, aby CV było odpowiednio dopasowane do oferty pracy. Jak napisać dobre CV – o tym będzie osobny artykuł. Pamiętaj, by poza tradycyjnym życiorysem, pojawić się również w sieci. Rekruterzy często szukają pracowników na portalach takich jak linked.in czy goldenline.pl Zadbaj o wszystkie szczegóły, dopisz projekty nad którymi pracowałeś, poproś współpracowników o potwierdzenie kompetencji oraz o referencje. Obecnie często zdarza się, że to rekruterzy poszukują w sieci osób z odpowiednimi kompetencjami, dlatego warto być tam obecnym.

Zobacz, gdzie możesz szukać nowej pracy

Aktualnie istnieje wiele sposobów na szukanie ofert pracy. Wiele firm ogłasza się w Internecie na dedykowanych portalach. Warto sprawdzać strony internetowe firm z regionu. Może zdarzyć się, że ogłoszenie o pracę pojawi się tylko na stronie firmy. W niektórych regionach Polski oraz branżach popularne jest osobiste zanoszenie swoich dokumentów aplikacyjnych. Bardzo ważnym aspektem w poszukiwaniach pracy może okazać się networking. Skontaktuj się ze znajomymi, może poszukują osoby z Twoimi kompetencjami, bądź mogą Cię polecić.

Poniżej sprawdź najbardziej popularne portale z ogłoszeniami o pracę

 • pracuj.pl
 • olx.pl
 • gowork.pl
 • infopraca.pl
 • praca.money.pl
 • linked.in
 • goldenline.pl.

Poszukaj również regionalnych portali z ogłoszeniami.

Bądź zaangażowany

Pamiętaj, bądź zaangażowany w to co robisz i wykaż się cierpliwością. Wyślij CV i czekaj na termin spotkania. Telefon zwrotny może pojawić się już po kilku dniach, ale również może pojawić się po kilku tygodniach. Najważniejsze to nie ustawać w dążeniach do postawionego celu.

Artykuł został przygotowany przez Karolinę Styk – specjalistę ds. HR w Press Glass SA. Karolina co jakiś czas będzie dzielić się z Wami swoimi spostrzeżeniami dot. rynku pracy. Warto mieć świadomość, że odpowiednie poruszanie się na rynku pracy może ułatwić gromadzenie oszczędności.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o tym jak utrata pracy powinna wpłynąć na Twoje działania. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.