Edukacja

W jakim mieście studiować?

w jakim mieście studiować

Wiele razy poruszaliśmy już temat studiów. Dzięki lekturze naszych artykułów wiecie już jaki kierunek studiów wybrać, ile kosztują studia oraz to czy wybrać studia dzienne, czy zaoczne. Dziś postaramy się uzupełnić ten cykl o to, w jakim mieście studiować. Tak naprawdę wybór miasta na studia ma bardzo duże znaczenie? Dlaczego tak się dzieje? Chodzi o to, że znaczna część młodych ludzi wyjeżdżając na studia nie wraca już do swojego miejsca zamieszkania. Oczywiście zawsze można się przeprowadzić, ale miasto, w którym się studiuje zawsze ma jakiś handicap – w związku z sentymentem, znajomymi i pierwszymi praktykami zawodowymi. W jakim mieście studiować? Przedstawimy Wam nasz subiektywny ranking miast studenckich.

W jakim mieście studiować – ranking miast studenckich

Każdy ranking musi opierać się na jakiejś metodologii. My do swoich rozważań przyjęliśmy oceny w 6 istotnych naszym zdaniem kategoriach. Kategorie są związane stricte z jakością życia dla studentów oraz potencjalnymi szansami na życie po studniach. Oceniliśmy w skali od 1 do 5, obecny poziom wynagrodzeń w mieście, jakość i ilość uczelni wyższych, ceny w mieście, dojazd do miasta, atrakcje oraz perspektywy na przyszłość. Oceny przyznawane są na zasadzie takiej jak w szkole, 5 dla jednego miasta nie wyklucza 5 dla innego w ramach tej samej kategorii. Pominęliśmy aspekty takie jak ochrona zdrowia, środowisko czy korki – te aspekty nie są aż tak ważne dla studentów i zostaną podsumowane w innym artykule dotyczącym najlepszych miast do życia. Pomijamy całkowicie oceny indywidualne. Wszystko zależy od gustów i upodobań. Nie od dziś przecież wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje. Chcieliśmy przedstawić tylko w miarę obiektywne czynniki.

Gdzie na studia? – Warszawa

Na pierwszy ogień idzie Warszawa, stolica kraju i największe miasto. Można Warszawy nie lubić, trudno jednak jej coś zarzucić. W przypadku oceny tego miasta jako miejsca dla studentów największym minusem są ceny. Jednak koszt utrzymania studenta w Warszawie będzie zdecydowanie najwyższy. Najdroższe są tutaj mieszkania, a także wyjście na miasto. Oczywiście rekompensuje się to w przyszłości znacznie wyższymi od średniej krajowej zarobkami. Warszawa kusi świetnymi perspektywami na przyszłość oraz dogodnym dojazdem ze wszystkich stron Polski. Co najważniejsze warszawskie uczelnie świetnie wypadają we wszystkich rankingach. Uczelni jest dużo i oferują różnorodne kierunki kształcenia

 • Uczelnie – 5
 • Ceny – 1
 • Dojazd – 5
 • Zarobki – 5
 • Atrakcje – 5
 • Perspektywy – 5

Warszawa otrzymała najwyższe oceny w każdej kategorii poza kosztami życia – co czyni ją faworytem zestawienia.

Najfajniejsze miasto do studiowania – Wrocław

Wrocław próbuje stawić czoła Warszawie. Od kilkunastu lat jest to jedno z najlepiej rozwijających się polskich miast. Szybki rozwój zawdzięcza dużej liczbie studentów, którzy osiedlają się w mieście, podejmują pracę, płacą podatki i kupują mieszkania. Dlaczego Wrocław jest dobrym miejscem do studiowania? Piękne zabytki, wysoki poziom nauczania i bardzo dobre perspektywy rozwoju. Jak wygląda poziom cen? Ceny we Wrocławiu bardzo szybko rosną. Wynika to z szybkiego przyrostu liczby mieszkańców, mimo budowy wielu nowych osiedli mieszkaniowych. Minusem Wrocławia jest położenie geograficzne. Jednak młodzi ludzie z północnej i wschodniej Polski mają bardzo daleko do Wrocławia co może stanowić znaczny minus.

 • Uczelnie – 3
 • Ceny – 4
 • Dojazd – 3
 • Zarobki – 4
 • Atrakcje – 4
 • Perspektywy – 5

Pewnie, gdyby Wrocław znajdował się bliżej centrum kraju to stanowiłby większą konkurencję dla Warszawy w tym rankingu – jednak czego by tu nie mówić, stanowi on ścisły TOP.

Gdzie warto studiować? – Kraków

Jak wypadnie w rankingu dawna stolica Polski? Trzeba przyznać, że Kraków prezentuje się bardzo solidnie w praktycznie każdej kategorii. Uczelnie z renomą sięgającą wielu lat, piękne zabytki, turyści z całego świata i szereg imprez kulturalnych i rozrywkowych. Kraków jest idealnym miejscem dla fanów historii i sztuki. Atutem jest także położenie – może nie tak centralnie jak Warszawa, ale za to blisko w góry. Sporym minusem są wysokie ceny – jednak niższe niż w Warszawie. Pewnym problemem Krakowa są też animozje kibicowskie pomiędzy Wisłą i Cracovią, przez co niektóre dzielnice cieszą się złą sławą i nie są najlepszym miejscem do odwiedzenia po zmroku.

 • Uczelnie – 4
 • Ceny – 3
 • Dojazd – 4
 • Zarobki – 4
 • Atrakcje – 4
 • Perspektywy – 4

Bardzo dobra ocena końcowa jest składową wysokiego poziomu w każdej kategorii. Kraków nie odstaje w żadnym aspekcie – poza smogiem, którego tu nie uwzględniamy.

Dokąd iść na studia? – Gdańsk

Gdańsk wypada świetnie we wszystkich rankingach dotyczących jakości życia, jest to także doskonały wybór jako miejsce studiów. Wielkim plusem jest bliskość morza i możliwość weekendowych wypadów szczególnie późną wiosną. Minus Gdańska to dojazd, szczególnie dla osób z południa kraju. Oczywiście, jeśli ktoś nie planuje często wracać w rodzinne strony to może pominąć ten minus. Uczelnie oferują stabilny, dobry poziom kształcenia, a wysokie zarobki i duża liczba firm warunkują dobre perspektywy na przyszłość. Gdańsk to także duża liczba imprez muzycznych.

 • Uczelnie – 2
 • Ceny – 4
 • Dojazd – 3
 • Zarobki – 4
 • Atrakcje – 5
 • Perspektywy – 4

Gdańsk to dobry wybór ze względu na samą jakość życia, uczelnie mimo tego, że dobre nie wygrywają rankingów jakości kształcenia. Niemniej jednak to bardzo dobry wybór.

W jakim mieście studiować – Poznań

Wielkopolska stolica jest najbardziej popularna w swoim regionie. Wynika to w pewnym sensie z mentalności, ale też z tego, że w dość dużej okolicy od Poznania nie ma żadnego większego ośrodka. Można powiedzieć, że Poznań wchłania wszystko w promieniu 100 km od siebie. Niewiele miast w Polsce ma ten atut. Jeśli chodzi o samo życie, to w porównaniu do innych dużych miast Poznań nie jest aż tak drogi, ze względu na centralne położenie i sieć autostrad dość dobrze do niego dojechać. Atrakcje, zarobki i co najważniejsze uczelnie na dobrym poziomie pozwalają liczyć na dobre perspektywy życia dla mieszkańców. Problemem Poznania jest jego postrzeganie poza Wielkopolską. Mimo tego, że jest duży nie jest aż tak popularny. Może to wynikać między innymi ze stereotypów o skąpstwie Poznaniaków.

 • Uczelnie – 2
 • Ceny – 5
 • Dojazd – 3
 • Zarobki – 3
 • Atrakcje – 3
 • Perspektywy – 3

Biorąc pod uwagę całą „5” Poznań wypada zdecydowanie najgorzej. Największymi jego atutami są stosunkowo niższe ceny oraz centralne położenie. Według wszystkich rankingów poznańskie uczelnie wypadają także gorzej od konkurencji. Nie zmienia to jednak faktu, że Poznań to ścisły TOP w skali kraju.

Gdzie jeszcze można studiować w Polsce?

Mamy świadomość, że wyjazd na studia do dużego miasta to olbrzymie obciążenie finansowe dla młodego człowieka i jego rodziców. Ze względu na te koszty wiele osób decyduje się zaciągnąć kredyt studencki na pokrycie kosztów studiów albo decyduje się na wybór uczelni bliżej swego miejsca zamieszkania. Miasta takie jak Katowice, Lublin, Łódź, Szczecin, Toruń, Opole, Rzeszów, Białystok, to także ważne ośrodki akademickie, które oferują wysoki poziom edukacji i dobre perspektywy na przyszłość. Oczywiście nie jest to nasze TOP 5, ale naprawdę można tam się wykształcić i znaleźć dobrze płatną pracę.

W jakim mieście studiować – podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz ranking miast studenckich nikogo nie uraził. Staraliśmy się oceniać w miarę wymierne czynniki. Zarobki w miastach braliśmy z raportów https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-w-wiekszych-miastach, ceny mieszkań z: https://www.forbes.pl/gospodarka/ceny-mieszkan-w-polskich-miastach-maj-2018/52n2dm7, uczelnie http://perspektywy.pl/RSW2019/ranking-uczelni-akademickich, jedynie atrakcje i perspektywy miały delikatną nutkę subiektywnej oceny. Warszawa wygrała zdecydowanie, a Poznań delikatnie odstaje. Kraków, Wrocław i Gdańsk to również bardzo dobre wybory. Tak czy inaczej samo znalezienie się w tej „5” powinno być wielkim wyróżnieniem dla miast. Mamy nadzieję, że artykuł pomoże niezdecydowanym podjąć decyzję, w jakim mieście studiować.

Idealnym podsumowaniem bardzo wyrównanego poziomu rywalizacji będzie poniższa tabela.

Zarobki Uczelnie Ceny Dojazd Atrakcje Perspektywy Suma
Warszawa 5 5 1 5 5 5 26
Wrocław 4 3 4 3 4 5 23
Kraków 4 4 3 4 4 4 23
Gdańsk 4 2 3 3 5 4 21
Poznań 3 2 5 4 3 3 20

Polecamy teksty o podobnej tematyce:

Wybieramy uczelnię i miasto studiów po to, aby sobie poprawić perspektywy na przyszłość. Perspektywy te zależą między innymi od poziomu zarobków. Jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...