Gospodarka

Wpływ ceny paliwa na życie

wpływ ceny paliwa

Kilka razy w tygodniu na pewno słyszysz w telewizji bądź radio informacje na temat zmian cen paliwa. Jeśli posiadasz samochód to ta informacja na pewno Cię dotyczy, jeśli nie, to być może ignorujesz ją. W ten sposób popełniasz duży błąd. Finansowy Siłacz pokaże wpływ ceny paliwa na życie. Nie jest trudno się domyślić, że wpływ ten jest duży. Na potrzeby artykułu za paliwo uznajemy zarówno ropę naftową jak i benzynę.

Wykorzystanie ropy naftowej

Ropa naftowa bywa nazywana czarnym złotem. Takie porównanie nie jest na wyrost. Kraj, który posiada złoża ropy czerpie z tego olbrzymie korzyści. Dzieje się tak dlatego, że z ropy wytwarza się około połowy energii wykorzystywanej na świecie. Ropa naftowa stosowana jest w transporcie, przemyśle, a także innych gałęziach gospodarki.

Poza tym ropa naftowa wykorzystywana jest przy produkcji następujących artykułów:

  • asfalt
  • olej napędowy
  • smar
  • nafta
  • benzyna

Ropę naftową stosuje się także do produkcji kosmetyków, leków, materiałów wybuchowych, atramentu, opon czy plastiku.

Każdy z wymienionych produktów jest powszechnie wykorzystywany i produkowany w bardzo dużej skali.

Cena paliwa a kierowcy

Każdy kierowca nerwowo nasłuchuje każdej informacji dotyczącej ceny paliwa. Ma ona wymierny wpływ na jego kieszeń. Dla lepszego zobrazowania sytuacji posłużę się tutaj przykładem liczbowym. Większość kierowców dojeżdżających do pracy pokonuje około 25 km dziennie. Doliczając do tego jakieś wyjazdy weekendowe plus załatwianie innych spraw mamy co najmniej 800 km miesięcznie. Zakładając, że samochód spala 7 litrów paliwa na każde przejechane 100 km, to wzrost ceny paliwa o 10 groszy wpłynie na zwiększenie kosztów o 5,6 zł miesięcznie.

W skali roku ta kwota to już prawie 70 zł. Założyliśmy wzrost ceny paliwa o naprawdę niewiele. Przy obecnej cenie 4,4 zł/litr zmiana o 10 groszy to mniej niż 3%. Łatwo można wyobrazić sobie sytuację w której paliwo zdrożeje o 15%. Cena wzrośnie wtedy nominalnie o około 65 groszy. Co uszczupli kieszeń przeciętnego kierowcy o 35 zł miesięcznie i 420 zł rocznie. Są to już naprawdę zauważalne kwoty.

Wpływ ceny paliwa na gospodarkę

Wpływ ceny paliwa na gospodarkę można podzielić na 2 przypadki. W pierwszym rozpatrujemy gospodarkę eksportera ropy naftowej. W takim przypadku wzrost ceny paliwa ma bardzo pozytywny wpływ na jego gospodarkę. Wyższa cena paliwa to większe wpływy. Warto tutaj podkreślić, że w większości przypadków wzrost ceny paliwa nie ma związku z kosztem wydobycia, co oznacza, że wzrost ceny niemal 1 do 1 przekłada się na wzrost zysków.

W drugim przypadku rozpatrzymy gospodarkę kraju, który musi importować ropę naftową. Na pewno wzrost jej ceny będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę. Wzrost ceny paliwa to wyższe koszty funkcjonowania przedsiębiorstw czy wyższe koszty dojazdów. Tak więc w tej sytuacji mamy szybki wzrost inflacji. A jak wiadomo szybki i nagły wzrost inflacji nie wróży niczego dobrego.

Kto zyskuje na drogim paliwie

Ten temat został już częściowo opisany. Na pewno na drogim paliwie zyskują Ci, którzy posiadają złoża ropy, ale nie tylko oni. Zyskują też rafinerie i stacje paliw, które mogą podnieść cenę paliwa na dystrybutorze tłumacząc się wzrostem ceny baryłki ropy, a faktycznie wysprzedawać zapasy kupione za niższą cenę. Oczywiście najwięcej zyskują kraje zrzeszone w kartelach paliwowych. Ustalają one poziomy wydobycia tak, aby cena nie wychodziła poza ustalone ramy. Kartel maksymalizuje w ten sposób zysk. Jednocześnie cena nie może wzrosnąć zbyt mocno, gdyż wtedy zaczyna być opłacalne wydobycie ropy w innych częściach świata.

Kto traci na drogim paliwie

Na drogim paliwie tracą wszyscy inni. Każdy kto nie ma własnych złóż ropy naftowej traci na wysokiej jej cenie. Tracą kierowcy i przedsiębiorcy. Rośnie inflacja, co przekłada się na przeciętnego Kowalskiego, który nie zarabia więcej, ale znacznie więcej wydaje. Pogarsza się więc jego sytuacja życiowa. Oczywiście tracą także przedsiębiorstwa dla których paliwo to jeden z ważniejszych składników kosztów. Droższy transport czy ogrzewanie to niższe zyski. Pomijam już sytuacje w których paliwo jest wykorzystywane w procesie produkcyjnym.

Cena paliwa a PKB

Temat ten szerzej jest opisany w artykule zaprezentowanym na portalu Forsal.

Najważniejsze wnioski z przeczytanego artykułu są takie, że kraje, które eksportują dużą ilość ropy naftowej mogą się bardzo mocno uzależnić od jej ceny. Opisywana Wenezuela, eksportując ropę naftową generuje 95% PKB – spadek ceny może oznaczać dla niej bankructwo. Dotyczy to przede wszystkim krajów, które nie posiadają rozwiniętych innych gałęzi i opierają się głównie na eksporcie ropy naftowej.

Podsumowanie

Finansowy Siłacz lubi poruszać tematy dotyczące gospodarki. Wpływ ceny paliwa na życie jest jednym z takich właśnie tematów. Mam nadzieję, że ten krótki tekst uzmysłowił Wam, że nawet jak nie posiadasz własnego samochodu to musisz obawiać się o cenę ropy naftowej. Każdy wzrost ceny baryłki przekłada się na Twoje życie.  Oczywiście wpływ ten najczęściej będzie dotyczył uszczuplenia portfela. Pokazaliśmy Wam, że paliwo wykorzystywane jest w całej gospodarce i drogie paliwo oznacza droższe życie.

Niebawem kolejny artykuł dotyczący ceny paliwa. Przechodząc od ogółu do szczegółu po analizie jaki jest wpływ ceny paliwa na życie zastanowimy się, dlaczego paliwo kosztuje tyle ile kosztuje i co wpływa na jego cenę.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis o tym jaki jest wpływ ceny paliwa na życie. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

PS.

Dlaczego wpływ ceny paliwa na życie blondynki jest minimalny?
Bo ona i tak zawsze tankuje za 50 zł. 😊

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...