Gospodarka

Wpływ koronawirusa COVID-19 na gospodarkę

Wpływ koronawirusa COVID-19 na gospodarkę

Długo zastanawiałem się, czy podjąć ten temat, żeby nie zostać posądzonym o uprawianie CLICKBAITU, tym bardziej, że coraz więcej osób pisze o wszystkim i o niczym, ale z nagłówkiem „koronawirus”. Postaram się jednak przybliżyć Wam gospodarcze skutki koronawirusa COVID-19. Jaki wpływ na gospodarkę będzie miał koronawirus? Jest to trochę wróżenie z fusów, tym bardziej, że nie wiadomo jak długo będzie trwała epidemia oraz jakie działania podejmą rządy Państw w celu minimalizowania ich negatywnych skutków. Na wstępie powiem jeszcze tylko, że negatywne skutki koronawirusa dotkną każdego z nas.

Wpływ koronawirusa na kursy walutowe

Gospodarka to zespół naczyń połączonych, dlatego koronawirus będzie wpływał na wiele aspektów życia – także tego gospodarczego. Jak zachowywać się będą kursy walutowe?

Z dużą dozą pewności można powiedzieć, że najbardziej umacniać się będzie waluta kraju, który najszybciej sobie poradzi z epidemią oraz tego, który wpompuje największe środki w ratowanie gospodarki. Z resztą widać to już na przykładzie kursu PLN – złotówka osłabia się względem EURO i DOLARA. Co ciekawe osłabia się także FUNT, ale to dlatego, że nie podejmuje się tam póki co zdecydowanych działań.

Wpływ koronawirusa na rynek nieruchomości

Jest to jeden z najbardziej tajemniczych tematów. Tak naprawdę nie wiadomo jak to się potoczy. Teoretycznie wszystko wskazuje na to, że koronawirus COVID-19 doprowadzi do mniejszego lub większego kryzysu, który powinien spowodować, spadek cen nieruchomości, ale…

W celu minimalizacji skutków epidemii NBP obniżył stopy procentowe, dzięki czemu kredyty będą tańsze, a więc popyt na drogie dobra, takie jak mieszkania wzrośnie… Dodatkowo powrót do kraju planują rodacy pracujący na Wyspach Brytyjskich, mogą oni także wpłynąć na wzrost cen. A jak będzie? Tego nie wie nikt.

Wpływ koronawirusa na eksport

Osłabienie się „złotówki” zwiększa opłacalność eksportu i marżowość eksporterów, ale to tylko jedna strona medalu i ta chyba najbardziej optymistyczna. Nikt nie wie jak będzie postępować epidemia i czy kraje nie zdecydują się na ograniczenia w przepływie towarów i osób. To zdecydowanie utrudni eksport i może wpędzić w spore tarapaty firmy, żyjące głównie z eksportu.

Wpływ koronawirusa na usługi

Usługi, szczególnie gastronomiczne i hotelarskie to branże, które odczuwają najmocniej obecną sytuację. Zakaz organizowania imprez, zamknięcie lokali i brak chęci ludzi do podróżowania ograniczają niemal do zera przychody w tych branżach. Większe lokale, mające więcej pieniędzy, przetrwają kilka miesięcy ze stratami. Małe biznesy mogą zbankrutować, a to pociągnie za sobą falę zwolnień i spadek popytu wewnętrznego.

Wpływ koronawirusa na rynek pracy

Wydaje się, że epidemia może mieć wyłącznie jeden skutek. Mianowicie wzrost bezrobocia. Na pewno część firm nie poradzi sobie i zbankrutuje. Na szczęście sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra i bezrobocie obecnie nie występuje prawie wcale i nawet wzrost o kilka punktów procentowych nie spowoduje tragedii…

Wpływ koronawirusa na służbę zdrowia

Tutaj sytuacja jest bardzo zła i niestety nie da się przewidzieć, jak bardzo jeszcze się pogorszy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że epidemia powoduje odsuwanie w czasie zabiegów planowych, na które wiele osób czeka miesiącami. Kilka miesięcy bez planowych zabiegów to coraz większe kolejki. Epidemia to także kolejne miliardy złotych, jakie musi wydać już dziś słabo dofinansowany sektor ochrony zdrowia. Co warte podkreślenia, może się okazać, że lekarze będą zmuszeni wybierać pacjentów i pomagać jedynie tym, najlepiej rokującym.

Wpływ koronawirusa na edukację

Jeśli chodzi o edukację to szkoły będą zamknięte prawdopodobnie do Wielkanocy. Tutaj sytuacja jest najmniej skomplikowana i negatywna. Po pierwsze część zajęć może odbywać się online, a po drugie zawsze istnieje możliwość przesunięcia zakończenia roku szkolnego i „odrabianie” zajęć w lipcu i sierpniu, tak żeby móc normalnie rozpocząć nowy rok szkolny we wrześniu.

Podsumowanie

Sami widzicie, że koronawirus i jego globalna epidemia ma wpływ na nasze codzienne życie. Nawet jeśli nie zachorujecie, ani nie zachoruje nikt z Waszej rodziny to niestety i tak możecie ucierpieć. Pokuszę się o stwierdzenie, że każdy z nas ucierpi w mniejszym lub większym stopniu. Nawet jeśli nie stracisz pracy to możesz nie dostać podwyżki. Czy są jakieś pozytywy? Może niektórzy pracodawcy przekonają się, że HOME OFFICE to fajny i wygodny tryb pracy, a pracownicy są równie efektywni jak w biurze? Poza tym trudno szukać pozytywów. Także siedźcie w domu, uważajcie na siebie, przestrzegajcie zasad higieny i czytajcie wartościowe treści 😊

Polecamy takie teksty:

Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...