Oszczędzanie

Wstęp do IKE i IKZE

wstęp do ike i ikze

“Ja to naszemu państwu nie ufam. Powierz pieniądze tym darmozjadom, a zostawią Cię w samych majtkach” – taką opinię słyszałem na forach inwestorskich tak często, że niemal śni mi się po nocach. W jakim kontekście? Oczywiście – budowania swojej emerytury. Dziś chciałbym, abyśmy zatrzymali się nad tym tematem przez chwilę. Bez pośpiechu, bez uprzedzeń i zbędnych emocji. Porozmawiajmy o IKE, IKZE oraz… o naszej przyszłości.

Tak, dobrze wiem – nie lubimy tematu emerytur. Jest nudny, nie dotyczy nas (w końcu to będzie kiedyś tam – o ile w ogóle!), a dodatkowo ciągle mamy poczucie bezpiecznego parasola z napisem “ZUS” rozciągniętego nad naszymi głowami.

Wiesz jednak, Drogi Czytelniku, jaka jest prawda? W 2019 roku najczęściej wypłacaną emeryturą było… 906 zł (na rękę). Nawet, jeśli będziesz tym szczęściarzem, że Twoja emerytura wyniesie 100% więcej (co proszę?!), cały czas nie jest to kwota zapewniająca spokojną głowę. Bądźmy szczerzy – po opłatach za dom nawet poważnie nie zjesz za te pieniądze.

Co więcej – za 30, 40 lat państwo polskie może mieć GIGANTYCZNE problemy z wypłaceniem najskromniejszych zobowiązań. Innymi słowy? Albo znajdzie się miłosierna organizacja dobroczynna, albo skończysz na ulicy, żebrząc na oczach Twoich dzieci.

A może by tak uniknąć? Ratunek jak najbardziej jest. Choć zwykliśmy myśleć o Polsce jako o kraju z przeszkodami, w rzeczywistości sami niejednokrotnie utrudniamy sobie robotę.

Ale po kolei: przepis na zbudowanie w długim terminie kapitału jest bardzo prosty:

  1. Oszczędzaj pieniądze (systematycznie!)
  2. Pieniądze z pkt. [1] pomnażaj (systematycznie!)
  3. Gdy chcesz zacząć korzystać ze swojej pracy – zacznij czerpać korzyści ze zgromadzonych zasobów.

Oczywiście to taki “prosty plan”, co to prosty jest tylko na papierze. Niemniej jednak, nie ma słabych punktów! Czy aby jednak na pewno…?

Otóż – słabe punkty jak najbardziej istnieją. Są nimi… przede wszystkim podatki.

W punkcie 2 wymieniłem pomnażanie środków. Niestety, ale od każdej złotówki zysku, którą otrzymałeś w wyniku pomnażania, musisz zapłacić podatek. Konkretnie – podatek Belki. Aby uświadomić skalę problemu powiem tylko, że przy wypracowywaniu 8% zwrotu rocznie, po 40 latach zapłacisz więcej pieniędzy w podatku, niż wpłaciłeś/aś na konto.

A gdyby dało się obejść ten problem? Gdyby podatki nie przeszkadzały tak bardzo? Powiem Ci coś – da się tak zrobić! Są nawet rozwiązania, gdy podatki nie przeszkadzały w ogóle!

Mamy w Polsce dwa godne uwagi programy, dzięki którym możemy zacząć budować emerytury. Sa nimi IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) oraz IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Podkreślam: to programy. Nie instytucje, nie produkty finansowe. To programy, które pomagają budować środki emerytalne. PRYWATNE! Dziedziczone, dobrowolne, TWOJE.

Na temat obu z nich możesz skrótowo przeczytać w poniższych artykułach. Jeśli natomiast poczujesz się na którymś etapie zagubiony/a – kliknij w ten link. Znajdziesz tu mój ebook, który pełni rolę przewodnika po IKE/IKZE. Wyjaśniam w nim od 0 aż do założenia konta jak dobrze rozumieć IKE oraz IKZE. Dzięki Finansowemu Siłaczowi możesz ten ebook otrzymać 10% taniej. Powiem szczerze: możesz te same informacje znaleźć w Internecie. Stracić czas, poświęcić sporo nerwów, zszargać sobie zdrowie łącząc skrawki układanki.

Na szczęście nie musisz. Możesz skorzystać z ebooka Bogata Polska Emerytura, czyli wszystko o IKE/IKZE. Kompletny Przewodnik i… już za kilka godzin zacząć działać.

Ale! Najpierw poznaj choć podstawy.

  1. Tu przeczytasz o IKE.
  2. Tu przeczytasz o IKZE.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...