Edukacja

Wynajem mieszkania na studiach

studia dzienne czy zaoczne

Kilka dni temu licealiści, którzy w tym roku zdawali maturę, otrzymali wyniki. Część z nich chciałaby się wybrać na studia do innego miasta. To wiąże się z decyzją wynajmu lub zakupu mieszkania. Na zakup mieszkania zdecydują się rodzice posiadający spory zapas gotówki, którą chcieliby przeznaczyć na jakąś nieruchomość. Natomiast większość studentów będzie szukało lokum na wynajem, które jest w ich zasięgu. Do zakupu mieszkania na kredyt potrzebna jest odłożona gotówka na wkład własny lub cała suma – takich studentów praktycznie nie spotkamy. Dodatkowo należy pamiętać, że aby otrzymać kredyt hipoteczny w banku trzeba posiadać stałą pracę, która będzie dla banku wystarczająca by udzielił kredytu. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na wynajmie.

[AKTUALIZACJA 2022]

Rodzaje wynajmu

 •  akademik
 • pokój
 • mieszkanie

Wynajem akademika

Akademik jest zazwyczaj najtańszą opcją. Tutaj będziemy mieli wybór pomiędzy: pokojem 3-osobowym, 2-osobowym, a 1-osobowym. Oczywiście „jedynka” to najdroższa opcja. Pokoje 3 osobowe w dużych miastach to koszt miesięczny rzędu 330-350 zł (od 400 zł). 2-osobowe pokoje zaczynają się od około 400 zł (550 zł), a kończą na 500 zł (600 zł). Gdybyśmy zdecydowali się na pokój 1-osobowy to już cena jest wysoka. W takim wypadku trzeba przeznaczać miesięcznie od 700 do nawet 900 zł (od 1000 zł).

Ceny te są uzależnione od uczelni, ale przede wszystkim od standardu, jaki oferują poszczególne domy studenckie. Czasami domy studenckie do stałej opłaty doliczają zużycie prądu i wody. Nie każdy pokój w akademiku posiada własną łazienkę, a zazwyczaj na około 15 m kwadratowych mieszkają 2 osoby wraz ze swoimi rzeczami i niekiedy z niewielką kuchnią. Natomiast najczęściej pokój w akademiku to tylko pokój plus szafa, łóżka i biurko. Kuchnia, pralnia i łazienka są wspólne, np. na piętro.

Mieszkając w akademiku, należy się spodziewać mniejszej prywatności niż w pozostałych opcjach najmu. W ciągu semestru każdy student znajdzie towarzystwo i może wspólnie poimprezować, związany jest z tym hałas. Natomiast w sesji akademik cichnie i każdy student uczy się do egzaminów. Decyzję o przyznaniu akademika najczęściej otrzymuje się na semestr, ale nie ma problemu by później kontynuować wynajem na następny .

Plusy

 •  cena od 330 zł do 900 zł, w 2022 od 400 do ponad 1000 zł
 • bliskość uczelni
 • łatwa integracja ze studentami
 • możliwość nawiązania ciekawych znajomości

pomoc (zawsze znajdzie się ktoś kto może pożyczyć „szklankę cukru” lub pomóc w nauce)

Minusy

 • mała przestrzeń
 • współlokatorzy ( można trafić na osobę w pokoju, która nam nie podpasuje bądź sąsiada, który codziennie imprezuje)
 • hałas (jest bardzo duża szansa, że na piętrze będzie codziennie impreza)

Wynajem pokoju

Tutaj również mamy kilka opcji, każda jest inna oraz posiada swoje wady i zalety. Studenci wyjeżdżający do innego miasta często jadą wspólnie i poszukują całego mieszkania, w którym czuliby się swobodnie. Można się zdecydować na pokój 1-osobowy jak i 2-osobowy – najczęstsze warianty. Ceny są bardzo zróżnicowane i uzależnione od lokalizacji i standardu. Większe pokoje będą droższe, podobnie jak wysoki standard czy dobra lokalizacja będą wpływały na cenę. Najtańsze pokoje 2-osobowe to koszt około 400 zł (700 zł) od osoby plus opłaty w postaci wody, prądu, gazu i Internetu około 100 zł (200 zł), zazwyczaj podzielonego po równo pomiędzy mieszkańców. Takie pokoje zazwyczaj mają około 12 metrów kwadratowych. Druga opcja to pokoje 1-osobowe, te zaczynają się od 700 zł (1300 zł) miesięcznie i zazwyczaj są mniejsze – do 10 metrów kwadratowych. Cena wynajmu pokoju lub miejsca w pokoju jest również uzależniona od wielkości mieszkania; mieszkania wielopokojowe kosztują mniej.

Inną opcją jest poszukiwanie miejsca w pokoju lub pokoju pod wynajem wśród innych wynajmujących –  zazwyczaj studentów czy znajomych. Ceny będą takie same jak przy wspólnym wynajmie ze znajomymi, natomiast komfort mieszkania z kimś obcym jest niższy. Podczas wynajmu można się spodziewać, że natrafimy na nieprzyjemnego właściciela, który będzie nękał ciągłymi wizytami. Umowę najmu  podpisuje się zazwyczaj na okres roku, ale zdarzają się również opcje popisania umowy na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Na start należy pamiętać, że wynajmując mieszkanie bądź pokój, należy uiścić kaucję na poczet ewentualnych strat poniesionych właściciela.

Plusy

 • cena od 500 zł, w 2022 od 700 zł
 • lokalizacja – często wynajmuje się mieszkanie blisko ważnych punktów: sklepy, uczelnia, praca, centrum
 • swoboda i komfort
 • niezależność

  Minusy

 • zazwyczaj wyższa cena niż akademik
 • lokalizacja – zdarza się, że można mieć daleko na uczelnię
 • „upierdliwy” właściciel

Wynajem mieszkania

Z opcji wynajmu  to najdroższy wariant. Ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane. Osoby decydujące się na ten wariant, najczęściej wybierają kawalerkę – ceny miesięcznych opłat zaczynają się od 1500 zł (2500zł). Własne mieszkanie to najlepsza opcja pod większością względów. Mamy komfort, wszystko ułożone tak jak chcemy, nikt nam nie przeszkadza i możemy robić to, na co mamy właśnie ochotę.

Plusy

 • swoboda i komfort – możemy ustawić wszystko tak jak chcemy
 • lokalizacja – możemy wynająć blisko uczelni mieszkanie

Minusy

 • cena – najdroższa opcja najmu
 • lokalizacja – również możemy nie znaleźć niczego ciekawego w naszym budżecie
 • „upierdliwy” właściciel
 • niektórym może doskwierać samotność

Podsumowanie

Jak więc widzisz, opcji najmu jest sporo. Zazwyczaj głównym argumentem do podjęcia decyzji są koszty. Ogólnie wynajem mieszkania i samo mieszkanie w obcym mieście to dużo droższa opcja niż pozostanie w rodzinnym domu. Ceny najmu przestawiliśmy, natomiast nie można zapominać o innych wydatkach podczas mieszkania na wynajmie. Wynajmując, należy się liczyć z drobnymi naprawami, gotowaniem dla jednej osoby lub stołowaniem się w pobliskich jadłodajniach czy zakupach środków czystości. Każda opcja najmu jest dobra i godna rozpatrzenia, natomiast decyzję, która opcja jest najlepsza dla Ciebie, musisz podjąć sam.

AKTUALIZACJA 2022

Jak widzisz ceny od momentu powstania wpisu w 2017 roku mocno zmieniły się. Wiele czynników miało na to wpływ, ale obecnie jest dużo drożej. Także obecnie trzeba przygotować o wiele grubszy portfel na wyjazd do innego miasta. Oczywiście wzrosły ceny nie tylko najmu ale i życia

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułami:

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie wynajmu miejsca na studia. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

  Leave a Reply

  Captcha loading...