Rynek pracy

Jak napisać prośbę o podwyżkę?

jak napisać prośbę o podwyżkę

Pieniądze nie są najważniejszą rzeczą w naszym życiu, ale każdy chyba się zgodzi, że lepiej je mieć niż nie mieć. Posiadanie pieniędzy pozwala rozwiązać wiele problemów i zaoszczędzić sobie sporo nerwów. Trudno liczyć na wygraną w lotto, więc aby poprawić saldo swojego konta trzeba liczyć na dobrze płatną płacę. Receptą na wzrost wynagrodzenia jest zmiana pracy na lepiej płatną albo podwyżka u obecnego pracodawcy. Dziś dowiecie się jak napisać podanie o podwyżkę. Jakich argumentów używać i kiedy złożyć podanie. Zapraszamy do lektury.

Wprowadzenie

Każdy chciałby wykonywać ciekawe i ambitne zadania i mieć możliwość rozwoju w pracy, ale tak naprawdę każdy z nas pracuje dla pieniędzy i wynagrodzenie w większości przypadków jest decydujące. Większość pracodawców nie podnosi wynagrodzenia swoim pracownikom bez szczególnego powodu. Pracownik chcący otrzymać podwyżkę musi wiedzieć jakich argumentów użyć, jak napisać podanie o podwyżkę oraz kiedy je złożyć. Jeśli znasz się dobrze ze swoim przełożonym to możesz z nim łatwiej porozmawiać. W dużych firmach konieczne może być złożenie formalnego wniosku. Pisząc go trzeba przestrzegać określonych zasad.

Jak napisać podanie o podwyżkę – kwestie formalne

Podanie o podwyżkę nie jest specjalnie skomplikowany, najważniejsze jest wpisanie odpowiednich argumentów.

Podanie o pracę powinno zawierać:

 • datę i miejscowość,
 • imię, nazwisko oraz zajmowane stanowisko,
 • dane firmy,
 • nagłówek – „Wniosek/Podanie o podwyżkę wynagrodzenia”,
 • argumenty za udzieleniem podwyżki,
 • własnoręczny podpis.

Czy to jest podanie?

Podanie, prośba i wniosek o podwyżkę to pojęcia tożsame. Bez względu na to z którym masz do czynienia wiedz, że chodzi o to samo. Tak samo też wygląda dokument.

Jak napisać prośbę o podwyżkę – jakich argumentów użyć?

Odpowiednia argumentacja to klucz do sukcesu. Wybór odpowiednich argumentów może przekonać do udzielenia podwyżki nawet najbardziej skąpego pracodawcę.

Poniżej lista top argumentów:

 • nowe umiejętności – umiesz obsługiwać nową maszynę, program itd.?
 • dodatkowe obowiązki i większa odpowiedzialność – dostałeś nowe obowiązki? Prowadzisz ważne projekty?
 • konkretne osiągnięcia zawodowe – zwiększyłeś sprzedaż? wprowadziłeś usprawnienie w działalności firmy?
 • dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – ukończyłeś kurs zawodowy? zdobyłeś nowe uprawnienia?
 • większe umiejętności od kolegów z zespołu – czujesz się liderem zespołu? koledzy pytają Cię o rady i proszą o pomoc?
 • zmiana stanowiska – np. na starszego specjalistę.
 • wieloletnie doświadczenie – pracujesz w firmie od wielu lat i nie dostałeś podwyżki?
 • poczucie bycia ważnym ogniwem w zespole – czujesz, że bez Ciebie firma się zawali?

Jakich argumentów nie używać?

Nie powołuj się na zarobki kolegów. Nie powinieneś znać ich stawek, więc nie wykorzystuj tego w rozmowach z przełożonym.

Kiedy złożyć podanie o podwyżkę?

Kluczowe w otrzymaniu podwyżki jest wybór odpowiedniego momentu do rozmowy z przełożonym. Poniżej przedstawimy najważniejsze czynniki, którymi trzeba się kierować. Warto też pamiętać o tym, że wybierając nieodpowiednią porę można stracić szansę na podwyżkę, nawet mimo bardzo dobrej argumentacji. Poniżej najlepsze okazje do prośby o podwyżkę:

 • firma osiąga wysokie zyski – w takiej sytuacji Twoje szanse rosną, gorzej, jeśli nie znasz wyników swojej firmy,
 • osiągnąłeś sukces w pracy lub zdobyłeś nowe umiejętności,
 • koniec roku, finansowego i planowanie nowych budżetów – jeśli dobrze to uargumentujesz to może Twoja podwyżka zostanie wpisana w budżet na kolejny rok?
 • odejście z pracy kolegi z zespołu i przejęcie części jego obowiązków – nowe obowiązki to idealna okazja do zwiększenia wynagrodzenia,
 • dostajesz ofertę pracy od konkurencji – to jednak ma swoje dobre i złe strony, pracodawca może poczuć się szantażowany i zniechęcić się do Ciebie, może też chcieć zatrzymać Cię za wszelką cenę.

Odrzucona prośba o podwyżkę

Zawsze może się tak zdarzyć, że pracodawca nie przyjmie z aprobatą twojej prośby. Co zrobić w takim przypadku? Pamiętaj, że odrzucenie prośby o podwyżkę nie musi wynikać ze złej woli pracodawcy, być może warunki ekonomiczne nie pozwalają mu na podwyżki albo zwyczajnie dostał takie polecenie od swojego przełożonego… W takim przypadku poproś pracodawcę o uzasadnienie swojej decyzji i ustal co musisz zrobić, żeby móc dostać podwyżkę w przyszłości.

Jak napisać podanie o podwyżkę – podsumowanie

Pisanie podań to bardzo ważna umiejętność. Czytając bloga mieliście okazję dowiedzieć się jak napisać CV, jak napisać podanie o pracę i jak napisać list motywacyjny. Tym razem mogliście się nauczyć jak napisać prośbę o podwyżkę.

Zdarzyło Wam się pisać podanie o podwyżkę? Macie jakieś ciekawe doświadczenia z tym związane? Może jesteście pracodawcami, chętnie przyznajecie podwyżki swoim pracownikom? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Każdy z nas chciałby pracować w uznanej firmie i zarabiać godnie. Tak samo jest z młodymi ludźmi, którzy kiedyś muszą zdobyć doświadczenie. Aplikujemy do nowej firmy po to, aby dostać pracę a pracujemy dla pieniędzy. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

2 komentarze

 • Reply
  https://fondy.eu/pl/
  1 grudnia, 2019 at 12:26 pm

  Heh, ciekawy wpis i bardzo dobrze skonstruowany – odpowiada na wszelkie wątpliwości 🙂 Chyba czas napisać u siebie w pracy takie pismo 😛

 • Reply
  grzechu
  11 grudnia, 2019 at 6:04 pm

  oj i u mnie by się takie pisemko przydało wystosować do odpowiednich władz, ale strach że zostanę źle potraktowany trzyma mnie na razie w swoim biurze 😀 będę liczył chyba na cud, że sami się domyślą

Leave a Reply

Captcha loading...