Edukacja Gospodarka

Jaka praca dla studenta

jaka-praca-dla-studenta

Studia to jeden z najważniejszych etapów w życiu. Nie dość, że w dużej mierze studia decydują o naszym przyszłym życiu to są także czasem niezapomnianych imprez, poznawania świata i zawierania znajomości. Skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Można na przykład iść do pracy. Tego, co może robić student dowiecie się z dzisiejszego artykułu – praca dla studenta.

Czy student powinien pracować?

Do napisania tego tekstu zainspirowały mnie komentarze pod aktualizacją tekstu Ile kosztują studia. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię o co chodzi. Pisząc o kosztach studiów trzeba wziąć pod uwagę, mieszkanie, jedzenie, dojazdy itd. Wiele osób zaczęło krytykować taki sposób przedstawiania kosztów twierdząc, że są to koszty, które i tak należy ponieść podczas życia. Nie zgadzam się z takim podejściem, gdyż nie każdy 19 latek momentalnie wyprowadza się z rodzinnego domu – śmiem twierdzić, że gdyby nie wyjazd na studia to odsetek wyprowadzek byłby bardzo mały.

Odpada więc koszt mieszkania, a co do wyżywienia to wiadomo, że łatwiej/taniej wyżywić czwartą osobę w gospodarstwie domowym niż singla. Co Państwo na ten temat sądzicie? Zachęcam do dyskusji poniżej. To tyle tytułem wyjaśnienia, ale wracając do tematu, czy student powinien pracować? Tutaj też pewnie zdania będą podzielone. Wiele będzie zależało od kierunku i trybu studiów oraz od sytuacji finansowej rodziny. Jeśli student ma czas i możliwości, to powinien próbować podjąć pracę. Co ja sądzę na ten temat? Na pewno student powinien sobie dorabiać. Jak to zrobić? Czytajcie dalej 😊

Jaka praca dla studenta?

W dzisiejszych czasach studenci, szczególnie w dużych miastach nie mają najmniejszego problemu ze znalezieniem pracy. Szczęśliwie dla wszystkich gospodarka rozwija się prawidłowo i nikt, kto ma taką wolę nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Jednak jaka praca dla studenta będzie najlepsza?

Korepetycje

Jest to podstawowe źródło utrzymania dla większości studentów. Taka praca nie wymaga wiele, poza przygotowaniem ogłoszenia w Internecie. Studenci wielu kierunków bez większego problemu mogą nauczać uczniów szkół podstawowych przedmiotów ścisłych czy języków obcych. W ten sposób mogą zarobić przynajmniej 25 zł za godzinę. Stawki są bardzo dobre, problemem może być znalezienie chętnych i brak elastyczności – to uczniowie wybierają pasujący im termin.

Opieka nad dziećmi

Bardzo dobra praca dla osób lubiących dzieci. Nie jest dobrze płatna, ale najczęściej odbywa się niedaleko miejsca zamieszkania – pilnowanie dzieci sąsiadów/członków rodziny.

Kelner/Barman

Kolejne dość popularne zajęcie wśród studentów. Praca mało perspektywiczna i wymagająca pracy do późnych godzin, ale daje spore szanse napiwków – napiwki tak czy nie?

Hostessa

Dobra praca, wymagająca odpowiedniej prezencji. Stawki na promocjach dla hostess potrafią przekraczać 50 zł za godzinę pracy. Minusem jest to, że dość trudno znaleźć taką pracę.

Sklepy z odzieżą

Obecnie praktycznie każda „sieciówka” poszukuje pracowników. Minusem jest niska stawka, ale plusem rabaty na odzież.

Kino

Lekka, niewymagająca specjalnych umiejętności praca. Plusem jest elastyczny grafik, minusem niskie wynagrodzenie i brak napiwków.

Call center

Dość ciężka i niewdzięczna praca. Łatwo się do niej dostać i jeszcze łatwiej z niej zrezygnować po kilku dniach. Trzeba wiele samozaparcia i umiejętności, aby sobie dobrze poradzić „na słuchawce”. Jest to jednak praca, która daje cenne doświadczenie i umiejętności.

Korporacja

Jest to najciekawsza opcja, najczęściej dotyczy studentów po licencjacie. Duże firmy poszukują studentów na stanowiska „juniorskie”, mogą dzięki temu wykształcić sobie pracownika, który będzie znacznie tańszy od takiego regularnie zrekrutowanego. Oczywiście możliwość takiej pracy będą mieli tylko najlepsi studenci w większych miastach. Jest to opcja zdecydowanie najlepsza dla studenta.

Zakład produkcyjny w mieście

Opcja gorsza od korporacji, ale wciąż kusząca. O wiele łatwiej dostać posadę na produkcji niż w biurze (zakłady produkcyjne są obecne w większej liczbie lokalizacji od korporacji, większa podaż oznacza łatwiejszą dostępność), dla studentów praca na produkcji może być idealną szansą na dorobienie, ale także na zdobycie wiedzy o firmie. Często firmy prowadzą rekrutacje wewnętrzne, które pozwalają na awans pracownikom produkcji.

Jaka praca dla studenta dziennego?

Student dzienny może podjąć pracę w każdym z wymienionych miejsc poza korporacją i dużym zakładem produkcyjnym. Wynika to większej ilości zajęć dydaktycznych i co za tym idzie, mniejszą ilością czasu na pracę. Tak naprawdę student dzienny może podjąć pracę w każdym charakterze pod warunkiem, że jest to praca z elastycznym czasem pracy, zadaniowym czasem pracy lub praca zdalna. Większość z tych zajęć nie daje perspektyw rozwoju, a jedynie pieniądze na drobne przyjemności. Na pewno warto podejmować takie zajęcia, żeby oswoić się z codzienną pracą i koniecznością organizacji pracy i czasu. Inaczej jest w przypadku pracy zdalnej np. w branży IT, tutaj można zdobyć nie tylko pieniądze, ale i bezcenne doświadczenie.

Jaka praca dla studenta zaocznego?

Student zaoczny ma zdecydowanie więcej czasu niż student dzienny. Jakie studia są lepsze? Tutaj pisaliśmy o tym – Studia dzienne czy zaoczne. Oczywiście taki student może podjąć każdą z prac, które dotyczą studenta dziennego, ale w tym przypadku proponowalibyśmy pracę bardziej rozwojową. Np. pracę w lokalnej firmie produkcyjnej lub korporacji. Po zdobyciu tytułu magistra o wiele łatwiej będzie awansować na ciekawe stanowisko mając np. 3 lata doświadczenia i znając specyfikę konkretnego zakładu. Więcej ofert nie oznacza, że takie studia są lepsze.

Jaka praca dla studenta pierwszego roku?

W przypadku studenta pierwszego roku podejmowanie pracy może być najbardziej problematyczne. Najczęściej taką pracę podejmują osoby zmuszone do jej podjęcia przez kiepską sytuację materialną. Dlaczego podjęcie pracy przez studenta pierwszego roku jest problematyczne? Taki człowiek przeważnie trafia do innego miasta, pierwszy raz w życiu zdany jest sam na siebie, spotyka nowych ludzi, dopiero zaczyna „uczyć się” studiowania. Praca w takim „gorącym” okresie jest trudna, chociaż nie niemożliwa. Sugerowałbym w takim przypadku pracę w wymiarze kilku godzin tygodniowo. Poniżej 2 ważne tematy dla studentów:

Praca na studiach – podsumowanie

Sami widzicie, że studenci mają spore możliwości podjęcia pracy zarobkowej. Część z tych zajęć przyniesie bezcenne doświadczenie i pieniądze, a część jedynie pieniądze. Tak czy siak pracę warto podejmować. Nawet jeśli miałaby tylko służyć odciążeniu swoich rodziców to przynosi także dodatkowe korzyści, takie jak nauka współpracy. Warto o tym pamiętać, dlatego że przy konkurencyjnym rynku pracy liczy się nie tylko dyplom ukończenia studiów wyższych, ale także doświadczenie i praktycznie umiejętności. Czy lepiej podjąć pracę na etacie, czy lepiej założyć własną działalność? Jakie przynosi to korzyści? B2B czy umowa o pracę?

Mamy nadzieję, że podobał się Państwu artykuł i będzie inspiracją do podjęcia pracy przez studentów z Waszego otoczenia. Jeśli macie jakieś sugestie to zapraszamy do dyskusji. Może macie jakieś inne pomysły dotyczące pracy dla studentów albo się z czymś nie zgadzacie?

Zapraszamy do zapoznania się z innymi tekstami dotyczącymi studiów:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...