Edukacja

Kredyt na budowę domu

KREDYT NA BUDOWĘ DOMU

Budowa domu to olbrzymie przedsięwzięcie zarówno logistyczne jak i finansowe. Z jednej strony budowa to marzenie wielu osób, a z drugiej wyniszczający koszmar. Ważnym elementem budowy jest zapewnienie sobie środków finansowych na inwestycję. Najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem w tym aspekcie jest kredyt na budowę domu. Postaramy się przedstawić to rozwiązanie od A do Z z wyszczególnieniem poszczególnych etapów oraz kosztem takiego kredytu. Mamy nadzieję, że będzie ciekawie. PS. mamy świadomość, że w przypadku takiego kredytu jest kilka scenariuszy – przedstawimy ten najpopularniejszy.

Ile kosztuje kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu podobnie jak kredyt na zakup mieszkania to kredyt hipoteczny, a więc najtańszy na rynku. Najtańszy nie oznacza darmowy, ale tańszy od innych kredytów. Ta relatywnie niska cena wynika z niewielkiego ryzyka banku. Kredyt jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości, a przed jego uruchomieniem kredytobiorca przedstawia udokumentowany wkład własny w wysokości 20% ceny nieruchomości – w tym przypadku kosztu budowy.

Ile kosztuje taki kredyt? Standardowa marża banku waha się w przedziale 1,5%-2,5%. Biorąc pod uwagę, że kwoty kredytów na budowę są zwykle wyższe niż na zakup mieszkania to i marże są niższe. Banki często rezygnują także z pobierania prowizji z tytułu uruchomienia. Do marży dodawana jest jeszcze stawka bazowa – najczęściej WIBOR 1M lub WIBOR 3M. Analizując koszt kredytu hipotecznego na budowę domu trzeba pamiętać, że to kredyt uruchamiany transzowo, oznacza to że do momentu uruchomienia całego kredytu spłacane są jedynie odsetki. W praktyce oznacza to, że mimo kilkunastu miesięcy „spłacania” kredytu z kwoty kapitału nic nie ubyło.

Czy kredyt na budowę domu się opłaca?

Jest to odwieczne pytanie zadawane przez zwolenników i przeciwników kredytów. Z punktu widzenia finansowego jest to relatywnie tani kredyt. Z drugiej zaś strony to wielokrotnie jedyna możliwość na sfinansowanie budowy wymarzonego domu. Pozostaje tylko kwestia racjonalnej wysokości raty. Kredyty nie są niczym złym pod warunkiem, że są zaciągane w racjonalny sposób. Wysokość raty powinna być jak najmniej odczuwalna w domowym budżecie. Maksymalna, racjonalna wysokość raty miesięcznej to 30% dochodów – tak banki dają więcej…

Kredyt na budowę domu od A do Z

Poniżej przedstawimy najważniejsze etapy związane z kredytem na budowę domu. Część tych etapów będzie dotyczyć aspektów związanych z samą budową, a część formalności kredytowych. PS. jeśli nie czujecie się pewnie z formalnościami kredytowymi to zawsze można skorzystać z usług doradcy kredytowego, który BEZPŁATNIE przejdzie z Wami wszystkie kroki i pomoże skompletować odpowiednią dokumentację.

Budowa domu na kredyt – kupno działki

Trudno marzyć o własnym domu bez wcześniejszego nabycia działki. Jest to etap zero. Jeden z najtrudniejszych i najważniejszych etapów. Trzeba wybrać dogodną lokalizację i znaleźć działkę w planowanym budżecie. Działkę najlepiej kupić za gotówkę, dzięki czemu w przyszłości jako jedyny właściciel łatwiej udokumentować wkład własny do kredytu, który stanowi działka.

Projekt budowlany + kosztorys

W związku z tym, że budowany dom nie ma określonej z góry wartości (tak jak w przypadku kupna mieszkania), to banki przyjmują przeciętny koszt budowy. Oznacza to w praktyce, że trzeba sporządzić projekt budowlany, który jest przedstawiany w banku – na jego podstawie bank określa maksymalną kwotę kredytu, jaką jest w stanie udzielić. Obecnie jest to około 3 000 zł netto na metr kwadratowy domu. Oznacza to, że jeśli ktoś chce wybudować dom o powierzchni 100 m2 to otrzyma na niego maksymalnie 300 000 zł.

Podpisanie umowy kredytowej

Ktoś kto posiada projekt budowlany i przejdzie pozytywną ocenę kredytową może otrzymać kredyt hipoteczny na budowę domu. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, musi przedstawić jeszcze udokumentowanie wkładu własnego. Pieniądze na budowę nie są wypłacane z góry. Inwestor musi udokumentować poniesione nakłady i dopiero wtedy bank uruchamia transzę kredytu.

Budowa domu – refinansowanie poniesionych nakładów

Budowa musi odbywać się etapami, zgodnie z przedłożonym kosztorysem i harmonogramem. Po każdym etapie bank analizuje postępy pracy i wypłaca odpowiednią kwotę. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas budowy domu posiadać odpowiednie zasoby pieniędzy. Procedury bankowe zajmują trochę czasu i może się okazać, że brak środków znacznie opóźni inwestycję.

Odbiór budynku, wpis w księdze wieczystej, rozpoczęcie spłaty kredytu

Ostatni etap to kilka czynności, które zebraliśmy w jeden punkt. Po zakończonej inwestycji musi ją odebrać nadzór budowlany. Później po odbiorze budynku możliwe jest otrzymanie wpisu w księdze wieczystej, który jest konieczną formalnością z punktu widzenia umowy kredytowej. Po zakończeniu tych czynności rozpoczyna się spłata części kapitałowej kredytu.

Kredyt na budowę domu – podsumowanie

Budowa domu na kredyt to spore wyzwanie. Sama budowa to coś co potrafi zabrać wiele miesięcy z życia. Dodatkowe formalności związane z kredytem jedynie utrudniają przedsięwzięcie. Staraliśmy się w dość jasny i czytelny sposób opisać jak wziąć kredyt na budowę domu. Z jakimi formalnościami trzeba się zmierzyć i jak wszystko zrobić w możliwie najprostszy i najszybszy sposób. Budowaliście dom z pomocą środków z kredytu? Może macie w planach taką inwestycję. Podzielcie się swoimi przemyśleniami. Zachęcamy do dyskusji.

PS. jeśli interesuje Was jakieś zagadnienie ekonomiczne to napiszcie w komentarzu o czym chcielibyście przeczytać.
Polecamy także inne nasze artykuły:

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...