Oszczędzanie

Czym są kryptowaluty?

kryptowaluta - bitcoin

Kryptowaluta to wirtualna moneta, a konkretnie rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii. Portfel kryptowalut to węzły, natomiast osoba zarządzająca danym porfelem posiada klucz prywatny i to właśnie za jego pomocą posiada jednostki danej kryptowaluty. Wydaje się to bardzo skomplikowane, prawda? Postaramy się jednak w możliwie najbardziej przystępny i zrozumiały sposób przedstawić temat kryptowalut – dlatego zapraszamy do lektury.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty opierają się o kryptografię. Kryptowaluty odróżniają się od tradycyjnych środków płatniczych tym, że nie można ich dotknąć. Nie da się wypłacić na konto. Sama kryptowaluta to ciąg kilkudziesięciu znaków układających się w zaszyfrowany kod. Fizycznie żadna kryptowaluta nie istnieje. Jest niematerialnym tworem, dlatego tak trudno zrozumieć jej działanie.

Najpopularniejsze kryptowaluty

Całe zamieszanie w Polsce i na świecie dotyczące kryptowalut jest związane z bitcoinem. To właśnie ta wirtualna waluta tak wiele namieszała i sprawiła, że alternatywne waluty zyskały na popularności. Obecnie na świecie istniej kilka tysięcy innych kryptowalut poza bitcoinem. Określa się je jako altcoiny.

Historia Bitcoina

Historię bitcoina opisaliśmy dokładnie w artykule poświęconym blockchain. Streszczając historię. W 2008 roku Satoshi Nakamoto utworzył, na potrzeby transakcji księgowych, bitcoina. Transakcje są podpisywane cyfrowo za pomocą eliptycznych krzywych kryptograficznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu są jawne i publiczne, a użytkownicy są w pełni anonimowi. Należy pamiętać również, że ilość bitcoinów jest skończona, ponieważ całość została podzielona na bloki zawierające określoną liczbę transakcji.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty można zakupić na specjalnych platformach pośredniczących w ich zakupie. Obecnie kryptowaluty nie są oferowane za pośrednictwem aplikacji bankowych, a wyłącznie za pomocą platform.

Wśród portali, które pośredniczą w zakupie kryptowalut najpopularniejsze to:

Czy kryptowaluty są bezpiecznie?

Będąc z Wami w pełni szczerym musimy napisać, że działania kryptowalut nie podlegają żadnym regulacjom. Między innymi z tego wynikają duże wahania kursów. Na kryptowalutach można bardzo dużo zarobić, ale także stracić. Trzeba mieć tego świadomość przed rozpoczęciem inwestowania. Żeby jednak nie zniechęcać Was musimy wspomnieć, że dotychczas nie było większych problemów z kryptowalutami. Można więc domniemać, że jest to bezpieczne rozwiązanie. Kryptowaluty funkcjonują niezależnie od innych tradycyjnych walut. Także są dobrze zabezpieczone przeciwko cyberatakom, a to wszystko sprawia, że bitcoin i inne kryptowaluty zyskują na popularności.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Najprostszy sposób zarabiania na kryptowalutach to ten znany z konwencjonalnych rynków. Czyli taniej kupić i drożej sprzedać. Duże wahania kursów dają możliwość zarobku. Trzeba tutaj mieć odrobinę szczęścia, aby kupić i sprzedać w odpowiednim momencie. Jednak, żeby „bezpiecznie” zarabiać na kryptowalutach warto zacząć inwestować niewielkie kwoty w różne krypotowaluty. Taka dywersyfikacja ryzyka powoduje, że nawet, jak kurs jednych walut zacznie spadać to pewnie inne sporo zyskają.

Przyszłość kryptowalut

Kryptowaluty przez większość państw na świecie nie są uznawane jako jednostka walutowa, czy płatnicza, ale z pewnością to się zmieni. Już teraz bitcoinem można płacić za wiele transakcji. Także przyszłość należy do kryptowalut i tylko kwestią czasu jest ich pełna akceptacja i legalizacja. Kiedy to się stanie? Prawdopodobnie wcześniej niż później. Rozwój systemów internetowych i globalizacja spowodują, że kryptowaluty staną się powszechne już niedługo. Czy coś może zahamować ten proces? Są dwa takie zagrożenia. Albo decyzje podjęte na szczeblu np. Unii Europejskiej zakazujące korzystania z kryptowalut – co jest bardzo mało prawdopodobe, albo spektakularny upadek Bitcoina, powodujący straty wielu osób.

Ciekawostki o kryptowalutach

  • pewien Norweg w 2009 roku kupił 5 000 Bitcoinów za równowartość 27 $. Po 4 latach wartość posiadanych przez niego Bitcoinów osiągnęła 900 000 $.
  • Satoshi Nakamoto to tylko pseudonim za którym skrył się australijski przedsiębiorca Craig Wright.
  • Bitcoiny można nie tylko kupić, ale również wykopać. Wystarczy do tego udostępnić moc obliczeniową swojego komputera.

Co Polacy wiedzą o kryptowalutach?

O tym, że wirtualne waluty stają się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym nikogo przekonywać nie trzeba, ale 74% respondentów badania SW Research dla Darb Finance nie wie do czego są one wykorzystywane. 61% Polaków deklaruje, że zna waluty cyfrowe a 32% zamierza je kupić. Dlaczego prawie co trzeci Polak jest zainteresowany taką inwestycją? Odpowiedź jest prosta, wierzą w zysk.

Polacy jednak chcieliby wiedzieć o kryptowalutach więcej, aż 67% respondentów ocenia swoją wiedzę na ich temat jako niską i bardzo niską.

Ile Polacy inwestują w kryptowaluty?

Polacy wydają różne kwoty na kryptowaluty. Wśród inwestujących największy odsetek – 42% wydało mniej niż 2 000 zł, 19% kwotę między 2 000 a 3 000 zł. Powyżej 50 000 zł zainwestowało raptem 3% badanych respondentów. Dane te pochodzą z badania wykonanego przez agencję SW Research dla Darb Finance Taki rozkład pokazuje, że Polacy są zainteresowani inwestycjami w takie waluty, ale jednak obawiają się nieznanego i nie chcą ryzykować zbyt dużych środków.

Co ciekawe wśród inwestujących aż 77% kontynuuje inwestycje. Respondenci doceniają szybkość transakcji i uważają wirtualne waluty za dobrą lokatę pieniędzy.

Co o tym myśli Hubert Krawczyk Prezes Darb Finance?

Jego zdaniem Polacy chcą kupować waluty wirtualne, dostrzegają możliwości zysku, ale mają problem ze zrozumieniem funkcjonowania giełd, a także aspektów technicznych transakcji, przez co powstrzymują się od inwestowania.

Inwestycje w kryptowaluty – porady

Inwestycje w kryptowaluty obarczone są pewnym ryzykiem. Tak samo jak inwestycje w każdy inny produkt lub papier wartościowy. Inwestując w kryptowaluty trzeba być ostrożnym. Można bardzo dużo i szybko zarobić, ale także stracić. Na początku warto inwestować niewielkie kwoty tak, aby poznać platformę i rynek. Dobrze także kupować różne kryptowaluty, a co za tym idzie dywersyfikować ryzyko. Dobrze też na bieżąco reagować na sytuację na rynku i regularnie kupować/sprzedawać kryptowaluty.

Czym są kryptowaluty – podsumowanie

Zdajemy sprawę, że bardzo trudno jasno i przejrzyście odpowiedzieć na pytanie, czym są kryptowaluty. Mamy nadzieję, że chociaż częściowo udało nam się to zrobić. Tak naprawdę sami jesteśmy ciekawi, w którą stronę podąży rynek. Czy kryptowaluty staną się powszechnym środkiem płatniczym, czy może zostaną zdelegalizowane lub wyparte przez inne środki płatnicze. O tym pewnie przekonamy się już niebawem. Podobał Wam się artykuł? Waszym zdaniem inwestowanie w kryptopieniądze to dobry pomysł? Zachęcamy do dyskusji.

Inwestujecie w kryptowaluty po to, aby na tym zarobić. Chcielibyście zarabiać więcej? O tym jak negocjować podwyżkę dowiesz się z naszego artykułu.

Aby zarabiać więcej można także przejść z umowy o pracę na B2B – o tym, ile możesz zyskać dowiesz z innego naszego artykułu.

Ile pieniędzy potrzeba do godnego życia u nas w Polsce? O tym przekonasz się czytając artykuł – Ile kosztuje życie w Polsce?

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...