Gospodarka

Piłka nożna i pieniądze

zarobki piłkarzy

Zarobki piłkarzy – pieniądze w świecie futbolu, które budzą emocje

W mentalności Polaków bardzo popularną przypadłością jest zaglądanie innym do portfela. Rozmowy na temat zarobków sportowców, lekarzy czy polityków to standard, szczególnie podczas spotkań w gronie rodziny czy znajomych. Najczęściej głos zabierają osoby o niższych dochodach, którzy zwyczajnie zazdroszczą komuś zarobków. Dzisiaj sprawdzimy jakie są realne zarobki piłkarzy i skąd wynikają.

Czego dotyczy problem z zarobkami piłkarzy?

Sport, a szczególnie piłka nożna, budzi niezwykłe emocje. Już na najniższych szczeblach rozgrywkowych widać rywalizację, chęć wygrania z drużyną z sąsiedniej wsi czy gminy. To powoduje zwiększanie nakładów finansowych na takie małe lokalne drużyny. Chęć zwycięstwa z sąsiadem zza miedzy zachęca lokalnych prezesów do ściągania „zawodników” z 3 lub 4 ligową przeszłością do swoich drużyn. Oczywiście muszą za to zapłacić – często sporo.

Ludzie bulwersują się słysząc kolejne informacje o rekordowych kwotach wydawanych na piłkarzy.  Ostatni rekordowy transfer Neymara z Barcelony do PSG wg nieoficjalnych źródeł mógł kosztować nawet 500 milionów EURO (uwzględniając wszystkie prowizje, podatki i opłaty). Każdy zgodzi się, że to kwota astronomiczna, ale taka sama sytuacja ma miejsce już na najniższych szczeblach. Tylko kwoty się znacznie zmieniają…

Czy jest się o co bulwersować?

Piłka nożna to potężny biznes. Tu nie chodzi już tylko o rywalizację sportową, ale także o potężne pieniądze. Zwycięstwa to radość dla kibiców i prestiż dla graczy. Natomiast to także ogromne pieniądze od sponsorów czy telewizji. Ściąganie zawodników i płacenie im ogromnych pieniędzy to narzędzie do osiągania kolejnych sukcesów. Trudno mieć więc pretensje do zawodników. Oni tylko przyjmują kolejne astronomiczne oferty. Z drugiej strony czy ktoś z Was odrzuciłby ofertę pracy za kilkanaście razy większe pieniądze? Odpowiedzcie sobie sami.

Klub piłkarski jako przedsiębiorstwo

Klub sportowy może być rozpatrywany jako specyficzny rodzaj przedsiębiorstwa. A jak wiadomo celem każdego z nich jest osiągnięcie zysku. Jednak w przypadku klubu sportowego jest to jeden z celów, wcale nie najważniejszy. Ważny jest przede wszystkim wynik sportowy, ale także często zapewnienie emocji lokalnej społeczności, spełnianie własnych ambicji przez właściciela czy inwestycje w infrastrukturę i szkolenie młodzieży.

Klub sportowy jest specyficzną formą przedsiębiorstwa. Różni go od niego to, że nawet najlepsze zarządzanie i teoretycznie najlepsi pracownicy nie są gwarancją sukcesu sportowego. Im klub będzie osiągał lepsze wyniki tym częściej obecny będzie w mediach, tym więcej kibiców będzie przychodziło na mecze, a co za tym idzie wzrośnie jego pozycja w rozmowach z potencjalnymi reklamodawcami. Ponadto wyniki sportowe mają przełożenie na nagrody od krajowych federacji, lig zawodowych oraz stacji telewizyjnych. Dodatkowo klub może osiągnąć wpływy finansowe z tytułu sprzedaży zawodników do innych klubów.

Przychody

Przychody klubów sportowych w dużej mierze zależą od standardów zarządzania klubem sportowym. Profesjonalne kluby sportowe funkcjonują jako spółki kapitałowe a więc mają możliwość generowania przychodów z różnych źródeł. Dla kondycji finansowej klubu korzystna jest dywersyfikacja źródeł przychodów. Kilka lat temu dochody opierały się jedynie na:

  • wpływach z transmisji telewizyjnych;
  • umowie ze sponsorem tytularnym;
  • wpływach z biletów;
  • transferach zawodników.

W tym momencie kluby osiągają wpływy także z wynajmu obiektów sportowych, o ile są ich właścicielami albo posiadają prawo do ich wyłącznego wykorzystania, ze sprzedaży praw do nazwy obiektu.

Rzeczywistość

Fakty są takie, że olbrzymie zarobki piłkarzy to mimo wszystko margines. Wśród chłopców, którzy zaczynają grać w piłkę tylko promil wspina się na szczyt i zarabia duże pieniądze. Tak naprawdę część rezygnuje po kilkunastu treningach, część kończy karierę w wyniku kontuzji, część stawia na edukację a jeszcze inni nie potrafią płynnie przejść z wieku juniora do seniorów. Ci ostatni w większości przypadków kontynuują swoją przygodę z piłką w lokalnych klubach. Otrzymują najczęściej niewielkie wynagrodzenie, a grę w piłkę łączą z pracą zawodową.  Często robią to za darmo, czasem otrzymują nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko to jest uzależnione od dobrej woli sponsora. Może się jednak okazać, że te pieniądze szybko się skończą… Wystarczy jedna kontuzja i marzenia o dalszej grze w piłkę niestety pryskają jak bańka mydlana.

Dlatego naprawdę nie można dziwić się zawodnikom, którzy „godzą” się grać za kosmiczne pieniądze. To nie ich wina, że ktoś chce zapłacić kosmiczne pieniądze.

Podsumowanie

Nie można się oburzać na wielkie pieniądze płacone gwiazdom. Tak jest w każdej branży. Aktorzy, piosenkarki – także zarabiają miliony. Jest popyt na dobrych piłkarzy a podaż tych na najwyższym poziomie jest ograniczona, co powoduje wzrost cen. Podejrzewam, że w kolejnych latach sytuacja będzie narastać. Gwiazdy będą zarabiać coraz więcej i będziemy świadkami kolejnych rekordów transferowych.

Kluby wydają coraz więcej, ale także coraz więcej zarabiają. Piłka stała się biznesem i nie da się tego zatrzymać.

Co najważniejsze pieniądze to nie wszystko i nadal zdarzają się niespodzianki, gdzie kopciuszek eliminuje krezusa. I właśnie to sprawia, że piłkę nożną kochają miliony.

Mamy nadzieję, że spodobał się Wam wpis odnośnie tego jakie są zarobki piłkarzy. Jeśli macie jakieś sugestie, pytania lub coś do dodania zapraszamy do komentowania na naszym blogu oraz na fanpage.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply

    Captcha loading...